Vijenac 451

Film

Filmski globus

Josip Grozdanić

4. festival mediteranskog filma Split

Do 18. lipnja u Splitu se održava 4. festival mediteranskog filma, mlada, ali ambiciozna manifestacija koja se pod ravnanjem Alena Munitića u prethodnim izdanjima afirmirala vrlo solidnim programima igranih i dokumentarnih filmova te atraktivnim pratećim radionicama, predavanjima i razgovorima. Ove se godine na FMFS-u prikazuje pedeset naslova, od čega u konkurenciji za nagrade 14 dugometražnih igranih i dokumentarnih.


slika


U natjecateljskom dijelu posjetitelji će moći pogledati i dva hrvatska filma, Predstavu redatelja Dana Okija i Adriatic Bože i Petra Vrdoljaka, kao novitet uveden je program Ješke, u kojem se natječu hrvatski kratkometražni filmovi, a kao zanimljivost vrijedi izdvojiti i dosad najveću zastupljenost debitanata. Ljubitelji dobra filma i glazbe zasigurno će uživati u doksu Passione: glazbena avantura, priči o autohtonoj napuljskoj glazbi koju kao redatelj potpisuje glumac John Turturro. Preporuku svakako zavređuju u suprodukciji Guillerma del Tora realiziran horor-triler Julijine oči mladoga španjolskog scenarista i redatelja Guillema Moralesa, izraelsko-palestinski omnibus Kava: između sna i jave te komedija Gianni i žene cijenjenoga suscenarista i redatelja Giannija Di Gregorija (Ručak u kolovozu).

Portugalski kratki film

na Tuškancu

Od 15. do 18. lipnja Filmski programi na Tuškancu priređuju atraktivan program portugalskih igranih, dokumentarnih, animiranih i eksperimentalnih filmova kratkoga metra. Premda je glasoviti i još aktivan 102-godišnjak Manoel Cândido Pinto de Oliveira već gotovo sedam desetljeća praktički istoznačnica za portugalski film, on je tek jedan u nizu umjetnika koji su obilježili kinematografiju te zemlje. Filmaši poput dokumentarista Pedra Coste, redatelja Manuela Guimăraesa, Joséa Fonsece e Coste i Joăa Césara Monteira, nagrađivanih autora sjajnih animiranih filmova Regine Pessoa, Joane Toste, Joséa Miguela Ribeira i Zepea te potpisnika zapaženih kratkiša Joăa Ruija Guerre da Mate, Joăoa Pedra Rodriguesa, Luísa Alvesa de Matosa i Ińes Oliveira u svojim se djelima bave realističnim životnim pričama te intrigantnim društvenim i političkim temama poput nezaposlenosti, egzistencijalnog otuđenja, socijalnih migracija i propitkivanja uloge i utjecaja crkve. Filmove mnogih od spomenutih autora gledatelji mogu vidjeti na Tuškancu, a osobito vrijedi izdvojiti sjajne animirane filmove Regine Pessoa (Tragična priča sa sretnim završetkom), Joane Toste, Joséa Miguela Ribeira i autora umjetničkog pseudonima Zepe.


Buńuelov Fantom slobode na DVD-u


Nakon što ih je nedavno obradovao DVD-izdanjima Hitchcockovih 39 stepenica i Bergmanovih Snova, Discovery Film sad filmofilima nudi i izvrsnu satiričnu dramu Fantom slobode Luisa Buńuela iz 1974. Realiziran nakon temom i satiričnim žalcima srodna, no manje apstraktna Diskretnog šarma buržoazije, a prije maestrova posljednjega filma Taj mračni predmet želja, zbog provokativnosti marginaliziran Fantom slobode također je patchwork sastavljen od duhovitih i apsurdom nabijenih komičnih dionica u kojima Buńuel kroz niz pomaknutih slikovitih likova i nadrealnih situacija progovara o europskoj kulturi, povijesti, uljudbi, društvenim konvencijama, malograđanštini, licemjerju i seksualnosti.


slika


Nakon što nas u film uvede snimkom glasovite Goyine slike Treći svibnja 1808, prikaza borbe Španjolaca protiv francuskih okupacijskih snaga, redatelj se preko epizode o Napoleonovu časniku koji u Toledu bezuspješno pokušava srušiti spomenik Dońe Elvire seli u sadašnjost, a sadržaj je zbog nepostojanja konkretnije naracije prilično teško prepričati. Ukratko, Fantom slobode je remek-djelo koje svaki imalo ambiciozniji filmofil mora imati u svojoj zbirci.


Vijenac 451

451 - 16. lipnja 2011. | Arhiva

Klikni za povratak