Vijenac 450

Književnost

Književni globus

Iva Krtalić Muiesan

Büchnerova nagrada F. C. Deliusu

NJEMAČKA – Friedrich Christian Delius ovogodišnji je dobitnik Nagrade Georga Büchnera, najpoznatije njemačke književne nagrade.

„Kao kritički i inovativan promatrač u svojim je romanima i pričama Delius ispričao povijest njemačkoga stanja svijesti 20. stoljeća“, stoji u obrazloženju Njemačke akademije u Darmstadtu, koja predaje nagradu. Rođen 1943. u Rimu, Delius je odrastao u Njemačkoj, gdje je studirao germanistiku i radio u više izdavačkih kuća. Dobitnik je brojnih književnih nagrada, a njegovi su tekstovi prevedeni na sedamnaest jezika. Prvu zbirku poezije Kerbholz objavio je 1965, nakon čega je uslijedio niz romana i zbirki, često posvećenih političko-povijesnim temama Zapadne Njemačke, među njima Ein Held der inneren Sicherheit, Die Birnen von Ribbeck i Mein Jahr als Mörder. Büchnerova nagrada, koja se smatra najvažnijom nagradom za književnost na njemačkom jeziku, dotirana je s 50.000 eura, a predaje se od 1951. Lani ju je dobio berlinski pisac Reinhard Jirgl, a među dosadašnjim su dobitnicima bili Heinrich Böll, Erich Kästner, Günter Grass, Elfriede Jelinek.


Međunarodni Booker Philipu Rothu


VELIKA BRITANIJA – Popraćena kontroverzom, Međunarodna nagrada Man Booker ove je godine dodijeljena američkom piscu Philipu Rothu.

Žiri je 78-godišnjeg Rotha opisao kao „književnog diva”, koji „već više od pedeset godina stimulira i provocira čitalačku publiku”, no oko dodjele se unutar žirija vodila i oštra polemika, koja je završila ostavkom članice žirija Carmen Callil. Osnivačica izdavačke kuće Virgao Press kritizirala je odluku da se Roth nađe među finalistima, obrazlažući da ga ne cijeni kao pisca, jer se „uvijek i u svim svojim knjigama bavi istom temom”. Među najpoznatije Rothove romane pripadaju Portnoyeva boljka, Oslobođeni Zuckerman, Zavjera protiv Amerike, Američka pastorala i drugi, a posljednja knjiga, Nemesis, objavljena mu je 2010. Man Booker International Prize predaje se svake dvije godine za ukupno književno djelo i dotirana je sa 60.000 funti. Osnovana je 2005. kao međunarodno izdanje nagrade Booker, kojom se nagrađuje pojedinačno djelo autora engleskoga govornog područja. Dosadašnji su dobitnici međunarodnog Bookera Alice Munroe, Chinua Achebe i Ismail Kadaré. U užem izboru za nagradu ove su godine bili i Philip Pullman, Anne Tyler i John le Carré.


John Banville dobitnik Kafkine nagrade


ČEŠKA – Irski romanopisac John Banville dobitnik je ugledne međunarodne Nagrade Franza Kafke, koja se svake godine predaje u Pragu.

Rođen 1945, Banville je postao poznat romanom The Book of Evidence iz 1989, a njegov je osamnaesti roman, The Sea, 2005. dobio Man Bookera. Nagradu vrijednu 10.000 dolara svake godine dodjeljuje Društvo Franza Kafke autorima „djela iznimne umjetničke kvalitete“, bez obzira na podrijetlo. Ove godine međunarodni živi nagrade vodio je njemački kritičar Marcel Reich-Ranicki, a među dosadašnjim su dobitnicima nagrade i Philip Roth, Elfriede Jelinek i Harold Pinter.


Nagrada Commonwealtha autorici iz Sijera Leonea


slika


VELIKA BRITANIJA – Britansko-sijeraleonska spisateljica Aminatta Forna dobitnica je Književne nagrade Commonwealtha za The Memory of Love, priču o posljedicama rata u zapadnoj Africi.

Forna je rođena u Škotskoj, odrasla u Sijera Leoneu, a živi u Londonu. Nagrada Commonwealtha vrijedna je 10.000 funti, a otvorena je piscima iz Velike Britanije i 53 zemlje članice Commonwealtha. Novozelandski pisac Craig Cliff dobitnik je Commonwealthove nagrade u kategoriji prve knjige za zbirku kratkih priča A Man Melting.


Arhiv u Marbachu izlaže Kafkinu korespondenciju


NJEMAČKA – Više od stotinu nedavno spašenih Kafkinih pisama ovog će ljeta biti prezentirano u Njemačkom književnom arhivu u Marbachu.

Od 1. lipnja do 10. rujna u Arhivu će se moći vidjeti književnopovijesno važna korespondencija Franza Kafka (1883–1924) s njegovom sestrom Ottilijom, nakon čega će biti izložena u oksfordskoj književnici Bodleiani. Arhiv i Bodleiana Kafkina su pisma zajednički kupili u travnju, čime je u zadnji čas spriječeno da budu prodana na aukciji i odu u privatni posjed. Osim pisama Ottiliji, u Marbachu će biti izložena i druga pisma iz Kafkine obitelji, među njima 23 pisma Kafkine majke djeci.


Vijenac 450

450 - 2. lipnja 2011. | Arhiva

Klikni za povratak