Vijenac 449

Matica hrvatska

Ogranci

ČITLUK

U povodu dvadesete obljetnice obnoviteljskog rada Ogranka Matice hrvatske Čitluk, koji će se svečano proslaviti 31. svibnja, Andrija Stojić, predsjednik OMH u Čitluku, uručio je ravnatelju Srednje škole, prof. Velimiru Pinjuhu, vrijedan komplet knjiga iz edicije Stoljeća hrvatske književnosti. Vrijednim knjigama Srednja škola i Matica hrvatska Čitluk darivat će najbolje maturante, one koji su srednjoškolsko obrazovanje završili s odličnim uspjehom. „Ovo je samo čin nastavka dobre suradnje Matice hrvatske Čitluk i Srednje škole dr. fra Slavka Barbarića da se na kraju školske godine daruju odlični učenici i učenik generacije“, kazao je predsjednik Matice hrvatske Čitluk. (nš)


KRIŽEVCI

Drugi koncert druge sezone Glazbenog ciklusa u organizaciji Ogranka Matice hrvatske u Križevcima ugostio je komorni sastav Simfonijskoga puhačkog orkestra OSRH pod vodstvom dirigenta Tomislava Fačinija. Križevačka publika imala je tako priliku uživati u svirci sastava koji čine glazbenici reprezentativnog orkestra Republike Hrvatske koji, uz brojne koncerte u Zagrebu i širom Hrvatske, predstavlja našu zemlju na čestim gostovanjima u inozemstvu.

Na programu su se našle dvije serenade originalno pisane za puhački sastav, ali potpuno drukčijega karaktera i namjene za koju su skladane. Mozartova Serenada br. 11 za puhače u Es-duru, KV 375, prvobitno namijenjena carevom puhačkom sekstetu, poslije prerađena za oktet, kako se danas najčešće izvodi, ponajprije je služila za zabavu bogate bečke aristokracije. Samim time određena je interpretacija tog djela. Tomislav Fačini uspio je prenijeti publici razigranost i slavljenje života Mozartove glazbe, što u djelima pisanim za puhački sastav nije nimalo jednostavno.

Druga istoimena skladba, Serenada za puhače, violončelo i kontrabas u d-molu, op. 44 Antonina Dvořáka, prikaz je drukčijega tipa takva djela. Naziv serenada teško se više može povezeti sa značenjem 18. stoljeća jer je namijenjena koncertnom izvođenju, a naziv je samo posveta, ponajprije Mozartu. Violončelo i kontrabas pridruženi su puhačkom sastavu najviše radi pojačavanja basovske dionice uz kraće samostalne epizode violončela. Takav povećani sastav donio je manje slabosti, koje su se očitovale u nekoliko neujednačenosti orkestra, ali izvrsna osmišljenost djela većim je dijelom to prikrila. Konačni zaključak stoga bi mogao biti da je Fačinijeva zamisao bila vješto koncipirana, dok su samu sastavu nedostajale jedna ili dvije probe da je u potpunosti realiziraju.

Gostovanje uglednog sastava, kao što je komorni sastav Simfonijskoga puhačkog orkestra OSRH, još je jednom pridonijelo povećanju kvalitete glazbenoga života u Križevcima, posebno onog iz repertoara klasične glazbe. Usto, publika naviknuta na izvrsne svirke križevačkoga Gradskoga puhačkog orkestra mogla je usporediti kako se stvari odvijaju u drugim sredinama, što je pokazala iznimnom posjećenošću koncerta te se u dvorani Glazbene škole tražilo mjesto više. (Tomislav Bužić)


METKOVIĆ

U organizaciji Ogranka Matice hrvatske Metković u Gradskom kulturnom središtu predstavljena je 13. svibnja knjiga Povijest župa doline Neretve dr. don Mile Vidovića. O knjizi su govorili dopredsjednik metkovskog ogranka Matice Ratko Krstičević, fra Blaž Toplak, profesor na Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u Sinju, fra Vinko Prlić, župnik Staševice i autor Mile Vidović. Knjiga ima gotovo tisuću stranica, a objavljena je u nakladi Ogranka Matice hrvatske u Metkoviću. Župe koje su u knjizi obrađene nalaze se s lijeve i desne strane rijeke Neretve na području Republike Hrvatske od Metkovića do Ploča, odnosno od državne granice s Bosnom i Hercegovinom do mora. Govoreći o knjizi autor don Mile Vidović naglasio je kako je njezina najveća vrijednost što je napisana na temelju autentičnih povijesnih dokumenata i kritički provjerene literature te je napomenuo kako bi bilo poželjno da se knjiga nađe u svakom domu kako bi mladi naraštaju što bolje upoznali našu prošlost. (Ivica Luetić)


PETRINJA

U društvenim salonima Veleposlanstva Republike Hrvatske u Parizu, u organizaciji jedine udruge Hrvata koja se bavi kulturom u Francuskoj, AMCA (Almae mater croaticae alumni) održano je 5. svibnja predstavljanje knjige arhitekta Davora Salopeka Korablje samobitnosti s prigodnim vizualiziranim predavanjem sama autora, o vrednotama hrvatske tradicijske ruralne arhitekture.

Knjiga u izdanju Ogranka Matice hrvatske iz Petrinje, dobitnica zlatne povelje Matice hrvatske za prošlu godinu, odabrana za Frankfurtski i Leipziški sajam lijepih knjiga u izboru NSK za tekuću godinu, i na ovom je predstavljanju izazvala nepodijeljen interes prisutnih Hrvata i njihovih francuskih prijatelja.

Iznesena građa posebno je zanimljiva jer se takva baština nalazi u procesu iščezavanja u zapadnoeuropskom prostoru. Bilo bi nužno da se ta živuća baština u Hrvatskoj još predanije štiti, i to na način da se očuva i baština i aktivno ruralno stanovništvo u svom životnom prostoru. Zato je dugogodišnje djelovanje arhitekta Salopeka na proučavanju i održavanju tradicijskoga ruralnog graditeljstva važno za prepoznavanje kritične faze u kojoj se to graditeljstvo nalazi. Još važnijim smatramo upućivanje na inspirativni potencijal hrvatske graditeljske baštine pri kreiranju novih prostora, koji bi proizašli iz humusa tradicije i jednoga dana mogli biti nazvani hrvatskom arhitekturom.

Dio prisutnih izrazio je želju da se u dogledno vrijeme uživo upozna s tom kulturnom baštinom, koja u posljednjim godinama, uz potporu više hrvatskih institucija, doživljava turistički preporod. (Damir Perinić)


SINJ

U nakladi sinjskog ogranka Matice hrvatske, kao šesti naslov u knjižnici Ornji, objavljena je 7. svibnja nova zbirka od šezdeset raznolikih pjesma, uglavnom intimističke lirike, naslovljena Njihove navezanosti tebi ne trebaju autora Miljenka Buljca, doktora filoloških znanosti i gimnazijskog profesora hrvatskoga jezika u Sinju, sudionika na brojnim međunarodnim znanstvenim skupovima o povijesti hrvatske književnosti. Magistrirao je na djelu Vladana Desnice, doktorirao tezom o Vrlici u književnim djelima. Pokretač je Matičina časopisa Cetinska vrila 1993. Objavio je knjigu stihova Nevjenčani dani (2000), zbirku eseja Kaliopine lovorike (2002) te prepjeve Ruže u suzama rose (2007). Prepjevan je na engleski, španjolski i slovenski jezik. Buljac priprema i višeknjižje svojih znanstvenih radova Niti postojanja, dostupno u digitalnoj verziji. (Ivica Luetić)


VARAŽDINSKE TOPLICE

U organizaciji Ogranka Matice hrvatske u Varaždinskim Toplicama održan je 10. svibnja, na rođendan zaslušnog Antuna pl. Kukuljevića Sakcinskog, komemorativni skup na kojem su u nazočnosti predstavnika Grada Varaždinske Toplice, Osnovne škole Antuna i Ivana Kukuljevića, Župe sv. Martina i Turističke zajednice Varaždinske Toplice položeni spomen-vijenci Grada, OŠ i Matičina ogranka na grob uz topličku kapelu Sv. Duha. Župnik, vlč. S. Mostečak, predvodio je molitvu, a predsjednica Ogranka izrekla je zahvalu Antunu Kukuljeviću Sakcinskom za neprolazne zasluge u borbi za hrvatska narodnosna i državna prava, za napredak Varaždinske županije i hrvatsko školstvo, i posebno za njegov prinos razvoju Varaždinskih Toplica organizacijom izletišnoga turizma u sklopu kupališne privrede.

Tim skupom započela je tradicionalna književna manifestacija Kukuljevićevi dani u Varaždinskim Toplicama, tematski posvećena jubilarnim obljetnicama: 830. od najstarije kraljevske potvrde kupališnog posjeda Toplica i 160. od sahrane Antuna Kukuljevića Sakcinskog u Varaždinskim Toplicama. (Božena Filipan)


VINKOVCI

U organizaciji Hrvatske matice iseljenika – podružnice Vukovar i Ogranka Matice hrvatske u Vinkovcima 13. svibnja predstavljena je knjiga Marka Kljajića Surčin kroz povijest.

Na više od 560 stranica autor je uspio cjelovito prikazati ne samo povijest katoličke župe Surčin, a time i dijela povijesti tamošnjih Hrvata u ovome srijemskome mjestu, nego je dao i opširne prikaze iz povijesti Srijema, kršćanstva i Katoličke crkve. Na taj način to djelo postaje važno kako za povijest Hrvata u cijelome Srijemu, tako i za povijest same Srijemske biskupije. U prvome poglavlju autor opširno prikazuje povijest Srijema od pretpovijesti do danas. Zatim slijedi dio u kojem se prikazuje povijest kršćanstva i Katoličke crkve u Srijemu, uz životopise biskupa, župnika i kapelana, koji su svojim djelovanjem utjecali i na prilike u Surčinu. U središnjem dijelu knjige opisana je povijest osnutka i djelovanja župe Presvetog Trojstva u Surčinu, što je praćeno opisima života surčinskih Hrvata te podacima iz matice umrlih i krštenih.

U predstavljanju su sudjelovali Marko Kljajić, svećenik i hrvatski književnik iz Vojvodine, autor dokumentarne knjige Kako je umirao moj narod po kojoj je optužen ratni zločinac Vojislav Šešelj; Tomislav Žigmanov, ravnatelj Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata, književnik, publicist, aktivni član hrvatske zajednice u Vojvodini; Nebojša Đokić, izvanredni profesor na Filozofskom fakultetu u Beogradu; Zdenko Samaržija, povjesničar, publicist i novinar, te Martin Grgurovac, direktor SN Privlačica iz Vinkovaca u čijem je izdanju knjiga izašla. (nš)

Vijenac 449

449 - 19. svibnja 2011. | Arhiva

Klikni za povratak