Vijenac 447

Matica hrvatska

Iz ogranaka

Nika Štriga

JASTREBARSKO

U Centru za kulturu Jastrebarsko 15. travnja predstavljene su knjige Slobodni i ponosni u društvu i Između slobode i podložnosti mons. Stjepana Balobana. U programu su sudjelovali Josip Grbac, Gordan Črpić, predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Samoboru, Stjepan Brebrić, glavni urednik Kršćanske sadašnjosti, Nino Škrabe, Stjepan Baloban te Oktet zagrebačkih bogoslova.


PETRINJA


Tijekom boravka predsjednika Republike Hrvatske Ive Josipovića u Petrinji, na domaćinstvu Tišinić 3. travnja, predstavnici Ogranka Matice hrvatske upoznali su ga s djelovanjem te udruge u kulturi ovog prostora.

Koncepciju djelovanja obrazlažio je Davor Salopek, predsjednik Ogranka MH:

„Svrha je Matice hrvatske promicanje narodnog i kulturnog identiteta u područjima umjetničkoga, znanstvenog i duhovnog stvaralaštva, gospodarstva i javnoga života te skrb za društveni razvitak. Taj nacionalni cilj projicirali smo na svoj zavičajni prostor. Svojim izdanjima pokušavamo utvrditi koordinate povijesti i naznačiti pravce obnove i razvoja u kontekstu humanih i okolišnih prirodnih vrednota zavičaja. To se može zaključiti već iz naslova, naravno, još više iz sadržaja naših publikacija.

Smatramo da se budućnost Hrvatske ne može graditi gomilanjem središnje pameti i moći, nego poticajima za kreativne pristupe na cijelom prostoru zemlje, kako u kulturno-duhovnoj, tako i gospodarskoj sferi. Takve koncepcije nažalost nema na glavnim razinama propisivanja, planiranja i odlučivanja.

Sveukupni razvoj, uvjereni smo, treba usmjeravati i razrješavati; uz očuvanje identiteta naslijeđenih prostora, oslanjanjem na karakter zajednice te selektivnim izborom inovacija primjerenih duhu naroda i mjerilu prostora. Takav bismo poželjni proces mogli nazvati održivim razvojem, za koji znamo da je pretpostavka i uporište opstanka u globaliziranom svijetu.“

Slijedilo je predstavljanje nekoliko karakterističnih knjiga i manifestacija iz djelatnosti petrinjskog ogranka Matice hrvatske, u tragu navedene koncepcije. Davor Salopek je predstavio svoju knjigu Korablje samobitnosti. Povjesničar Ivica Golec, govoreći o znamenitim Petrinjcima, prikazao je svoju knjigu Petrinjski biografski leksikon. Ivan Rizmaul kratko je predstavio svoju nagrađenu knjigu Spomenar baštine petrinjske.

Matej Bučar izložio je problematiku obuhvaćenu knjigom Zrinska gora – regionalni park prirode, a Vladimir Krpan prikazao je zahvat na obnovi Banova kamena. Želimir Đenđinović pozvao je predsjednika Josipovića, i kao glazbenika, na otvaranje predstojećih IV. glazbenih svečanosti Lipanjski zvuci.


RAB


Ogranak Matice hrvatske otoka Raba pokrenuo je akciju spašavanja jednog liburnskog cipusa u Barbatu. Cipus je sedamdesetak godina služio kao bitva na betonskom mulu, a postavljen je kasnih tridesetih godina prošlog stoljeća, nakon što je izvučen iz mora nedaleko barbatskoga groblja. Liburnski cipus specifičan je oblik kamenoga nadgrobnog spomenika kojim se obiljažavaju grobovi liburnskih starosjedilaca u već romaniziranu okružju prvog stoljeća nakon Krista. Cipusi imaju falusoidan oblik, najčešće stožasti torzo, sa zaobljenom glavicom, na čijem je vrhu ponekad isklesan prikaz borova češera. Na Kvarneru su poznati nalazi cipusa na otocima Krku i Rabu.


SLAVONSKI BROD


U Gradskoj je knjižnici 18. travnja pod naslovom U svijetu bajki Ivane Brlić Mažuranić priređeno predstavljanje druge knjige Matičina projekta kritičkog izdanja Sabranih djela Ivane Brlić-Mažuranić Bajke i basne. Knjigu su predstavili Vinko Brešić, urednik, Tvrtko Vuković i Ivana Žužul, priređivači, Diana Zalar i Berislav Majhut, recenzenti, a projekt su uime brodskoga ogranka pozdravili i Ivan Medved, predsjednik, te Jasna Ažman.


VINKOVCI


Odjel za obitelj Matice hrvatske u Vinkovcima organizirao je 15. travnja predavanje Krešimira Miletića Kako do Hrvatske po mjeri obitelji?

Krešimir Miletić rođen je 1973. u Zagrebu. Oženjen, otac četvero djece. Diplomirao je na Sveučilištu u Zagrebu, Pravni fakultet, smjer diplomirani socijalni radnik s temom Aktualnost socijalnog nauka Katoličke crkve u Hrvatskoj. Zaposlen je u Uredu za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom Grada Zagreba. Predsjednik je Udruge za promicanje obiteljskih vrijednosti Blaženi Alojzije Stepinac, koju je i utemeljio 2002, te Hrvatskog bračnog i obiteljskog saveza CRO-BIOS, koji okuplja petnaest obiteljskih udruga s područja RH.


VUKOVAR


U organizaciji Ogranka Matice hrvatske Vukovar i Franjevačkog samostana u Vukovaru, u Pastoralnom centru Sv. Bono, 16. travnja nastupilo je Šibensko pjevačko društvo Kolo. Pred više nego oduševljenom publikom, u kojoj je bila i zamjenica vukovarskoga gradonačelnika, Danijela Stanković, Kolo je izvelo zborska djela i izvatke iz opera domaćih i svjetskih skladatelja (B. Bruckner, T. Uhlik, I. pl. Zajc, K. Odak, J. Magdić, B. Papandopulo, D. Bortnjanski, J. Gotovac, G. Verdi...). Zborom je ravnao dirigent Mladen Tutavac, uz klavirsku pratnju profesorice Gordane Pavić. Posebna gošća večeri bila je mezzosopranistica Nera Gojanović.

Šibensko pjevačko društvo Kolo jedno je od najstarijih kulturno-umjetničkih društava u Hrvatskoj, utemeljeno 1899. Više od stotinu godina pripada vrhu hrvatskoga zborskog pjevanja i jedno je od najnagrađivanijih hrvatskih amaterskih pjevačkih zborova. Gostovalo je u većini europskih država i diljem Hrvatske, a ovo mu je bio prvi nastup u Vukovaru.

Pozdravljajući članice i članove Kola, predsjednik Ogranka Matice hrvatske Vukovar, Dražen Živić, zahvalio je što su u ovom korizmenom vremenu i ovim teškim danima za Hrvatsku razgalili srca Vukovaraca te barem na trenutak iz njihovih duša otklonili tminu i okove nepravde.

U organizaciji Ogranka Matice hrvatske Vukovar, Franjevačkog samostana Vukovar, Udruge Nijemaca i Austrijanaca Vukovar te vukovarskog područnog centra Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar, u Vukovaru je 12. travnja održan Spomen-dan žrtvama komunističkog terora u Vukovaru – 12. travnja 1945. Podno spomen-križa u parku ispred crkve sv. Filipa i Jakova vijence su položili i zapalili svijeće djeca poginulih i ubijenih te izaslanstva Ogranka Matice hrvatske Vukovar, Udruge Nijemaca i Austrijanaca, Grada Vukovara i Vukovarsko-srijemske županije. Molitvu ispred spomen-križa kao i svečanu koncelebriranu spomen-misu u crkvi sv. Filipa i Jakova predvodio je mons. Josip Mrzljak, biskup varaždinski, čiji je otac također ubijen u Vukovaru 1945. Nakon svete mise u Pastoralnom centru sv. Bono Franjevačkoga samostana predstavljeno je drugo nadopunjeno izdanje knjige dr. Hrvoja Kačića – Dubrovačke žrtve. Jugokomunistički teror na hrvatskom jugu 1944. i poratnim godinama (početak Bleiburga). O knjizi su, osim autora, govorili i fra Venancije Mihaljević te prof. Đuro Vidmarović.

Pozdravljajući nazočne na predstavljanju, predsjednik Ogranka Matice hrvatske Vukovar, dr. Dražen Živić, među ostalim je rekao: „Vukovar i Dubrovnik – dva prijateljska i na mnoge načine povezana grada, jedan na istočnim, a drugi na južnim međama Hrvatske; oba teško stradala u nedavnoj srbijanskoj oružanog agresiji; oba krvarila za hrvatsku slobodu, neovisnost i demokraciju; oba su grada na najteži mogući način osjetila što je to jugo-komunizam na boljševički način. I večeras je Vukovar i Dubrovnik spojila tragična sudbina njihovih žitelja, uglednih i običnih ljudi, građana, svećenika, na koje je represija i teror nove jugoslavenske, a velikim dijelom i duboko ukorijenjene velikosrpske i komunističke ideologije, udarila odmah i s punom snagom, na Dubrovnik u listopadu 1944, a na Vukovar u travnju 1945. Oba su grada, tako, doživjela „Bleiburg“ i prije „Bleiburga“. Za oba grada ulazak Jugoslavenske armije i formiranje nove komunističke vlasti nije bilo oslobođenje, nego početak terora i nebrojenih zločina, bez suda i osude, koji će s većim ili manjim intenzitetom trajati sve do kraja druge Jugoslavije, a ni tada neće prestati nego će ga zamijeniti srbijanska agresija s novim zločinima i novim stradanjima. Kao i proteklih godina okupila nas je samo jedna želja – sjetiti se i sačuvati spomen na sve one koji su „preko noći“ nestali, odvedeni od Ozne ili pripadnika JA, suđeni ili nesuđeni, zlostavljani ili likvidirani, utamničeni ili protjerani – sve u ime i za zaštitu novoga poretka koji se uspostavljao, koji se pozivao na pravdu i jednakost, a koji je duboko zaorao ranu patnje za sve koji se na ovaj ili onaj način nisu uklapali u novu ideologiju i režim. Duboko vjerujem da nitko od nas večeras nije došao da bi širio mržnju ili pozivao na osvetu ili radio bilo što drugo doli sjećao se onih koji su stradali ili nestali, kako bi se istina sačuvala, kako bi nas istina oslobodila. Večeras smo se sabrali, ne da mrzimo nego da molimo i oprostimo. Ali i da ne zaboravimo.“


ZABOK


U okviru dana MH Ogranak u Zaboku ugostio je Ogranak iz Čitluka, koji također ove godine proslavlja dvadesetu godišnjicu osnutka. To je prvi put da su u Zaboku gostovali matičari iz drugih država.

U Velikom Trgovišću položen je vijenac pred rodnom kućom prvoga hrvatskoga predsjednika dr. Franje Tuđmana. Na putu prema Zaboku domaćini i gosti obišli su dvorac Gredice, rodno mjesto Ksavera Šandora Gjalskog.

Svečani susret dvaju ogranaka započeo je pjevački zbor Gjalski pjevanjem hrvatske himne. Predsjednik zabočkoga ogranka Stjepan Bučar predstavio je nazočne i drage goste, i fra Andriju Stojića zamolio da predvodi molitvu za naše generale po preporuci Hrvatske biskupske konferencije.

Predsjednik čitlučkog ogranka MH i ujedno član Glavnog odbora MH, Andrija Stojić, nadahnuto je predstavio djelovanje svoga ogranka. Ogranak MH u Čitluku već dvanaest godina izdaje dječji mjesečnik Cvitak, u nakladi od 14.000 primjeraka, i školski časopis Školarac, koji izlazi šest godina. Predsjednk Stojić također je predstavio knjigu Međugorje – 30 godina fenomena posvećenu obljetnici Gospina ukazanja. Po primjerak je na kraju večernjega koncerta darovao svakom članu zbora Gjalski u znak zahvalnosti za lijepo pjevanje.

Roman Sime života vičnoga, zapise Stipana Trnovca, također u nakladi čitlučkog ogranka, predstavili su književnici Tanj Vučić i Antun Lučić, i sam autor Zdravko Nikić. Fra Miljenko Mića Stojić predstavio je glasilo vicepostulature mučeništva Fra Leo Petrović i 65 subraće – stopama pobijenih u kojem se objavljuju činjenice i građa o životu šezdeset petorice franjevaca iz hercegovačke franjevačke provincije ubijenih za vrijeme komunističke diktature. Još jedno svjedočenje komunističkih zločina, od fra Andrije Stojića, koji nisu kažnjeni, ostavilo je duboki dojam na slušatelje. Na svečanom susretu bio je i potpredsejdnik MH Stjepan Sučić, koji je govorio o međusobnoj suradnji Matičinih ogranaka i njihovom značenju u sredinama u kojima djeluju.

Sljedeći dan gosti su obišli Maceljsku šumu i spomen-obilježje dvanaest tisuća ubijenih Hrvata koje su pogubili partizanski ubojice, a među njima su i trojica hercegovačkih franjevaca, za koje se zna, prema svjedočenju pokajnika Mladena Šafranka, da ih je osobno ubio Stjepan Hršak, kao i sve svećenike i bogoslove koje su komunisti uhitili.

Susret je završio druženjem u klijeti poznatoga zagorskoga vinogradara Željka Petrovečkog, kojemu se pridružio i galvni tajnik MH Zorislav Lukić.

Pritom je dogovoreno da sljedeći susret naših ogranaka bude u Čitluku, uz nadu da će se i s drugim ograncima u budućnosti pripremiti ovakvi susreti.


Vijenac 447

447 - 21. travnja 2011. | Arhiva

Klikni za povratak