Vijenac 445

Matica hrvatska

U MH predstavljen zbornik o 70. rođendanu Josipa Bratulića

Između filologije i kulturologije

Nika Štriga

U Matici hrvatskoj 11. je ožujka predstavljen zbornik radova Knjige poštujući, knjigama poštovan, pripremljen u čast 70. rođendana akademika Josipa Bratulića.

O zborniku su govorili dopredsjednik Matice hrvatske Stjepan Sučić, filologinja Sanja Zubčić, kroatist Tomislav Bogdan te urednici zbornika, također stručnjaci za staroslavensku i stariju hrvatsku književnost, Davor Dukić i Mateo Žagar.


slikaJosip Bratulić / Snimio: Mirko Cvjetko


Stjepan Sučić predstavio je Bratulića kao „uzorna graditelja baštine“, a njegov rad označio dragocjenim prinosom hrvatskoj kulturi.

Josip Bratulić studirao je kroatistiku i komparativnu književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu gdje je i magistrirao i doktorirao. Po završetku studija radio je u Staroslavenskom institutu Svetozar Ritig, a zatim je na matičnom fakultetu bio redovni profesor na Katedri za stariju hrvatsku književnost do umirovljenja. Bio je i dekan toga fakulteta te predsjednik Matice hrvatske.

Osobito se bavi proučavanjem starije hrvatske i slavenskih srednjovjekovnih književnosti te je iz tih područja objavio niz rasprava i pojedinačnih knjiga. Njegov znanstvenoistraživački interes pobuđuju autori svih hrvatskih regija, književnih jezika i podrazdoblja od kraja 15. do početka 19. stoljeća, napomenuo je Davor Dukić te istaknuo kako je Bratulić prepoznatljiv po istraživačkim afinitetima prema biblijsko-hagiografskim djelima te analizama prijevoda biblijskih tekstova na hrvatski jezik.

Uopće, sažeo je Mateo Žagar, Bratulićev filološki prinosi mogli bi se podijeliti na starije i novovjekovne, a s obzirom na širinu zahvata Bratulić je bez pretjerivanja jedan od najboljih suvremenih poznavatelja povijesti hrvatske filologije.

Sanja Zubčić tomu je nadodala kako je Bratulić marno upozoravao na bitne tekstove iz naše kulturne povijesti te kako su rasprave u zborniku posvećene pitanjima hrvatske književnosti, ali i jezičnim strukturama hrvatskih glagoljskih tekstova.

Stoga ne čudi da i zbornik ovom osebujnom znanstveniku u čast sadrži radove više od trideset znanstvenika, i filološkoga i književnopovijesnoga karaktera, koji su svojim zamahom nastojali obuhvatiti što više Bratulićevih područja izučavanja, objasnio je Tomislav Bogdan.

Zbornik Knjige poštujući, knjigama poštovan – Zbornik o 70. rođendanu Josipa Bratulića sastavljen je od četiri dijela i dodatka. U prvom dijelu objavljeni su radovi pod naslovom S Bratulićem u filologiju, u drugom, Philologia Histriana, oni s istarskom tematikom, u trećem su rasprave o glagoljaštvu (jezik, pismo, tekst i kontekst), a u četvrom dijelu zbornika autori pišu o Novovjekovnim temama, temama između filologije i kulturologije. Na kraju zbornika u dodacima objavljen je dio dojmljive bibliografije Josipa Bratulića te kazalo imena.


Vijenac 445

445 - 24. ožujka 2011. | Arhiva

Klikni za povratak