Vijenac 443

Tema I

NEPOZNATO O NAJPOZNATIJOJ FILMSKOJ NAGRADI

Važno je zvati se Oscar

Vladimir Šeput

Najpoznatija nagrada u filmskom svijetu, Oscar (službenog imena Academy Award of Merit – Akademijina nagrada za zasluge), prvi je put dodijeljena 1929. za filmove koji su obilježili prethodne dvije godine. Kipić, visok 34 centimetra i težak 3,85 kilograma, prikazuje viteza koji stoji na roli filma s pet žbica u stilu art déco. Svaka od pet žbica predstavlja originalne grane Akademije: glumce, scenariste, redatelje, producente i tehničare. Kipić je za one koji ga nisu imali prilike imati u rukama i vidjeti uživo možda najjednostavnije i najtočnije opisao Dustin Hoffman na preuzimanju nagrade za Kramer protiv Kramera 1980: „(Oscar) nema genitalije i drži mač.“ Iako oko nastanka imena nagrade kolaju različite priče, najčešća je ona da je tajnica Akademije Margaret Herrick, vidjevši nagradu 1931, rekla da je lik na statui podsjeća na njezina ujaka Oscara (nadimak njezina rođaka Oscara Piercea).


slika George C. Scott odbio je Oscara za ulogu generala Pattona


Na prvoj dodjeli 1929. nagrada je dodijeljena u dvanaest kategorija. Danas, zaključno s posljednjom dodjelom 2010, nagrade se primaju u 24 kategorije. U međuvremenu neke su kategorije ukinute (npr. za asistenta redatelja od 1933. do 1937), a neke uvedene (tako je posljednja ona za najbolji dugometražni animirani film, koja se dodjeljuje od 2001).

ZANIMLJIVOSTI OKO OSCARA

• Jedini Oscar koji je osvojio Oscara bio je Oscar Hammerstein II, koji je dvaput osvojio Akademijinu nagradu za najbolju pjesmu (1941. i 1945).

• „Najnesretnijii nominirani u povijesti Akademije“ je mikser zvuka Kevin O’Connell, koji je dvadeset (!) puta bio nominiran, ali nijednom nije osvojio kipić.

• Prvi film u boji koji je osvojio Oscara za najbolji film bio je Prohujalo s vihorom (1939). Za isti je film nagrađena i prva crna glumica u povijesti Akademije, Hattie McDaniel, za najbolju sporednu glumicu.

• Jedini glumci koji su odbili Oscara bili su: George C. Scott za ulogu američkoga generala Pattona u istoimenom filmu iz 1970. jer je prezirao osobu čiji je lik portretirao (iako je još 1961. izjavio da nikada ne bi primio tu nagradu) i Marlon Brando za ulogu u filmu Kum iz 1972. Brando je Oscara odbio zbog načina na koji se vlada SAD-a odnosila prema američkim Indijancima te je stoga na preuzimanje nagrade poslao Indijanku koja se predstavila kao Sacheen Littlefeather te je u njegovo ime uzela kipić. Još postoje kontroverze oko toga je li Sacheen (pravim imenom Maria Cruz) uopće prava Indijanka ili zapravo aktivistica i meksička glumica (činjenica je da je glumila u nekoliko filmova B-produkcije).

• Čak je osamnaest puta ceremoniju dodjele Oscara vodio Bob Hope.

• Najmlađa dobitnica Akademijine nagrade (u službenoj konkurenciji) bila je Tatum O’Neal za ulogu u filmu Mjesec od papira (1973). Imala je tada deset godina. Počasnog pak Oscara dobila je još 1935. Shirley Temple u dobi od samo šest godina. S druge strane, najstarija je dobitnica nagrade Jessica Tandy, koja je Oscara osvojila u osamdesetoj godini za film Vozeći gospođicu Daisy iz 1989.

• Prvi televizijski prijenos dodjele bio je 1953. Trinaest godina poslije, 1966, prijenos je prvi put bio u boji.

• Jedini Oscar za režiju koji je dobio autor kojemu je nagrađeni film jedini redateljski uradak dodijeljen je 1961. Jeromeu Robbinsu za Priču sa zapadne strane.

• Samo je tri puta u povijesti dodjela Akademijinih nagrada odgođena:

1938. na tjedan dana zbog poplava,

1968.

na dva dana zbog ubojstva Martina Luthera Kinga,

1981.

na jedan dan zbog pokušaja ubojstva američkoga predsjednika Ronalda Reagana.

• Zbog potpore naporima američke vojske u Drugom svjetskom ratu, kipić je od 1942. do kraja rata izrađivan od gipsa. Nakon rata „lažni“ su Oscari zamijenjeni „pravima“.

• Među slavnim redateljima koji nikada nisu osvojili Oscara za režiju su Alfred Hitchcock, Stanley Kubrick, Robert Altman i Sergio Leone. Neki od poznatih redatelja često su poslije nagrađivani počasnim Oscarima iako nikada to priznanje nisu dobili za režiju, npr. Akira Kurosawa, Federico Fellini, Howard Hawks i Orson Welles.

• Film Lawrence od Arabije Davida Leana iz 1962. jedino je ostvarenje nagrađeno kipićem za najbolji film bez ijedne govorene ženske uloge. Točnije, jedina je žen(k)a koja se u filmu pojavljuje deva po imenu Gladys.

• Nakon objave nominacija za Oscara za najbolji film na stranom jeziku 1973. Luis Buńuel je izazvao skandal izjavom da će ga sigurno dobiti za svoj film Diskretni šarm buržoazije (1972) jer je platio traženih 25 tisuća dolara. Film je nagrađen, a Buńuel je u autobiografiji ponovio raniju izjavu: „Amerikanci imaju nedostataka, ali su ljudi od riječi.“

• Neka od najčuvenijih glumačkih imena, za koja to zaista ne biste pomislili, nikada nisu osvojila Oscara. Tako su za nagradu ostali uskraćeni Charlie Chaplin (koji je doduše osvojio dva počasna Oscara), Cary Grant, Peter O’Toole, Fred Astaire, Richard Burton, Greta Garbo i Marilyn Monroe.

• Godine 1956, tijekom McCarthyjeva Lova na vještice, svatko tko je bio član Komunističke stranke ili onaj tko bi odbio svjedočiti pred Odborom za neameričke aktivnosti, nije smio biti nominiran za nagradu. To je pravilo potrajalo samo dvije godine jer su popisane na crnoj listi i dalje redovito nominirale njihove kolege. Gorak okus tog doba osjetio se i 1998. pri dodjeli počasnog Oscara Eliji Kazanu, kada su mu brojni glumci (npr. Nick Nolte i Ed Harris) i tehničari odbili pljeskati zbog njegova tadašnjega svjedočenja protiv kolega.

• Marlon Brando (Kum, 1972) i Robert de Niro (Kum 2, 1974) jedini su glumci koji su nagrađeni Oscarima za različite uloge istog lika (Don Corleonea).

• Samo dvije obitelji imaju dobitnike Oscara u tri generacije: obitelj Huston (glumac Walter, 1948, njegov sin, redatelj John, 1948, Johnova kći, glumica Anjelica, 1985) i obitelj Coppola (glazbenik Carmine, 1974, njegov sin Francis Ford s trima Oscarima za scenarij, jednim za režiju i jednim za film te njegova kći Sofia s Oscarom za najbolji scenarij iz 2003).


Vijenac 443

443 - 24. veljače 2011. | Arhiva

Klikni za povratak