Vijenac 442

Matica hrvatska

IZ OGRANAKA

ČITLUK

Iz tiska je izišla nova knjiga – treći po redu roman Zdravka Nikića pod naslovom Sime života vičnoga. Zapisi Stipana Trnovca u izdanju Ogranaka Matice hrvatske Čitluk. Knjiga tematizira život u hercegovačkom selu, o čemu, u obliku zapisa, govori protagonist romana Stipan Trnovac, i to ikavskim govorom bekijskoga kraja, odnosno rodnih autorovih Ružića.

U predgovoru knjige Antun Lučić navodi kako se prozno oblikovano Sime s mnogo poveznica može dovesti u suglasje s Nikićevim pjesništvom, ponajprije novom zbirkom (još u rukopisu, brušenju i dorađivanju) Zavičajna rapsodija, a osobito njezinim ciklusom Materine priče.

Knjiga Sime života vičnoga, koju je tiskao FRAM-ZIRAL Mostar, a ilustracije i naslovnicu izradile Cvita Kusić i Jelena Nikić, bit će predstavljena u sklopu predstavljanja Ogranka Matice hrvatske Čitluk u ožujku u Zaboku.

(N. Š.)


KOPRIVNICA


U organizaciji Ogranka Matice hrvatske Koprivnica, Gimnazije Fran Galović i Udruge maturanata gimnazije gostovao je u Koprivnici fizičar Davor Pavuna. U dvorani multimedije koprivničke gimnazije održao je 28. siječnja popularno predavanje Zašto je poznavanje fizike toliko korisno i važno za život!?. Tribinu je vodila fizičarka s Instituta za fiziku u Zagrebu Ana Smontara. Davor Pavuna rođen je 1952. u Koprivnici, a danas radi u Švicarskoj na Ecole polytechnique fédérale de Lausanne (EPFL). Nakon predavanja Davor Pavuna predao je dvije stipendije odličnim učenicama gimnazije Miji Sitar i Ivoni Ivić.

Članovi koprivničkog ogranka Matice hrvatske sudjelovali su na okruglom stolu Koprivnica u Domovinskom ratu – 20 godina poslije održanu u Podravki 2. veljače u organizaciji Udruge branitelja i udovica Podravke.

Dražen Ernečić


SAMOBOR


U povodu Dana Ogranka Matice hrvatske u Samoboru, u četvrtak 3. veljače (Blaževo) u Gradskoj knjižnici Samobor otvorena je likovna izložba pod naslovom Slušamo i slikamo Ferdu Livadića. Program su organizirali likovni i glazbeni odjel Ogranka u suradnji s Gradskom knjižnicom Samobor. Uvodnu je riječ iznio Josip Dujmović, stalni sudski vještak za područje likovne umjetnosti.

Četrnaestoga veljače s početkom u 19.00 sati u bistrou Vugrinščak u Samoboru književni odjel Ogranka MH Samobor organizira večer ljubavne poezije na kojoj će nastupiti samoborski pjesnici i njihovi gosti. Riječ je o tradicionalnoj manifestaciji koju samoborski matičari organiziraju već gotovo cijelo desetljeće.

(N. Š.)


VIS


U gradu Visu na književnoj večeri 28. siječnja obilježeno je deset godina od smrti velikoga hrvatskoga književnika Ranka Marinkovića. Na sam dan njegove smrti Vis se ujedinio i podsjetio publiku i medije što je dosad učinjeno u Visu i Komiži vezano uz život i rad Ranka Marinkovića.

Od 2008. svake se godine realiziraju događanja vezana uz projekt nazvan Memorijalni prostor Ranko Marinković, a dosad je voditelica Anči Fabijanović imala punu potporu Ministarstva kulture RH, već spomenutoga Grada Visa, zatim Ogranka Matice hrvatske Vis, Zaklade HAZU, LZMK, HKK Zagreb i mnogih drugih, pa i obitelji velikoga hrvatskoga književnika. U Visu su održana događanja vezana uz taj projekt na kojima su, uz spomenute viške književnike, sudjelovali i Amatersko kazalište Ranko Marinković izvedbom predstave Prah, Tonči Vrdoljak, Srećko Lipovčan, Bruno Kragić, Špiro Guberina, Milan Bešlić, Radovan Bužančić, Dragutin Lucić Luce i drugi. Sve je bolja suradnja sa Srednjom školom A. M. Karamanea, pa je tako lani prikazan televizijski film Karneval.


slika


U Komiži je pet puta bijenalno održan znanstveni skup Dani Ranka Marinkovića, a dosad su tiskana četiri zbornika s tim povodom. Umjetnički voditelj Dana bio je, sve do smrti, akademik Nikola Batušić, a sada ih vodi akademik Krešimir Nemec. Osnivači i organizatori te manifestacije su Grad Komiža i HAZU, Razred za književnost. Teško je i nabrojati tko je sve dosad sudjelovao na znanstvenim skupovima u Komiži, pa spomenimo samo neke: akademici Ante Stamać i Tonko Maroević, Vlaho Bogišić i Georgij Paro, Velimir Visković i Bruno Kragić; bilo je i stranih sudionika, velikih poznavatelja Rankova djela, ali i mladih znanstvenika i znanstvenica koji nastavljaju dobru tradiciju.

Dana 28. siječnja u posebno pripremljenu programu u kojem je uz Anči Fabijanović sudjelovala i predsjednica Ogranka MH Vis Dobrila Cvitanović i profesorica Srednje škole Antuna Matijaševića Karamenea Ivana Koceić te učenici te škole pročitani su oproštaji od prije deset godina – a pisali su ih Jakša Fiamengo, Joško Božanić, akademik Ivo Frangeš. Uz ulomke iz djela Ranka Marinkovića (Kiklop, Glorija, Albatros, Ruke...) predočeni su odjeci iz medija vezani uz događanja u Visu i Komiži te riječi književnika Jakše Fiamenga iz Zbornika Dana Ranka Marinkovića. Govorilo se o tome kakva je recepcija Rankova djela danas (što piše akademik Nemec, npr., predočili se detalji oko prijevoda Kiklopa na engleski jezik te proglašavanja toga romana najboljim u hrvatskoj književnosti uopće), pročitane su pjesme koje su Ranku posvetili Boris Maruna i Anđelko Novaković, kao i ponešto novoga napisana o velikom Marinkoviću, a najnovije priloge dale su za ovu prigodu profesorica Mira Muhoberac te Nada Subotić.

(N. Š.)

Vijenac 442

442 - 10. veljače 2011. | Arhiva

Klikni za povratak