Vijenac 441

Glazba

GLAZBENI GLOBUS

Mirta Špoljarić

Ovacije Papandopulovoj misi u Poljskoj

Hrvatska misa u d-molu Borisa Papandopula izvedena je 16. siječnja u Krakovu u Velikoj svečanoj dvorani Krakovske filharmonije pod dirigentskim vodstvom Vladimira Kranjčevića u redovitom ciklusu Krakovske filharmonije. Za izvedbu Hrvatske mise vladalo je veliko zanimanje u Krakovu. Bila je to prva koncertna izvedba tog djela u inozemstvu s inozemnim ansamblom i solistima.

Zbor Krakovske filharmonije poznat je po praizvedbama djela Krzysztofa Pendereckog i Henryka Mikołaja Góreckog kao i suradnji s mnogim svjetskim orkestrima i gostovanjima na festivalima. Najistaknutiji je poljski profesionalni zbor. Solisti su bili Aleksandra Buczek (sopran), Małgorzata Plewniak (alt), Józef Dwojak (tenor) i Leszek Skrla (bariton). Publika je izvedbu popratila ovacijama. Hrvatska misa pozvana je i na druge poljske festivale, a 2012. s istim će ansamblom i dirigentom te solistima biti izvedena i na Glazbenom festivalu u Čestohovi.

Ove godine Zbor Krakovske filharmonije gostovat će i na zagrebačkom Festivalu sv. Marka i izvesti tu misu, a na drugom koncertu bit će sakralna djela poljskih skladatelja Henryka Mikołaja Góreckog i Karola Szymanowskog.


Šulek Martinu Draušniku


Violinist Martin Draušnik dobitnik je nagrade Stjepan Šulek za 2010, za izvedbu Tartinijeve violinske sonate u g-molu Đavolji triler, izvedene na 43. tribini Darko Lukić u zajedničkom nastupu s violončelistom Pavlom Zajcevim. „U vrlo apartnoj obradi za violinu i violončelo Draušnikova je izvedba pokazala njegov puni smisao za stil vremena u kojemu je djelo nastalo, bila je lišena čak i najmanjih romantičarskih natruha te je demonstrirala obilje tehničkih bravura i tonskih efekata“, ističe se u obrazloženju ocjenjivačkoga suda, koji je djelovao u sastavu Pavle Dešpalj, Goran Končar, Branko Košir, Tonko Ninić i Mladen Sedak.


slika


Zagrebačka publika moći će ga čuti u izvedbi Ligetijeva Koncerta za violinu i orkestar, uz ansambl Cantus pod ravnanjem Berislava Šipuša, na koncertu 31. siječnja u Cantusovu ciklusu u Maloj dvorani Lisinski. Na programu će još biti Šipušev Ten Hotti za mezzosopran i komorni ansambl te Carski valcer Johanna Straussa u obradi Arnolda Schönberga.


Bach u Weimaru


Pavao Mašić i Ante Knešaurek nastavljaju svoj projekt integralne izvedbe Bachovih djela za orgulje, a s tako vrsnim skladbama koje je majstor stvorio u Weimaru orguljski duo upoznat će publiku na koncertu 30. siječnja u Bazilici Srca Isusova u zagrebačkoj Palmotićevoj ulici.


Elisso Virsaladze u Lisinskome


Elisso Virsaladze istaknuta je ruska pijanistica, koja danas uživa izniman ugled kao pedagoginja (Moskovski konzervatorij i Visoka škola za glazbu u Münchenu). Osobitu ljubav gaji prema stvaralaštvu skladatelja s prijelaza iz 18. u 19. stoljeće, posebice Mozarta, Beethovena, Chopina i Schumanna, a nadasve su cijenjene njezine izvedbe ruske suvremene glazbe. Umjetnica će nastupiti u Zagrebu 6. veljače u ciklusu Forte fortissimo, s programom Schumannovih i Mozartovih skladbi.


Večeri Simfonijskog orkestra HRT-a


Šesti koncert Majstorskog ciklusa 27. siječnja u KD Vatroslava Lisinskoga donosi zanimljivu paletu arapskog i španjolskog zvukovlja. Arapska koračnica Borisa Papandopula, praizvedena 1969. u Kairu, prema sadašnjim saznanjima prvi će put biti izvedena u Hrvatskoj. Slijedit će Španjolski capriccio Nikolaja Rimski-Korsakova te 1. i 2. suita iz baleta Trorogi šešir Manuella de Falle, a izvedbama će ravnati španjolski dirigent David Giménez Carreras.

Tjedan dana poslije, 10. veljače, uz Simfonijski orkestar i Muški zbor HRT-a nastupit će dvojica solista – britanski pijanist John Lill, koji će svirati Beethovenov klavirski koncert (u trenutku pisanja ove vijesti još nije točno naznačeno koji), i tenor Krešimir Špicer, koji će sudjelovati u izvedbi Lisztove Simfonije Faust, u povodu 200. obljetnice skladateljeva rođenja.


Vijenac 441

441 - 27. siječnja 2011. | Arhiva

Klikni za povratak