Vijenac 438

Glazba

Glazbeni Globus

Mirta Špoljarić

Laureat Aljoša Jurinić

Pijanist Aljoša Jurinić dobitnik je nagrade Hrvatske glazbene mladeži Ivo Vuljević mladom glazbeniku za najistaknutije glazbeno ostvarenje u 2010. godini. Odluku je donio ocjenjivački sud, koji je radio u sastavu Naima Balić, Tonči Bilić, Eva Sedak i Berislav Šipuš. Aljoša Jurinić (Zagreb, 1989) student je četvrte godine klavira na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi prof. Rubena Dalibaltayana i na Universität für Musik und darstellende Kunst u Beču u klasi prof. Noela Floresa. Među visokim rezultatima u ovoj godini ističu se druga nagrada na 19. međunarodnom pijanističkom natjecanju Ricard Viňes (Lleila, Španjolska), treća nagrada na 8. međunarodnom Chopinovu pijanističkom natjecanju Marianské Lázně (Marienbad, Češka), finalist je 4. međunarodnog Chopinova pijanističkog natjecanja u Budimpešti, a u dva se predselekcijska kruga plasirao te sudjelovao na 16. međunarodnom Chopinovu natjecanju u Varšavi. Svečanost dodjele nagrade Aljoši Juriniću održat će se u srijedu, 29. prosinca, u 18 sati, u Maloj dvorani KD Vatroslava Lisinskog, u okviru programa Dana dvorane Lisinski.


Uz Haydna i Ristorija


Simfonijski orkestar i Zbor HRT-a pod ravnanjem Nikše Bareze priredit će 16. prosinca večer predbožićnoga programa, u kojoj će sudjelovati i orguljaš Edmund Andler Borić te vokalni solisti Ivana Lazar, Helena Lucić, Domagoj Dorotić i Goran Jurić. Vrlo osobit i zanimljiv program činit će 30. simfonija u C-duru, nazvana Aleluja, Josepha Haydna, zatim skladateljev Koncert za orgulje i orkestar u C-duru, te Messa per il Santissimo Natale, za sole, zbor i orkestar, Giovannija Alberta Ristorija.


Londonci u Zagrebu


Londonski simfonijski orkestar ponovno dolazi u Zagreb, ali ovoga će puta, 18. prosinca, nastupiti u KD Vatroslava Lisinskoga u okviru ciklusa Lisinski subotom. Uz orkestar će nastupiti jedna od najuspješnijih mladih violinistica, Viktoria Mullova, koja će interpretirati Beethovenov Koncert za violinu i orkestar u D-duru, op. 61. Orkestar će predvoditi Sir John Eliot Gardiner, a izvest će uvertiru Weberove opere Strijelac vilenjak te Mendelssohnovu Talijansku simfoniju.


Glazba u Splitu


Orkestar i Zbor HNK u Splitu ovoga će prosinca biti vrlo aktivan, sa tri božićna i tri novogodišnja koncertna nastupa. Pod ravnanjem Harija Zlodrea 21, 22. i 23. prosinca izvest će raznolik program skladbi Ariela Ramireza te hrvatskih i stranih popularnih božićnih napjeva, u čijim će izvedbama sudjelovati vokalni solisti Sveto Matošić Komnenović i Božena Svalina. Novogodišnje koncerte publika će moći slušati 28, 29. i 30. prosinca, pri čemu će orkestrom ravnati Loris Voltolini.


Dan dvorane Lisinski


Iako skromnija negoli proteklih godina, proslava Dana dvorane Lisinski donijet će 29. prosinca nekoliko probranih glazbenih programa. Nakon dodjele nagrade HGM-a Ivo Vuljević pijanistu Aljoši Juriniću, večernji program otpočet će u 20 sati Filharmonijskim balom Zagrebačke filharmonije pod ravnanjem Uroša Lajovica te uz Anu Karuza, sopran, Vitomira Marofa, bariton, i Djevojački zbor Zvjezdice. U sklopu koncerta bit će dodijeljena nagrada za mladoga glazbenika godine Zagrebačke filharmonije i Hrvatske poštanske banke. Mala dvorana bit će od 21 sat sjedište studenata Akademije dramske umjetnosti, Akademije likovnih umjetnosti i Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu, koji će održavati razne glazbene i likovne radionice, performanse i improvizacije. Večer će okruniti snimka Puccinijeve La Boheme u režiji Franca Zeffirellija.


130. godišnjica rođenja Václava Humla


U utorak 7. prosinca u Hrvatskom glazbenom zavodu predavanje u povodu 130. godišnjice rođenja Václava Humla održao je ugledni violist i profesor viole Zlatko Stahuljak.


slika


Huml je poznat kao tvorac Zagrebačke violinističke škole, a rodio se u Berounu (Češka) 1880. Temeljem objavljenoga međunarodnog natječaja u tadašnjoj državi, 1903. postavljen je na mjesto učitelja violine na Glazbenoj školi HGZ-a, kao vrstan diplomant Praškog konzervatorija iz razreda znamenitoga pedagoga O. Ševčika. Huml je do kraja života (1953) kao istaknuti violinistički pedagog bio vezan uz Zagreb i nikad nije napustio svoju drugu domovinu Hrvatsku. Dvadeset godina nakon njegove smrti, 1973, organiziran je Memorijal Václava Humla, kojom prigodom je postavljena spomen-ploča u velikoj dvorani HGZ-a, izdana monografija o Humlu, priređeno pet koncerata, panel-diskusija, predavanje i izložba. Svake četvrte godine u Zagrebu se priređuje Međunarodno violinističko natjecanje Vaclav Huml, dosad održano devet puta.


Vijenac 438

438 - 16. prosinca 2010. | Arhiva

Klikni za povratak