Vijenac 437

Druga stranica, Matica hrvatska, Tema

ZAKLJUČAK POLICIJSKOG IZVJEŠTAJA O KONTROLI ZAKONITOSTI RADA MATICE HRVATSKE – REPUBLIČKI SEKRETARIJAT ZA UNUTRAŠNJE POSLOVE SR HRVATSKE

Žarište kontrarevolucije

slika


I


Svrha Matice hrvatske bila je: širenje književnosti, umjetnosti i nauke na području SFRJ. (Pravila Matice hrvatske iz 1963. godine.)


II


Stavovi u organima upravljanja Matice o potrebi da Matica ojača i zauzme dominantnu ulogu u društvu, Pravilima iz 1970. godine dobili su orga-nizaciona i sadržajna rješenja. Matica postaje policentrična organizacija sa na-glašenim funkcijama centra – Središnjice, gdje jedan ekstremni dio članstva pre-uzima ulogu „operativnog rukovodećeg vrha“ stvarajući planove da kroz Maticu lansira „buđenje nacionalne svijesti“ u Hrvata kao „drugog hrvatskog preporoda“ i stvori iluzije o nastajanju „masovnog pokreta“ za „oslobođenje“ Hrvatske od potlačenosti i eksploatacije u jugoslavenskoj federalnoj zajednici. Raspaljujući šovinizam, bacanjem krivnje na druge nacije u jugoslavenskoj zajednici zbog neriješenih društvenih problema, „rukovodeći vrh“ Matice postao je ideolog „masovnog pokreta“, izvor separatizma i žarište nacionalizma stvarajući pred-uvjete za izdvajanje hrvatskog naroda iz jugoslavenske zajednice i drugačiji oblik društvenog i političkog uređenja hrvatske države. („Za hrvatski narod Hrvatska je nacionalna ideja, najviša ideja... u tom kontekstu i socijalističko samoupravljanje nije svrha, nego samo jedno od sredstava da se to postigne.“)

Tako nastala nacionalistička ideologija istakla je Maticu hrvatsku kao jedinog borca za prava hrvatskog naroda, dovela ju do sprege sa političkom emi-gracijom i pretvarala u pokret za „ujedinjenje“ svih Hrvata.

„Masovni pokret“, iniciran i materijaliziran kroz organizacionu struk-turu Matice (u zemlji ograncima, u inozemstvu društvima prijatelja – kao unu-trašnja i vanjska opozicija), djelovanjem jednog dijela članstva Matice dobio je obilježja političkih akcija usmjerenih na promjenu postojećeg društvenog i poli-tičkog uređenja u SRH.


III


Matica hrvatska, dopustivši da zbog neprijateljskog djelovanja jednog dijela svoga članstva postane žarište kontrarevolucije, odstupila je od svoje svrhe određene Pravilima i kao udruženje za širenje književnosti, umjetnosti i nauke ra-zvijala se i prerasla u udruženje za ostvarivanje kontrarevolucionarnih ciljeva.

Zagreb, travnja 1972.

Vijenac 437

437 - 2. prosinca 2010. | Arhiva

Klikni za povratak