Vijenac 437

Književnost

Književni globus

Iva Krtalić Muiesan

Ana María Matute dobila nagradu Cervantes

ŠPANJOLSKA – Nagrada Cervantes, najuglednija književna nagrada španjolskoga govornog područja, dodijeljena je španjolskoj spisateljici Ani Maríji Matute, objavila je ministrica kulture Ángeles González-Sinde u Madridu.

Rođena 1926. u Barceloni, Ana María Matute jedna je od najpoznatijih poslijeratnih autorica Španjolske, a brojna njezina djela bave se građanskim ratom 1936–1939. Prvi je roman, Pequeńo Teatro, napisala sa sedamnaest godina, poslije je za njega dobila nagradu Nadal. Među njezinim su najpopularnijim romanima, koji su prevedeni na 23 jezika, Los Abel, Los soldados lloran de noche i La trampa. Poznata je i po knjigama za djecu i mlade, među njima Los nińos tontos i El verdadero final de la bella durmiente. Prije tri godine dobila je Španjolsku nacionalnu književnu nagradu. Ana María Matute tek je treća žena dobitnica nagrade Cervantes, nakon Španjolke Maríje Zambrano (1988) i Kubanke Dulce Maríje Loynaz (1992). Nagradu, osnovanu 1975, u travnju predaje kralj Juan Carlos u Alcalá de Henaresu, rodnom mjestu Miguela de Cervantesa. Nagrada laureatu donosi 125.000 eura, a lani ju je dobio Meksikanac José Emilio Pacheco.


Dodijeljene američke nacionalne nagrade


SAD – Američka rock-veteranka Patti Smith dobitnica je američke National Book Award za memoare o prijateljstvu s fotografom Robertom Mapplethorpeom Just Kids.


slika


63-godišnja glazbenica nagrađena je u kategoriji publicistike, za knjigu u kojoj se sjeća mladosti šezdesetih godina u New Yorku i prijateljstva s Mapplethorpeom, njujorškom fotografskom zvijezdom, da bi 1989. umro od AIDS-a u dobi od 42 godine. U kategoriji beletristike nagrađena je Jaimy Gordon za Lord of Misrule, roman čija se radnja događa u svijetu konjskih utrka. Nagrada je bila iznenađenje za spisateljicu, koja već dvadesetak godina objavljuje knjige kod malih izdavača, a do polemika je posljednjih tjedana dovela činjenica da se najhvaljenija nova knjiga američkog tržišta, Freedom Jonathana Franzena, nije našla ni na popisu finalista. U kategoriji poezije Terrance Hayes nagrađen je za svoju četvrtu zbirku, Lighthead, a Kathryn Erskine pobijedila je u kategoriji književnosti za djecu i mlade s romanom Mockingbird. Autor brojnih bestselera, Tom Wolfe, dobio je medalju za doprinos američkoj književnosti. Nagrade, vrijedne 10.000 dolara, od 1950. predaje Nacionalna književna zaklada.


Dodijeljena Kleistova nagrada


NJEMAČKA – Berlinski odvjetnik i pisac Ferdinand von Schirach dobitnik je ovogodišnje Kleistove nagrade, koja mu je dodijeljena za knjigu Verbrechen.

Zbirka priča u kojoj je obradio kriminalističke slučajeve s kojima se susretao u odvjetničkoj karijeri bila je „najzapamćeniji debi njemačke književnosti prošle godine“, rečeno je iz Društva Heinricha von Kleista, koje dodjeljuje nagradu vrijednu 20.000 eura. Von Schirach je ovo ljeto objavio i drugu zbirku, Schuld, a trenutno radi na novoj knjizi. Nagradu, koja je osnovana u doba Weimarske republike, Društvo Heinricha von Kleista ponovno je osnovalo 1985. Među dosadašnjim su dobitnicima Heiner Müller, Ernst Jandl, Daniel Kehlmann i Herta Müller.


Leipziška nagrada Martinu Pollacku


NJEMAČKA / AUSTRIJA – Austrijski novinar i pisac Martin Pollack dobitnik je Leipziške književne nagrade za europsko razumijevanje 2011.

Nagrada vrijedna 15.000 eura bit će mu predana 16. ožujka, na otvaranju Leipziškog sajma knjige. Rođen 1944. u austrijskom Bad Hallu, Pollack je u Beču, Varšavi i bivšoj Jugoslaviji studirao slavistiku i istočnoeuropsku povijest. Preveo je djela istočnoeuropskih autora na njemački, a bio je i dopisnik njemačkog časopisa Spiegel. Njegova najnovija knjiga, Kaiser von Amerika, opsuje masovni bijeg Židova, Poljaka i Ukrajinaca iz Galicije početkom 20. stoljeća, koji predstavlja kao prototip današnjih migracijskih tokova. Lani je Leipzišku nagradu dobio mađarski publicist György Dalos.


Vijenac 437

437 - 2. prosinca 2010. | Arhiva

Klikni za povratak