Vijenac 435

Druga stranica

8. pulski dani eseja, 22. i 23. listopada

Tri važne istarske obljetnice

Nika Štriga

Pulski dani eseja, međunarodna književna manifestacija posvećena književnom eseju kao osobito raširenoj suvremenoj formi, uz istraživanje eseja potiču i esejističko stvaralaštvo. Pozivajući autore iz Hrvatske i inozemstva da esejistički obrade zadane teme s područja književnosti i umjetnosti, ta se manifestacija od početaka prije osam godina odlučila za estetsku, poetičku, generacijsku i inu otvorenost i takvom se i danas dokazuje. Uz to, „Pulskim danima eseja nastojimo pokrenuti, i učiniti je tradicionalnom, jednu međunarodnu, samo književnu manifestaciju u Puli koju, iz posebne literarne i književničke vizure, shvaćamo i kao grad-esej – ogledan jednako u dobromu kao i u lošemu, a ugledan onoliko koliko se mi današnji, ovdašnji i gostujući stvaratelji i intelektualci, trudimo oko njegova ugleda...“, voli istaknuti autor programa i voditelj Pulskih dana eseja Boris Domagoj Biletić.

Ideja Pulskih dana eseja izravno se naslanja na ranije kulturološke skupove Istarskoga ogranka DHK-a i časopisa Nova Istra koji su održani krajem devedesetih u Poreču i Rovinju pod naslovom Čitajući znakove vremena, nakon kojih je 2001. objavljen i istoimeni zbornik tekstova. Ovogodišnji Pulski dani eseja bili su vikend-finale Tjedna Nove Istre, koji je brojnim događanjima svečano obilježio 15. godinu izlaženja toga časopisa, i 20. godinu vrlo plodna, prije svega nakladničkog, djelovanja Istarskoga ogranka Društva hrvatskih književnika.

Osmi pulski dani eseja otvoreni su dodjelom nagrade za najbolju hrvatsku knjigu eseja nastalu u posljednjih godinu dana koju Društvo hrvatskih književnika uručuje od 2006.

Nagrada nosi ime poznatog istarskog književnika, Zvane Črnje, rođena u Žminju, jednog od najvažnijih imena koje je Istra dala Hrvatskoj u 20. stoljeću: istaknutom istarskom esejistu, pjesniku i publicistu, kulturologu, scenaristu, dramaturgu i filmologu, nakladniku Istre tijekom stoljeća i utemeljitelju kulturne organizacije Čakavski sabor. Ovogodišnji je dobitnik nagrade Dean Duda s knjigom Hrvatski književni bajkomat izišlom u izdanju zagrebačke kuće Disput. Nagradu koja se sastoji od plakete i novčanog iznosa uručio mu je predsjednik Društva hrvatskih književnika Borben Vladović, a između trinaest prijavljenih djela tako je odlučilo prosudbeno povjerenstvo u sastavu: Boris Domagoj Biletić, Vinko Brešić, Daniel Načinović (predsjednik), Božidar Petrač i Milorad Stojević.

Zvane Črnja bio je i zadana tema 8. pulskih dana eseja – prikladno, jer ove se godine navršava 90. obljetnica njegova rođenja. Eseje s temom Zvane Črnja (1920–1991–2010) posvećene njegovu djelu izlagalo je petnaestak poznatih znanstvenika, a osim o Črnji izlagači su govorili i o odnosu centra i periferije, globalnog i lokalnog te dijalekta i standarda, upravo kao širega konteksta i sama Črnje, i Istre. Tekstove za ovu prigodu pripremljene za tiskanje u Novoj Istri najavili su akademik Georgi Stardelov, akademik Milan Moguš, akademik Miroslav Šicel te Evelina Rudan, a skup je završen zakazivanjem 9. pulskih dana eseja u listopadu 2011, čija će, već je poznato, tema biti Dokolica.


Vijenac 435

435 - 4. studenoga 2010. | Arhiva

Klikni za povratak