Vijenac 435

Druga stranica

NAGRADA INE ZA PROMICANJE HRVATSKE KULTURE U SVIJETU ZA 2009.

Nagrada njemačkom i ruskom kroatistu

REDAKCIJA

U prostorijama Inine (Industrija nafte, d.d.) upravne zgrade – u ponedjeljak 25. listopada svečano je dodijeljena 16. po redu Nagrada Ine za promicanje hrvatske kulture u svijetu. Žiri je jednoglasnom odlukom za dobitnike za 2009. izabrao prof. dr. Leopolda Auburgera iz Njemačke i prof. dr. Artura Rafaeloviča Bagdasarova iz Rusije.


slika Artur Rafaelovič Bagdasarov, Zoltán Áldott i Leopold Auburger


Dva istaknuta lingvista, slavista i kroatista, stoji u priopćenju, primaju nagradu zato što godinama uporno i sustavno proučavaju hrvatski jezik i njegovu povijest te su radom dali bitan prinos – ne samo inozemnoj nego i kroatistici u Hrvatskoj. Profesori Auburger i Bagdasarov autori su djela na njemačkom i ruskom jeziku u kojima su aktualizirali značaj hrvatskog jezika, čime su na najbolji način promicali i hrvatsku kulturu u Europi i svijetu.

Nagrade dobitnicima uručio je Zoltán Áldott, predsjednik Uprave Ine, koji je tom prigodom istaknuo: „Iznimno mi je drago što INA, kao vodeća hrvatska kompanija koja tradicionalno podupire hrvatsku kulturu, podržava i ovakav kulturološki projekt koji doprinosi međusobnom kulturnom povezivanju i suradnji država i njihovih naroda.“

INA i Hrvatski kulturni klub ustanovili su 1994. Nagradu Ine za promicanje hrvatske kulture u svijetu. Svrha je nagrade dodijeliti priznanja autorima, kulturnim djelatnicima i ustanovama koje u inozemstvu promiču hrvatsku kulturu i svojim djelom svjedoče o duhovnom i kulturnom razvitku hrvatskog naroda ili svojim djelovanjem potiču kulturne sveze Hrvatske sa svijetom.

Od sama osnutka, Nagradu su primili mnogi istaknuti kulturni djelatnici i ustanove iz raznih europskih zemalja poput Francuske, Španjolske, Poljske, Velike Britanije, Češke, Mađarske i Slovačke. Ona se sastoji od priznanja, monografije, skulpture akademskoga kipara Petra Barišića i novčanog iznosa od pedeset tisuća kuna.


Vijenac 435

435 - 4. studenoga 2010. | Arhiva

Klikni za povratak