Vijenac 435

Matica hrvatska

IZ OGRANAKA

KOPRIVNICA

U sklopu 17. Galovićeve jeseni predstavljena je edicija Sabrana djela Frana Galovića, 1–6, a sadrži knjige: 1. Pjesme, 2. Pripovijetke, 3. Drame I., 4. Drame II., 5. Članci, kritike, prijevodi, pisma, 6. Prilozi (studija Milivoja Solara Galovićevo književno djelo; Životopis Frana Galovića i Bibliografija).

Na predstavljanju istaknuta je prva knjiga Pjesme, u kojoj su objavljene sve štokavske pjesme koje je do 27. godine Galović dospio napisati. Posebna je vrijednost cijele edicije u objavljene 22 pjesme iz ciklusa Z mojih bregov, koje su sada prvi put naglašene u idiomu kajkavštine Galovićeva rodnog sela Peteranec, a koje Galović (Peteranec, 20. srpnja 1887) nije stigao akcentuirati jer je poginuo na bojištu u Prvom svjetskom ratu u Mačvi 26. listopada 1914. Prema riječima Milivoja Solara, to je učinjeno u posljednji trenutak jer idiom Galovićeva sela polako, ali neumoljivo nestaje. Edicija se objavljuje u 75. godini otkako je Miroslav Krleža u Književnoj republici 1925. prvi put objavio ciklus pjesama Z mojih bregov, kojim je Galović i zauzeo svoje mjesto u povijesti hrvatske književnosti. Ogranak je Matice hrvatske u Koprivnici za Galovića primio Zlatnu povelju Matice hrvatske i predsjednika Igora Zidića.

Dražen Ernečić


NOVA GRADIŠKA


Ogranak Matice hrvatske u Novoj Gradišci 28. je listopada u suradnji sa Župom Bezgrešnog začeća BDM u okviru Mjeseca hrvatske knjige organiziralo predstavljenje trilogije bivšega gvardijana vukovarskog samostana fra Zlatka Špehara pod naslovom Vukovar očima fra Zlatka Špehara. Tom su prigodom predstavljene knjige Govorom do istine iz Vukovara, U sjeni Južnoga Križa i Putovima nade nastajanja. Uz autora, knjige su predstavile potpredsjednice Ogranka Matice hrvatske u Vukovaru Štefica Šarčević i Lidija Miletić te povjesničar Krešimir Bušić. U glazbenom dijelu programa sudjelovao je Mladen Jakšić, vokalni solist Bečke narodne opere u mirovini, uz pratnju kapelana vlč. Josipa Marića.

Josip Ostić


MOSTAR / GRUDE / ŠIROKI BRIJEG / DRINOVCI


Dodjelom književne nagrade Antun Branko Šimić Šimunu Musi 3. su studenoga u Mostaru započeli 47. Šimićevi susreti. Ovogodišnji Susreti priređeni su u čast Stanislava Šimića o 50. obljetnici njegove smrti. Organizacijski odbor Šimićevih susreta i suorganizator Ogranak Matice hrvatske Grude do 14. studenoga pripremili su bogat kulturni program, predstave, književne susrete, izložbe, predstavljenja knjiga, na više mjesta u Hercegovini.


ZADAR


Bogati niz planiranih kulturnih događaja u ovoj akademskoj godini zadarski ogranak Matice hrvatske započeo je 28. listopada 2010. u svojim prostorijama predavanjem o hrvatskom jezikoslovcu don Šimi Starčeviću autora Vjekoslava Ćosića, dugogodišnjega sveučilišnog profesora na Odsjeku za francuski jezik i književnost Sveučilišta u Zadru.


slika


Predavanje pod naslovom Manje poznati don Šime Starčević aktualiziralo je prilike i događaje iz vremena francuske uprave, odnosno osnivanja ilirskih provincija prije dvjesto godina, i ulogu don Šime Starčevića u tim događajima, posebice s obzirom na njegove Novu ricsoslovicu illiriscku i još jednu „iliričko-francusku“. Profesor Ćosić naglasio je kako je ričoslovica don Šime Starčevića prva gramatika pisana hrvatskim jezikom i stručnim jezikoslovnim nazivljem, u kojoj se hrvatski jezikoslovac zalagao za ikavsku dijalekatsku osnovicu hrvatskoga jezika.

Ante Tičić

Vijenac 435

435 - 4. studenoga 2010. | Arhiva

Klikni za povratak