Vijenac 430

Književnost

REPUBLIKA, MJESEČNIK ZA KNJIŽEVNOST, UMJETNOST I DRUŠTVO, GOD. LXVI, BR. 5, ZAGREB, SVIBANJ 2010.

Pedeseti rođendan Razloga

Goran Galić

slika

Ususret 50. obljetnici Razloga svibanjski je broj Republike tematski posvećen časopisu koji je okupio drugi naraštaj hrvatskih pisaca nakon Drugoga svjetskog rata, unijevši u književnost šezdesetih filozofsko pojmovno pjesništvo, vladavinu teorijskog uma, estetske inovacije i grafičko-vizualnu liriku. Razlog je, s podnaslovom književna revija za suvremene probleme, izlazio od 1961. do 1968. a okupio je imena poput Igora Zidića, Ante Stamaća Igora Mandića, Dubravka Horvatića, Vjerana Zuppe, Mate Ganze. U opsežnom eseju O „Razlogu“ posve osobno, ispovjedno jedan od pokretača i urednika Razloga, književnik Milan Mirić, evoluciju toga, u početku studentskog, časopisa prikazuje od njegove pojave početkom šezdesetih kada je „u hrvatsko duhovno okružje donio obnovljen interes za slobodan umjetnički čin“ i suočio ga s „njegovim oblikom i načinom univerzalnog gubljenja“ pa sve do kasnijih kritičkih refleksija. Mirićev tekst nije samo uspomena na Razlog, na njegovu pojavu i evoluciju, nego i dokument vremena, povijest jedne generacije, iz pera protagonista, koja se jasno odlučila za umjetnost i svojom pojavnošću obilježila književno i društveno razdoblje. Kao izravni sudionik burnih događaja koji su obilježili pedesete i šezdesete, Mirić govori o promjenama zagrebačke stvarnosti, o studentskim demonstracijama, razvoju kulturnog života oko Studentskog centra, ali i o ispraznosti ideologije, cenzuri i razlogovskom mišljenju koje je od „mišljenja o književnosti postalo književnost sama“. U poetiziranom ogledu Vrijeme pjesnika Miroslav S. Mađer o vremenu krugovaša i razlogovaca govori kao vremenu pjesnika i kritike, o kolektivističkom ozračju koje je stvorilo velikane poput Slamniga, Stamaća i Gotovca. Ističe da su književne kritičare danas zamijenili kolumnisti i kako, usprkos mnogim književnim časopisima, nemamo zajedništva ni kohezije koja je obilježila krugovašku i razlogovsku generaciju.

O Dezintergraciji likova u Osamljenicima Petra Šegedina pišu Fabijan Lovrić i Dragan Gligora, slikajući psihološke portrete likova, a žanrovski hibrid Jedna slavenska opera u Austriji potpisuje Siniša Vuković. Lijepu književnost donose Ivan Klarić, ulomkom romana Henok i nagrađivana Maja Gjerek, ciklusom Nebo, čiji slobodni i zvučni stihovi, s pokojom rimom, govore o iskrenoj radosti ljubavi i toplome optimizmu, probuđenom Sretnim prizorom, Svjetlosnom glazbom, Gradićem na moru ili jednostavno Kavom u pet, koja se „ljulja i šapće, vrelinom“. Pjesme iz ciklusa Kuća izbor su iz posljednje zbirke Tomislava Marijana Bilosnića, koja je osvojila književne nagrade poput one Stjepana Kranjčića za poeziju, na 1. susretima hrvatskoga duhovnoga književnoga stvaralaštva u Križevcima. Bilosnićevi stihovi govore o dobroti, toplini kuće koja je kao dom mnogih pjesnika odredila njihov put (Kuća A. B. Šimića, Šopova kuća u Jajcu), ali i o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti poezije. Uživljujući se u poetike samih pjesnika, Bilosnić nas iz pjesme u pjesmu iznenađuju plavetnim i žarkim, kamenim i zvjezdanim, kućama koje su „smirenje i ključ svemira“.

Mirko Tomasović u prikazu Ana Vrdoljak Imotskinja „Čudo od djeteta“ upozorava na neopravdanu zapostavljenost tečnih stihova te neobično darovite ilirke, koja je u djetinjoj dobi napisala danas šest sačuvanih pjesama, neobične versifikatorske tehnike, zrelosti i svježine leksika. Tomasović zaključuje kako ta „Imotskinja Dalmatinka uz sve vrline i pjesničke posebnosti“ do danas nije doživjela valjanu valorizaciju.

Kritiku otvara Branimir Bošnjak osvrtima na Brkićev prijevod Martina Heideggera (Na putu jezika) u nakladi Altagame i Tumačenje zime Davora Šalata (Svetost svijeta i u zrnu pustinje), a nastavljaju Tomislav Marijan Bilosnić recenzijom monografije o Anti Orliću Zdenka Tonkovića (Dok postoji križ nema posrnulog čovjeka) i Zvjezdana Timet prikazom predstava Dolina ruža i Peer Gynt zagrebačkog DK Gavella (Petar i Peer odmaraju). Broj je zaključen travanjskom Kronikom Društva hrvatskih književnika.


Vijenac 430

430 - 8. rujna 2010. | Arhiva

Klikni za povratak