Vijenac 430

Matica hrvatska

IZ OGRANAKA

piše Nika Štriga

IMOTSKI

Nakon što je nagrađen Srebrnom diplomom MH za prošle godine objavljenu knjigu Narodna nošnja Imotske krajine, imotski ogranak Matice hrvatske i ove je godine objavio niz zanimljivih povijesnih i publicističkih naslova i predstavio ih tijekom ljeta.

Sedamnaestog su srpnja u Studencima Ante Babić, Milan Glibota i Mate Maras predstavili knjigu Koprive. Šaljive priče o Studenčanima, u kojoj je tamošnji istaknuti prosvjetni djelatnik Mate Bilić-Prcić (rođen 1943) zapisao 120 zgoda iz mjesnog života. Nije riječ o vicevima na prvu loptu, u svakom se dijalogu zrcali autentična velika duša maloga čovjeka s kamena. U četiri ciklusa najviše je anegdota o Jakovu Biliću Bukaričiću Džanu. Knjigu na 270 stranica ilustrirala je Sanja Bitanga-Stipanović.

U sklopu proslave Dana općine Lovreć 1. kolovoza u osnovnoj školi u Lovreću predstavljena je knjiga Narodna nošnja Imotske krajine, u kojoj su autori Ante Babić i Milan Glibota prikupili sve pisane i likovne prikaze imotskih nošnji. Bilo je riječi i o knjizi Hrvatske uspomene iz Dalmacije fra Šimuna Milinovića. To drugo izdanje priredio je Milan Glibota, a u ograničenoj je nakladi tiskano u povodu stote obljetnice smrti fra Šimuna Milinovića, lovrećkoga sina i narodnjaka koji je bio i barskim nadbiskupom.

Trinaestoga kolovoza u Domu kulture u Prološcu predstavljena je knjiga Pučka škola u Prološcu autora Viktora Vite Grabovca o povijesti školstva u mjestu koje je dalo brojne intelektualce, u kojemu je prva privatna škola otvorena 1826, a prva muška državna učionica 1873. Sunakladnik te šeste Grabovčeve knjige je Državni arhiv iz Zadra, iz čije su riznice također rabljeni dokumenti za tu povjesnicu prološke povijesti.


KLOŠTAR IVANIĆ


Ogranci MH Kutine i Kloštra Ivanića 20. su kolovoza u Franjevačkom samostanu u Ivaniću organizirali večer nazvanu Vjerski motivi u moslavačkoj kajkavskoj lirici. Svoje stihove iz knjige Kajkavska lirika Moslavine novijeg izdanja kutinske Matice hrvatske čitali su i komentirali Katarina Brkić, Božica Brkan i Dragutin Pasarić. Uz spomenuto podsjetili su se i na pjesništvo Mije Stuparića, Višnje Sever i Nade Pomper Gulija. O knjizi koju kritika već naziva antologijom moslavačkoga kajkavskog pjesništva govorio je urednik Dražen Kovačević. Susret organiziran uz tradicionalno kolovoško hodočašće u Mariju Bistricu pjesnikinja Božica Brkan obogatila je s nekoliko neobjavljenih kajkavskih pjesama o toj tradiciji. Večer je podsjetila i na davnu 1574, kada se u kajkavskom prijevodu Ivana Pergošića, rođena u Mikulanici kraj Popovače, iz tiskare grofa Jurja Zrinskog u Nedelišču pojavio osobito važan pravni dokument, kraće poznat kao Decretum. U 18. stoljeću prevoditelj biblijskih tekstova s njemačkoga na hrvatskokajkavski bio je Josip Ernest Matijević, rođen u Ivaniću. I fundus Knjižnice Franjevačkog samostana u Kloštru Ivaniću s 42 knjige na kajkavskom iz 18. i 19. stoljeća podsjeća na jezičnu baštinu koja i ovakvim oblicima suradnje ogranaka MH traži nezaborav, zaključio je predsjednik Ogranka MH u Kloštru Ivaniću Tomislav Božiček.


KUTINA


Ogranak MH Kutina kulturnim sadržajima i ovog je kolovoza dao potporu poznatom konjaničkom maratonu arapskih konja. Sedmodnevnom maratonu dugu 500 kilometara završnica je bila 11. kolovoza u Belom Manastiru. Krenuo je, prema tradiciji, 5. kolovoza na Dan pobjede, domovinske zahvalnosti i hrvatskih branitelja iz moslavačkog sela Volodera. U Valpovu je 8. kolovoza predstavljena knjiga Ranjeni pejzaž Vladimira Mičetića iz Kutine, liječnika dragovoljca Domovinskog rata, člana MH. Književnoj večeri bili su nazočni i čelnici OMH iz Valpova i Belišća, autorova rodnog mjesta. Ogranak MH iz Belog Manastira s predsjednicom Julijanom Vladetić bio je uspješan domaćin završnoga čina maratona sa scenarijem priredbe u kojoj su nastupili KUD Mladi Šokci iz Duboševice i KUD Moslavec iz Volodera. Cilj maratona bio je povezati Moslavinu i Baranju, a posebno dva poznata močvarna parka prirode, Lonjsko polje i Kopački rit. Kutinski ogranak, koji već deset godina vodi projekt Budućnost na rubu močvare, našao je tako u promicanju kulturnog stvaralaštva uz spomenuta močvarna područja u OMH Beli Manastir dragocjena suradnika.


PODSTRANA


Dana 23. srpnja predstavljena je četvrta knjiga poezije Zorana Jurišića Pjesni od suza skovane, predstavljači koje su bili Petar Gudelj, Miroslav Slavko Mađer i Nedjeljko Mihanović, a 31. srpnja knjiga poezije Nevenke Kovačević, koju su predstavili Danica Bartulović i Mladen Vuković.

Četrnaestoga kolovoza održana je Osma smotra dalmatinskih klapa, nastupilo je njih devet: Ješka, Ankora, Kurjože, Pasika, Slobodna Dalmacija, Samobor, Sv. Forijan i Lišnjak.

Ogranak je sudjelovao i u organizaciji 14. pjesničkih susreta Dobrojutro more.

Laureat ovogodišnje, 14. po redu, podstranske kulturne manifestacije bio je književnik Ivan Aralica, kojega je u ime organizacijskog odbora predstavio dr. Nediljko Mihanović, a Plaketu predao Miran Tomasović, načelnik općine Podstrana. Recitirana je poezija dičnih poljičkih sinova, pjesnika Pupačića, Kaštelana, Milićevića, Ercegovića, Klarića, Karamana i Novakovića, koji je posebno zaslužan za oblikovanje i životnost manifestacije u Gornjoj Podstrani. Dobrojutro more svojim su stihovima pozdravili pjesnici Miro Rom, Ivan Šarolić, Danica Bartulović, Zoran Jurišić, Branka Mlinar, Jadranka Čolović-Sviličić, Siniša Vuković, Duško Geić, Fabijan Lovrić, Tomislav Marijan Bilosnić, Đuro Vidmarović, Jakša Fiamengo, Tonko Maroević i Božidar Petrač, koji su se u Podstrani predstavili sa po dvjema pjesmama posvećenima moru ili nadahnutima morem.

Ovogodišnja manifestacija održala se pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture RH i Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa RH, a priređena je na prepunoj ljetnoj pozornici u Gornjoj Podstrani, i pobudila je veliko zanimanje Poljičana. U zabavnom programu nastupile su domaća klape Praska, splitski Šufit, a program je uspješno vodila Lidija Šegvić.


RAB


Grad Rab nositelj je jedinoga projekta iz Hrvatske koji je odobren u okviru programa Europa za građane, tzv. mjere 4 – Europsko sjećanje, a odnosi se na pripremne aktivnosti i koncept izgradnje Memorijalnog centra Kampor i njegove uloge u budućnosti. U osmišljavanju projekta sudjelovala je Matica hrvatska Rab, a u provođenju sudjelovat će gradovi Delnice, Kastav, Čavle i Čabar te slovenski grad Kočevje.

Cilj je projekta približavanje Europe građanima promicanjem europskih vrijednosti i dostignuća te očuvanje sjećanja na žrtve i mjesta kršenja ljudskih prava i posljedice totalitarnih režima. Dobivenim sredstvima financirat će se skupovi i okrugli stolovi u kojima će sudjelovati stručnjaci različitih profila, a nastali radovi bit će objedinjeni u dokumentu na temelju kojega će stručnjaci s Arhitektonskoga fakulteta sudjelovati na pozivnom natječaju za dizajn budućega Memorijalnog centra.


SLAVONSKI BROD


U utorak 31. kolovoza u Slavonskom Brodu, u organizaciji ogranka Matice hrvatske Slavonski Brod, Galerije Ružić i Posavske Hrvatske, predstavljena je zbirka poezije Slavice Brinzej Ponovni let. U ime brodskoga ogranka života i djela Slavice Brinzej prisjetio se Antun Bartek, a o knjizi su govorili urednik Bruno Brinzej te Dunja Valić u ime nakladnika. Odabrane su stihove kazivaleMarija Kovač-Rukavina i Snježana Petrić-Glavaš.


ŠIROKI BRIJEG


U sklopu programa Dani Matice hrvatske – uz blagdan Velike Gospe, širokobriješki ogranak Matice hrvatske priredio je predstavljanje triju knjiga.

Pred oko 150 posjetitelja dvorane Hrvatskog doma Borak predstavljene su dvije knjige spisateljice Ljilje Leko, Magareći orkestar i Ne naginji se. Na Magareći orkestar osvrnula se urednica Snježana Krpes, a na knjigu Ne naginji se pjesnikinja Ružica Soldo. Ulomke iz knjigâ čitala je Vesna Mandić, a slušateljstvo je programom vodila Višnja Spajić. Događaj su uveličali klapa Dobrkovići i tamburaški orkestar Dobrkovići na čelu s prof. Živkom Ključem.

U prepunoj dvorani kina Borak predstavljena je knjiga Barešić urednika Vjekoslava Lasića. Ta publicističko-znanstvena knjiga na 411 stranica dokumentira život hrvatskoga domoljuba Mire Barešića, branitelja koji je pod sumnjivim okolnostima poginuo 1991. Knjigu su predstavili Ivica Ravić, Marija Matošić, suautor Ivan Lučić i priređivač zbornika Vjekoslav Lasić. Predstavljanje knjige prigodnim je glazbenim brojevima popratio Marko Dodig Paško, a program je vodio književnik Ante Nadomir Tadić Šutra.

U parku hotela Đulić predstavljena je knjiga Sanijele Matković Otisak srca. Knjigu, koja sadrži sedam igrokaza i sedam pjesama, predstavili su Jozo Marić, Andrija Zeljko, Ante Marić i Ana Marija Prskalo. Otisak srca predočuje tek jedan otisak, koji govori o ljubavi koja je kreativna, životna – sveprisutna; koja se može iščitati u redcima knjige i uprisutniti: pokretom, riječju i stihom. Predstavljanje knjige nastupom su upotpunile mlade širokobriješke glazbenice Lucija Zovko i Renata Jelić.


TROGIR

U prepunom dvorištu Kneževa dvora u Trogiru u povodu obilježavanja Dana domovinske zahvalnosti održana je večer domovinske i sakralne poezije Mirka Slade-Šilovića. Za tu prigodu stihove je odabrao i priredio Radovan Slade-Šilović, a događanje je priredio Ogranak Matice hrvatske u Trogiru. Pjesme su pisane tradicionalnom cakavicom te književnim jezikom. Stihove je govorio istaknuti dramski umjetnik Joško Ševo, a kao gosti nastupili su Daniela Kontić-Strojan i Ivan Cinotti, koji je uglazbio jednu od Šilovićevih pjesama. Sve se odvijalo uokvireno zvučnom kulisom Nikše Bratoša. Cijela je večer bila posvećena poginulima u obrani Hrvatske, a prilog od prodaje knjiga Mirka Slade-Šilovića upućen je Caritasu Trogirske župe.


VINKOVCI


U četvrtak, 16. rujna, u 19.30 u dvorani Ogranka Matice hrvatske u Vinkovcima održat će se predstavljanje Monografije Vinkovaca.

Dugoočekivana prva vinkovačka monografija, koju je napisalo 29 autora, obuhvativši 35 područja, namijenjena je svima koji žele saznati više o Vinkovcima ili koji jednostavno vole Vinkovce. Monografija u izdanju Matičina vinkovačkog ogranka otisnuta je u boji na vrhunskom papiru, na ukupno 636 stranica velikog formata (22 x 28 cm), ima tvrdi plastificirani uvez, sažetke na engleskom i njemačkom jeziku i brojne prvi put objavljene ilustracije. Knjiga donosi podatke o svim vidovima života iz prošlosti i sadašnjosti Vinkovaca uz najcjelovitiju literaturu.


VIS


U organizaciji Ogranka Matice hrvatske Vis, 18. je kolovoza u prepunoj dvorani Gradske knjižnice u Visu održano predstavljanje 54. broja časopisa Hrvatska zora, tiskana u povodu blagdana Velike Gospe. Svoje tekstove i stihove čitali su urednici i suradnici časopisa, Anela Borčić, Rina Repanić, Pavao Zaninović, Željko Vukasović, Jelena Modrinić te Luka Milosavljević uime svoje none Zlate Milosavljević, što je bila nesvakidašnja prilika publici da se upozna s autorima. Gošća je večeri bila Dunja Bezjak, varaždinsko-mariborsko-viška „kulturna i duhovna ambasadorica“, kako je često nazivana u kulturnim rubrikama. Događaj su vodile Anči Fabijanović i Dobrila Cvitanović, a za osobitu atmosferu zaslužna je bila viška ženska klapa Mareta.


Vijenac 430

430 - 8. rujna 2010. | Arhiva

Klikni za povratak