Vijenac 427

Glazba

Pop- i rock-koncerti od rujna 2009. do kraja lipnja 2010.

Brojno, raznovrsno, sjajno

Robert Urlić

Gotovo trideset održanih vrhunskih koncerata znači da smo svakoga mjeseca od rujna do srpnja imali prilike poslušati po tri koncerta mjesečno. Bilo je raznovrsno u zagrebačkoj Areni, Domu sportova, na Šalati, u Lisinskom ili splitskom Spaladiumu. Samo nekoliko nerasprodanih priredbi govori o gladi domaće publike za vrhunskim koncertima. Organizatori su pogodili dovođenjem izabranih i potvrdili njihovu popularnost kod nas. Bilo je doduše i onih koji su nas već i prije posjetili, ali i nekih koji su se s hrvatskom publikom susreli prvi put. Kada svim tim tzv. velikim koncertima pribrojimo i brojne klupske, razne manje festivale, jazz-zbivanja, s koncertnom ponudom zaista možemo biti zadovoljni, barem što se tiče Zagreba, jer ipak se većina dogodila u glavnom gradu.

Vremeplov odabranih vrijednih koncerata

Rujan 2009. Iako je kalendarski još bilo ljeto, koncert kalifornijskoga punk-rock-benda The Offspring održan 5. rujna u zagrebačkom klubu Tvornica možemo smatrati službenim početkom te nove sezone. Bio je to pun pogodak, pravi početak i sjajan nastup, koji je do usijanja doveo publiku u ispunjenoj dvorani. Bilo je vruće, bez dovoljno zraka, no to nije smetalo razigranom i dobro raspoloženu bendu, kao ni oduševljenoj publici, koja je gotovo sve izvedbe pratila frenetičnim pjevanjem. The Offspring su u Hrvatskoj nastupili u sklopu turneje Shit Is Fucked Up na kojoj su promovirali posljednji album Rise And Fall, Rage And Grace, a nisu izostavili ni najveće uspješnice iz dvadesetpetogodišnje karijere.


slika Metallica


Listopad 2009. Nakon žestoka početka, drugi koncert sezone održan 4. listopada na istom mjestu donio je različit glazbeni ugođaj. Već šesti put u Hrvatskoj se ukazala najpoznatija kapverdska pjevačica i diva svjetske world scene Cesaria Evora. Zagreb je bio jedno od prvih odredišta nove turneje na kojoj je Cesaria predstavljala novi studijski uradak Nha sentimento (Moji osjećaji). Osjećajno i predivno bilo je i na tom susretu, a jedini nedostatak kopnenih koncerata Cesarije Evora bio je nedostatak palmi i oceana, što bi samo pojačalo doživljaj susreta s kraljicom morne.

Studeni 2009. Je li ikada u Hrvatskoj, kao u studenom prošle godine, trebalo razmišljati na koji koncert otići, a na koji ne, i to ne samo iz financijskih razloga nego i zbog toga što su neki koncerti čak bili istovremeno? Da, dogodilo se i to!

2. studenog Nakon Cesarije posjetila nas je još jedna zvijezda world music, malijska pjevačica Oumou Sangare. Bio je to prvi pop-koncert u obnovljenoj Velikoj dvorani Lisinski, a bez obzira na mali broj posjetitelja, njih petstotinjak, Oumou je uz sjajnu pomoć pratećih glazbenika uspjela rasplesati dvoranu predstavivši se kao punokrvna predstavnica afričkoga popa.

6. studenog Nakon odlična koncerta na Šalati 2003. Zagreb je drugi put posjetio britanski dvojac Massive Attack. Pioniri trip-hopa oduševili su više od sedam tisuća posjetitelja, a zanimljivo je da su publici predstavili pjesme s tada još neobjavljena albuma Heligoland. Uz nove pjesme i stare hitove Massive Attack rasplesali su mnoštvo, koje je nastupom zagrijala i nekadašnja Trickyjeva suradnica Martina Topley Bird.

5–7. studenog Održan je Zagreb Jazz Festival, na kojem su nastupili jedan od najvećih jazz-glazbenika u povijesti, Sonny Rollins, te Branford Marsalis i Terenche Blanchard, tako da su mnogi trčali s jednog nastupa na drugi ne želeći propustiti ni djelić vrhunske glazbene ponude.

7. studenog Samo dan nakon trip-hopa Massive Attacka na svoje su došli i ljubitelji ili bolje reći ljubiteljice zasigurno najveće talijanske glazbene zvijezde Erosa Ramazzottija.

Bio je to sjajan nastup s izvrsnom produkcijom i scenografijom koji je oduševio više od dvanaest tisuća posjetitelja u zagrebačkoj Areni. Desetak kontejnera koji su se sve vrijeme koncerta spuštali, dizali, razmicali, spajali te vrhunska, dotad u nas neviđena HD-slika, samo su pojačali dojam predstave kojom je Eros potvrdio zvjezdani status i kod hrvatske publike.

10. studenog Manji klupski koncert održan u zagrebačkom klubu Aquarius vrijedan je spomena, i to zbog međusobne ljubavi publike i izvođača. Nakon Oumou Sangare, iz Malija nam je stigla i pustinjska blues-atrakcija, grupa Tinariwen. Nakon nastupa, bez obzira na količinu ispijene tekućine, nekako ste mogli osjetiti pustinjsku prašinu u ustima i to dovoljno govori o njima i onome što nude publici.

13. studenog Napokon se nešto dogodilo i izvan Zagreba. U splitskoj areni Spaladium nastupili su legendarni Simple Minds i to u sklopu turneje Graffiti Soul, na kojoj su promovirali istoimeni novi i dugo očekivan album. Euforičnoj su atmosferi prije svega pridonijeli stari hitovi, iako publika nije ostala mlaka ni na pjesme s novog albuma. Bio je to solidan nastup benda, koji je pokazao da je još uvijek alive and kicking.

13. studenog Istog dana u Zagrebu, u Dvorani Dražena Petrovića, moglo se uživati u nastupu jedne od najvećih zvijezda svjetske jazz-scene Diane Krall. Njezin nastup ponudio je mješavinu džezerske svirke, pop jazzy glazbe, bossa nove, svega onoga po čemu je Diana Krall i postala planetarno popularna. Bilo je korektno, iako pomalo hladno.

18. studenog Malu dvoranu Doma sportova ispunio je i koncert australskoga gitarskog virtuoza Tommyja Emmanuela. Nakon Tvornice i Lisinskog, Tommy je još jednom pokazao gitarsko umijeće i virtuoznost kojom je osvojio domaću publiku, ali i glazbenike poput Gibonnija, s kojima je i surađivao.

27. studenog Nekadašnji ljubimci šiparica i jedan od najpopularnijih boy-sastava u devedesetima, Backstreet Boys nastupili su pred polupraznom ili bolje reći do pola popunjenoj Areni. Nedostatak publike nadomjestila je vriska i pjevanje prisutnih, uglavnom ženske publike, kojoj su Boysi uzvratili s devedesetak minuta koreografiranoga nastupa izvevši gotovo sve velike hitove.

29. studenog Prava poslastica za kraj tog koncertno prebogata mjeseca bili su Pet Shop Boys, koji su se ukazali u Zagrebu nakon osamnaest godina nastupivši u Dvorani Dražena Petrovića u sklopu turneje Pandemonium. Iako je koncert zbog slabe prodaje ulaznica iz Arene prebačen u manju Cibonu, pet tisuća rasplesanih ovožavatelja, od kojih je većina i odrasla uz hitove toga dvojca, Neil i Chris oduševili su dvosatnim spektaklom, originalnom scenografijom, sjajnim scenskim nastupom i izvedbama čak dvadeset pet najvećih hitova. Bio je to pravi glazbeni i vizualni užitak, nakon kojega nitko od prisutnih nije bio nezadovoljan.

9. prosinca Godinu su, što se tiče koncertnih spektakala, zaključili mistični Gregorian, održavši spektakularan koncert u prepunom Lisinskom. Kako zvuče poznate pop- i rock-skladbe u kombinaciji s gregorijanskim koralima uvjerili smo se uživo prvi put u Hrvatskoj, a grupa predvođena poznatim producentom Frankom Petersonom oduševila je sve kako vokalnim i sviračkim izvedbama tako i vizualnim i scenskim nastupom.

14. veljače 2010. Da se hrvatska publika i Depeche Mode vole, mogli smo se uvjeriti na prethodna dva gostovanja ove grupe. I ovaj put atmosfera je bila je gotovo ista; prepuna zagrebačka Arena, frenetična i oduševljena publika i razigran i raspoložen bend. Britanska elektropop-skupina treći je put posjetila Zagreb u sklopu svjetske turneje Sounds Of The Universe predstavivši i novi, istoimeni dvanaesti studijski album. Bilo je to sjajno Valentinovo!


slika Tinariwen


27. veljače Kao i mnogi od prisutnih, zvijezde novoromantizma Spandau Ballet sam na istom mjestu, u zagrebačkom Domu sportova, pratio prije točno 23 godine. I što se u međuvremenu promijenilo? Mnogo toga, svi smo stariji pa tako i oni, te pjesme ne zvuče više tako svježe ni poletno, no bend koji se ponovno okupio nakon dugo vremena još zvuči dobro, a Tony Hadley pjeva i dalje sjajno. Iako je povratnička Reformation Tour napravljena iz komercijalnih razloga, pet tisuća posjetitelja nije ostalo razočarano idolima iz mladih dana.

18. ožujka Susret s njemačkim metal-industrijalcima, grupom Rammstein, prošao je kao vatreno krštenje. Bio je to vrhunski nastup grupe koja je svoj audio-vizualni, pirotehnički nastup dovela do savršenstva potvrdivši i zagrebačkim nastupom da su s razlogom jedna od najvećih svjetskih koncertnih atrakcija. Za one koji to mogu podnijeti, istinski užitak.

7. svibnja Nastupom nas je počastio i legendarni Mick Jones, nekadašnji gitarist i vođa kultne skupine The Clash. U Tvornici je nastupio s grupom Carbon/Silicon, koju predvodi uz još jednog punk-veterana Tonyja Jamesa. Uz nove pjesme publika je darovana s još nekoliko pjesama legendarne grupe Clash, što je dalo dodatnu draž nastupu.

13. svibnja Ne spomenuti koncert legendarnih Los Lobos, koji su nastupili u također rasprodanom klubu Boogaloo u Zagrebu, bio bi propust. Bio je to jedan od najboljih koncerata u Hrvatskoj posljednjih godina na kojem su kalifornijski veterani podsjetili na svu stilsku raskoš svoje glazbe. Moćni i svirački savršeni pokazali su i potvrdili reputaciju jednog od najboljih koncertnih sastava na svijetu.

16. svibnja Prvi nastup u trideset godina postojanja priuštila nam je i Metallica stigavši u Zagreb u sklopu turneje World Magnetic. Iako je kiša padala i uoči i za vrijeme koncerta, pretvorivši Hipodrom u blatnu livadu, koncert je privukao trideset tisuća posjetitelja. Nastup od dva i pol sata i dva bisa najžešćeg heavy sastava na svijetu bili su dovoljan razlog da bez obzira na kišu i blato budete na kraju i sretni i zadovoljni.

5. lipnja Ako je Metallica navažniji heavy band na svijetu u posljednjih trideset godina, Deep Purple svakako su začetnici ovoga pravca. Iako već više od trideset godina nemaju ni dobar album niti pravi hit, publika ih u Hrvatskoj voli što je pokazao i ovaj nastup u dvorani Doma sportova koji je privukao više od šest tisuća posjetitelja. Predvođeni jednim od najboljih pjevača u povijesti heavy glazbe, Ianom Gilanom, oduševili su publiku izvedbama legendarnih hitova s početka i sredine sedamdesetih godina prošloga stoljeća.

7. lipnja Iako je bilo sjajnih koncerata proteklih mjeseci, pravi vrhunac koncertne sezone, koji će teško tko nadmašiti, priuštio nam je Bob Dylan koncertom na Šalati. Prvi zagrebački i drugi hrvatski nastup legendarnoga glazbenika i jednog od najvažnijih ljudi u povijesti popularne glazbe donio je potvrdu zašto je Dylan danas popularniji nego ikada u pedesetogodišnjoj karijeri. Dok neki žive na staroj slavi i prošlim vremenima, Dylan to ne priznaje stvarajući i dalje vrhunska glazbena djela uz koja možemo samo poželjeti da The Never Ending Tour još dugo ne završi.

Nastavak s najavljenim atrakcijama

Svim tim koncertima možemo pridodati još i sjajni IN Music festival, o kojem smo pisali u prošlom broju, koncerte Tinarivena, These New Puritans, Nouvelle Vague, Skunk Anansie, Fatboy Slima i još nekih koji su nas tijekom posljednjih deset mjeseci posjetili, a oni samo potvrđuju da je protekla koncertna sezona bila uistinu raznovrsna i bogata.

Očekujemo da će i koncertna budućnost biti dobra, jer u sljedećih nekoliko mjeseci stižu i Leonard Cohen i Lady Gaga i Guns N’Roses.


Vijenac 427

427 - 15. srpnja 2010. | Arhiva

Klikni za povratak