Vijenac 426

Književnost

Književni globus

piše Iva Krtalić Muiesan

Portugal tuguje za Saramagom

PORTUGAL – Više od 20.000 ljudi, među njima brojni intelektualci, te portugalski premijer José Sócrates i bivši predsjednik Mário Soares, odali su počast književnom nobelovcu Joseu Saramagu, koji je preminuo 18. lipnja u dobi od 87 godina na otoku Lanzarote.

Mnogi su u zapučku nosili crveni karanfil u znak sjećanja na Revoluciju karanfila u travnju 1974, kojom je završena Salazarova diktatura, a u kojoj je sudjelovao i Saramago. Pisac je domovinu napustio 1993. iz protesta prema konzervativnoj vladi, dok je kasnijem pomirenju pomogla Nobelova nagrada za književnost, koja mu je dodijeljena 1998. Uvjereni komunist književnošću se počeo baviti tek nakon četrdesete, a iako mu je prva zbirka pjesama objavljena 1966, međunarodni je uspjeh doživio tek osamdesetih godina romanima poput Sjećanja na samostan ili Godine smrti Ricarda Reisa. Uslijedila su brojna djela, među njima i Evanđelje po Isusu Kristu, koje je 1991. u Portugalu dovelo do skandala opisom odnosa Isusa i Marije Magdalene.


Grossmanu Mirovna nagrada njemačkih knjižara


NJEMAČKA – Mirovna nagrada njemačkog knjižarstva ove godine bit će dodijeljena izraelskom piscu i novinaru Davidu Grossmanu.

Kako obrazlaže Burzovni savez njemačkog knjižarstva: „Grossmanove knjige pokazuju da se spirala nasilja, mržnje i progona na Bliskom istoku može zaustaviti slušanjem i silom riječi.“ Pedesetšestogodišnji autor u svojim se knjigama, prevedenima na više od trideset jezika, bavi pitanjem identiteta Izraela te izraelsko-palestinskim sukobom. Po izbijanju drugog libanonskog rata 2006. bio je jedan iz skupine izraelskih intelektualaca koji su tražili primirje. Samo nekoliko dana poslije raketa Hezbollaha ubila je njegova sina Urija, nakon čega se pisac još žešće zalagao za mirno rješenje sukoba. Ugledna nagrada, vrijedna 25.000 eura, predaje se na kraju Frankfurtskog sajma knjige, osobama koje na području književnosti, znanosti i umjetnosti pridonose mirovnoj misli. Lani ju je dobio talijanski pisac Claudio Magris, a prije njega i Max Frisch, Siegfried Lenz, György Konrad, Mario Vargas Llosa, Vaclav Havel.


Novi pisci na književnom maratonu u Klagenfurtu


AUSTRIJA – Nova književna scena njemačkoga govornog područja sastala se kao i svake godine u austrijskom Klagenfurtu, na čitalačkom maratonu koji završava predajom nagrade Ingeborg Bachmann.

Ukupno u Klagenfurtu iz svojih još neobjavljenih tekstova ove godine čita četrnaest autora, od toga devetero iz Njemačke, troje iz Austrije i dvoje iz Švicarske. Dosad uglavnom nepoznati autori tekstove čitaju pred žirijem stručnjaka, koji zatim o njima raspravljaju s publikom. Pobjednik odnosi 25.000 eura vrijednu nagradu, jednu od najvažnijih njemačkoga govornog područja, kao i vjerojatno ugovor s izdavačem. Lani je pobijedio njemački autor Jens Petersen s romanom Bis dass der Tod.


Prodan neobjavljeni rukopis Marka Twaina


SAD – Dosad neobjavljen rukopis Marka Twaina na aukciji u kući Sotheby‘s prodan je za cijenu od 242.500 dolara.

Twain je tekst posvetio kćeri Susy, koja je 1896. u 24. godini umrla od meningitisa. Rukopis se smatra nestalim poglavljem njegove autobiografije, u kojemu se pisac otvoreno i emocionalno bavi svojom obitelji i vlastitim djetinjstvom. U travnju je obilježena stota obljetnica Twainove smrti, a prodaja je bila vrhunac dvodnevne aukcije rijetkih knjiga i rukopisa, koja je završila dražbom korespondencije J. D. Salingera. Riječ je o prvim i dosad nepoznatim Salingerovim pismima, koja su na vidjelo izašla nakon piščeve smrti u siječnju.


Skandal oko romana po dnevniku Anne Frank


NIZOZEMSKA – Zaklada Anne Frank kritizirala je roman britanske autorice u kojemu židovska djevojčica u svom skrovištu od nacista ima spolni odnos.

„To je neukusno, čovjek ostane bez riječi“, rekla je glasnogovornica zaklade u Amsterdamu, dodajući da je riječ o gladi za senzacijom i zlouporabi imena Anne Frank. Zaklada je time reagirala na najavu knjige Annexed autorice Sharon Dogar, u kojoj Anne Frank, djevojčica koja je 1945. u dobi od petnaest godina umrla u koncentracionom logoru Bergen-Belsen, ima seksualni odnos s tri godine starijim Peterom van Pelsom. I on se s obitelji Frank skrivao u skrovištu na adresi Prinsengracht 263 od 1942. do uhićenja 1944. Autorica se za roman koristila svjetski poznatim dnevnikom Anne Frank, u kojemu ona doduše piše kako je zaljubljena u Petera, ali nema nikakvih naznaka odnosa.


Brazil frankfurtski gost za dvije godine


NJEMAČKA – Brazil će biti zemlja gost Frankfurtskog sajma knjige 2013.

Direktor Sajma Juergen Boos i brazilski ministar kulture Juca Ferreira potpisali su pismo namjere u Braziliji. Nakon 1994. stanovništvom najveća zemlja Južne Amerike po drugi će put biti gost najvećega svjetskog sajma knjige. Među najpoznatije brazilske pisce pripadaju Patricia Melo, Bernardo Carvalho ili pak autor uspješnica Paulo Coelho. Ovogodišnja je zemlja gost Argentina.


Vijenac 426

426 - 1. srpnja 2010. | Arhiva

Klikni za povratak