Vijenac 424

Časopisi

Društvena istraživanja, 105–106, god. 19 (2010), br. 1–2

Društvene vrijednosti u tranziciji

Nika Štriga

slika

Tematski dio prvoga broja ovogodišnjih Društvenih istraživanja čine četiri rada koja se temelje na istraživanjima dobivenim podacima za Hrvatsku iz Međunarodnoga projekta EVS. European Values Study. Pod zajedničkim naslovom, Hrvatske vrijednosti u tranziciji: europska studija vrednota 1999–2008, objavljene su studije Gordana Črpića, Siniše Zrinščaka Dinamičnost u stabilnosti: religioznost u Hrvatskoj 1999. i 2008. godine, Gorana Milasa Smrt u obitelji i religioznost, Ivana Rimca, Lee Zorec i Jelene Ogresta: Analiza determiniranosti odaziva u anketnom istraživanju Europske studije vrijednosti te Gordana Črpića, Irene Sever, Damira Mravunca Žene i muškarci: egalitarnost na egzistencijalnoj i kolizija u svjetonazorskoj ravni.

European Values Study zamišljen je kao projekt kojim bi se pokušale ocrtati vrijednosne konstante u svim europ-skim društvima. Projekt je započet 1980, kada je u njemu sudjelovalo tek deset europskih država, a 2008. ouhvaćao je 44 zemlje Europe, Azije i Sjeverne Amerike. Prvobitni je anketni upitnik obuhvaćao niz pokazatelja koji su se referirali na odnos prema raz-nim aspektima života i rada, socijalnu snošljivost i povjerenje, religioznost, odnos prema braku i obitelji, političke stavove i moralnost, društvenu solidarnost i demografske deskriptore ispiti-vanih osoba, a poslije je dopunjavan novim temama, ali je sačuvao velik broj varijabli uporabljenih u prvom prikupljanju podataka i time omogućio vremensku usporedbu kojom bi se mogla opisati dinamika razvojnih promjena europskih zemalja s kraja 20. i početka 21. stoljeća.

Hrvatska u projektu sudjeluje od 1999. projektom Europska studija vrednota, što ga na Katoličkom bogoslovnom fakultetu vodi Josip Balaban, a od 2007. integriran je u znanstveni program Hrvatske vrijednosti u komparativnom kontekstu, koji koordinira Ivan Rimac.

Vremenska komparacija društvenih pitanja istraženih ovim projektom od velike je važnosti jer analizira vrijeme pristupanja Europskoj Uniji, koje je trebalo intenzivirati društvene reforme.

Četiri ovdje objavljena rada tek naznačuju sve bogatstvo tema i pristupa, koje će se tek pojaviti s novim analizama.

Društvena istraživanja donose i devet neovisnih studija, mahom sociološkoga, psihološkoga i antropološko-psihološkoga profila, kao i recencije recentnih relevantnih društvenih, znanstvenih i humanističkih izdanja.


Vijenac 424

424 - 3. lipnja 2010. | Arhiva

Klikni za povratak