Vijenac 423

Film

U BANANI (IN THE LOOP), red. Armando Iannucci, Velika Britanija, 2009.

Politička farsa koja je prethodila ratu protiv terorizma

Ana Srzić

Britanska politička satira, U banani, koja se trenutno prikazuje u jednom zagrebačkom kinu, ne osvrće se, dakako, na hrvatsku situaciju ni na našega bivšeg premijera koji je kolokvijalnim izrazom ukratko opisao u kojoj smo egzistencijalnoj poziciji već neko vrijeme, no prijevod naslova na hrvatski jezik od strane distributera kao da aludira na našu političku stranputicu.

Priča se odvija oko Simona Fostera (Tom Hollander), britanskoga ministra za međunarodni razvoj, koji zbunjen pitanjem koje se ne tiče njegovih ovlasti u intervjuu na BBC-jevom radiju nesmotreno izjavljuje kako je rat na Bliskom istoku nepredvidljiv. Nakon što ta floskula glasno odjekne u javnosti i političkim krugovima kao da je objavio rat pa ga još i premijerov stručnjak za odnose s javnošću, Malcolm Tucker (Peter Capaldi), dobrano ispsuje, Simon se pokuša novom izjavom izvući iz nezgodne situacije. Iako miroljubiv, u novom priopćenju, zatečen televizijskim kamerama, zbunjeno izjavljuje da se katkad valja popeti na planinu konflikta. Ubrzo njegovu izjavu počne citirati Linton Barwick (David Rasche), visokopozicionirani političar u američkom ministarstvu vanjskih poslova koji agitira za rat. No pacifistički general u Pentagonu George Miller (Jamesa Gandolfinija) te diplomatkinja Karen Clark (Mimi Kennedy) vide u Simonu saveznika te od njega traže da podnese ostavku i tako se usprotivi ratu na Bliskom istoku za koji gotovo da i ne postoje argumenti. No Simonovu šefu, britanskom premijeru, sve se više dopada ideja o ratovanju te savezništvo s Amerikom…


slika Peter Capaldi i James Gandolfini


Film Armanda Iannuccija parodira stvarne događaje i osobe, iako su Tony Blair i George Bush tek nevidljivi i neimenovani sudionici. Najintrigantniji je protagonist Malcolm Tucker (Peter Capaldi), sarkastični Škot bez dlake na jeziku, čije psovanje i ponižavanje drugih likova čini film uistinu duhovitim i odvažnim. On se navodno temelji na koleričnom Alastairu Campbellu, Blairovu bivšem stručnjaku za odnose s javnošću. Redatelj Iannucci adaptirao je vlastitu britansku TV-seriju The Thick Of It, angažiravši u filmu Anne Chlumsky (sjećamo je se kao djevojčice iz melodrame My Girl), Davida Raschea, poznatijega kao svojedobnog Sledgea Hammera, šašavog akcijskog junaka iz istoimene serije koji nas je nasmijavao nehotičnom destruktivnošću u borbi protiv zlikovaca (ulozi u kojoj je Iannucci možda prepoznao neke američke ideološke težnje) te Jamesa Gandolfinija kao generala koji se protivi ratu, no ipak zadržava naprasit i šarmantan temperament Tonyja Soprana.

No u ovoj satiri laburisti, demokrati i konzervativci daleko su od simpatičnih junaka s kojima se možete poistovjetiti. Iannucci ih prikazuje kao karikaturalne makijaveliste kojima je karijera važnija od ljudskih sudbina. In the Loop politički je nekorektna komedija, kakvu smo navikli gledati na BBC-ju, koji je iznjedrio arhetipskoga političara – Alana B’Starda. Film počiva na metapovijesnoj premisi da je rat na Bliskom istoku nastao u kotlu nepromišljenih izjava i političkih spinova, a da je problem kolektivne psihološke prirode; naime, otkad su Britanci kao nekadašnja najjača kolonijalistička sila ostali potučeni u Ratu za neovisnost, imaju kompleks manje vrijednosti u odnosu na Ameriku. Uvođenjem motiva svakodnevnih problema Britanaca kojima su se političari trebali baviti umjesto da ponovno izigravaju kolonijaliste, redatelj je naznačio doslovno i konačno urušavanje rezidencije na kućnom broju 10 u Downing Streetu.

Početak filma u kojem nemirna kamera iz ruke dokumentaristički prati likove dok izmjenjuju brze dijaloge, podsjetit će vas na britansku TV-seriju The Office, a potom možete očekivati mnogo realniju verziju Kubrickova klasika, Dr. Strangelovea ili: kako sam naučio prestati brinuti se i zavoljeti atomsku bombu. Scenarij je ove godine bio nominiran za Oscar, osvojio je njujoršku nagradu filmskih kritičara te londonsku nagradu filmskih kritičara. Ovu zabavnu i inteligentnu komediju svakako treba pogledati, ako ništa drugo, barem da nakratko pobijedimo malodušnost saznanjem kako nismo jedina nacija koja je u banani.


Vijenac 423

423 - 20. svibnja 2010. | Arhiva

Klikni za povratak