Vijenac 423

Časopisi

Književna Rijeka, časopis za književnost i književne prosudbe, br. 1, god. XV, proljeće 2010.

...alla fiumana

Nika Štriga

slika

Književna Rijeka, časopis riječkoga ogranka Društva hrvatskih književnika, u prvom ovogodišnjem broju donosi pregršt tekstova kako aktualne tako i trajno intrigantne problematike, kako književnoteoretskog tako i umjetničkog karaktera.

O stotoj obljetnici rođenja Grge Gamulina, a zahvaljujući Tonku Maroeviću, skrbniku njegove ostavštine, Književna Rijeka tiska dosad neobjavljen zapis Gamulinovih logoraških sjećanja. Gamulin je, kao revan komunist, naime, upao u političke nevolje već tridesetih godina, a nakon uspostave Nezavisne Države Hrvatske 1941. završio je u logoru. Unatoč intervenciji i sama Stepinca, Gamulin je u zatočeništvu, u Jasenovcu, Staroj Gradiški i Lepoglavi, proveo gotovo čitave četiri godine, od 29. svibnja 1941. do uspješna bijega iz vlaka smrti 17. travnja 1941. Taj prvi put objavljeni zapis naslovljen je kao Zagonetka Gospodina Iksa, kako i sam Gamulin na početku objašnjava, iz nimalo književnih motiva. Riječ je o logoraškom nadimku Vlade Singera, kontroverznog nacionalista i središnje osobe tog odsječka Gamulinovih sjećanja. Logoraška tematika nerazdruživo povezuje taj njegov tekst s drugim, Fragmentima iz sjećanja, objavljenim 1952. u Hrvatskom kolu, stoga je naravno da su ti mučni reci na reakciju potaknuli i Tonka Maroevića (Crne ptice, bijele mrlje) i Davora Velnića (Krajolik zla izrezan ledom), čijim se esejima i zatvara ovaj težak tematski blok.

Dalje, nešto lakša tema, odnos Kamova i Krleže (Za tango je potrebno dvoje), ali litre žuči iz pera Igora Žica na svaki spomen (podrugljivo titulirana) Meštra.

Potom nas Nikola Crnković upoznaje s pjesništvom Šima Šugara (Otkriti Šima Šugara), „nepismena pučkog pjesnika“, Pažanina što je sebi suvremena zbivanja burnoga 19. stoljeća, ali i bitno ranija, utkao u epsko-lirske povjesnice, zavičajnice, prigodnice ili pak putopisnice.

U novom broju Književne Rijeke čitamo i prozu Eugenija Partida Američki san, izbor poezije sudionika Susreta mladih pjesnika i pisaca – VI održana u listopadu 2009. te poezije nekih od članova Senjskog književnog ognjišta, kao i nesvakidašnju Povijest Filosofije Antuna Nodila.

Posljednju cjelinu Književne Rijeke čine prikazi recentnih izdanja, a potpisuju ih Igor Žic, Vlado Vladić, Leopoldina-Veronika Banaš, Enerika Bijač i Drago Šaravanja.

Ukratko, svega: književnosti, povijesti, filozofije – i britkog i nježnog; informativnog, poetičnog i polemičnog.


Vijenac 423

423 - 20. svibnja 2010. | Arhiva

Klikni za povratak