Vijenac 419

Matica hrvatska, Reportaža

Murterski godišnjak, Ogranak Matice hrvatske Murter, br. 6, 2008.

Ovi svit iđe kvragu...

piše Nika Štriga

slika

Iako građom ne odstupa od sličnih lokalnih godišnjaka, ovaj je murterski u mnogome drukčiji. Sama vrsta publikacije nalaže lokalpatriotske nazore, nostalgično-intimistička prisjećanja, župske popise i anualne mjesne kronike, stoga ne iznanađuje da su i ovdje uklopljeni tekstovi takva karaktera. Nalazimo u Godišnjaku tako kroniku kulturnih događanja u sezoni 2008/2009, tablični prikaz unutrašnjih kretanja stanovništva murterske župe od 1843. do 1928, murterinsku poeziju Zdravke Maričić i Igora Mudronje, ali i prozne, lirske i likovne uratke osnovnoškolaca. U rubrici Sjećanja i svjedočenja čitamo, dijalektom pisan, slikovit spomen Željka Turčinova Medića na „velike kurnatske trude“, izgradnju kuća, kapelice i tunolov te nautički putopisni dnevnik Tomislava Skračića Brest 008 – Sjećanje na festival mora i pomoraca. Spomenuto je, dakle, sve u Godišnjaku kakva maloga mjesta očekivano.

Glavni, tematski dio Murterskog godišnjaka ono je po čemu se on od sličnih otklanja. I to ne temom, ona uredno odgovara lokalnim interesima i zahtjevima, problematizirajući tradicijski život i običaje u Murteru u prvoj polovici prošloga stoljeća. Pristup pak temi, ozbiljan, znanstven i temeljit u detaljima, kao i pregledan i cjelovit način obrade teme, stvaraju vrsno znanstveno etnografsko djelo, čije značenje uvelike nadilazi lokalnu zajednicu. Dakako, ne u smislu omalovažavanja toga lokalnoga, nego, dapače, u smislu predstavljanja višedimenzionalne razglednice što prelazi i vremenski i prostorni svoj kontekst, postajući važnom i iznad lokalne razine.

Središnji tematski dio, etnografska studija Iva Nadova Jurage Murter u prvoj polovici 20. stoljeća – tradicijski život i običaji uokvirena je dvama esejističkim prilozima koji donose objašnjenja pojmova usko vezanih uz temu. Tradicijom, kolektivnim pamćenjem i lokalnim znanjem bavi se Jadran Kale u tekstu Tradicija na putu od pakla do raja i nazad, a Tomislav Skračić u tekstu Biti ili ostati isti propituje probleme i značenja identiteta.

Juraga temelji svoju opsežnu studiju (broji dvije stotine stranica) na iscrpnoj etnografskoj, povijesnoj i lingvističkoj literaturi, ali i na matičnim knjigama te iskazima i svjedočenjima starijih mještana, skromno ističući kako nije riječ o znanstvenom djelu. Djelo pak samo, već letimičnim pogledom, to pobija. Građa razdijeljena u šest cjelina, Predajni život i običaji životnog ciklusa, Običaji životnog ciklusa, Godišnji (kalendarski, blagdanski) običaji, Radni (gospodarski) običaji (tradicijski poslovi i postupanja), Izreke (vrijeme i život uopće), Ostali tradicijski poslovi, vjerno oslikava sve razine svakodnevice i otima zaboravu suvremenošću istisnute obrasce i općenja. Manje cjeline opisuju stanovanje, kućne i obiteljske odnose, postaje životnog ciklusa od trudnoće i poroda, pira do pogreba, ali i „obična“ druženja u krčmi, brijačnici ili sjedenja staraca „na gredi“ uz kolektivno lamentiranje da „ovi svit iđe kvragu“ i da „´vi mladi ne znaju – ništa“. Također, pojedinačno se opisuju svi običaji vezani uz crkvene blagdane, kao i gospodarski običaji i postupanja iz poljodjelskog, stočarskog i ribarskog života. Uvrštene su i izreke koje prate kalendar i predviđaju klimatska i sudbinska zbivanja – jezgroviti izrazi nataložene stoljetne mudrosti. Primjerice, u marču moraju puhati tri bure, jer je boje da te grizu zmije, neg´ u marču sunce grije ili da Ki e tempo kvatro aprilanti – kvadranta đorni šegvitanti (u pučkom prijevodu: Kakvo je vrime na četiri aprila – četrdeset dan će trajati).

Na kraju Juraga prilaže četiri vrijedna dodatka: o nošnjama, izvode iz matičnih knjiga kao vrijedne sociološke pokazatelje, autentične zapise kazivanja Luce Marušine te rječnik koji broji četristotinjak riječi s brižno označenim akcentima, a većinom je temeljen na netiskanom rukopisnom Rječniku govora otoka Murtera Ede Jurage.

Završimo, namjesto još hvale, s nekoliko recepata Luce Marušine protiv sezonskih boljki: protiv uhobolje: Stepli uja, pa ulij unja!, protiv hunjavice: Progucaj dva-tri gucja rakije! ili protiv prehlade: Skuvaj dekot: deset-petnaest smokav, deset-petnaest mendul, istuci dva-tri busa jubice, malo koromača, dva tri pera trave ive, pet-šest grančic slavuje i dvi-tri zlice meda. Pa zdravi bili!


Vijenac 419

419 - 25. ožujka 2010. | Arhiva

Klikni za povratak