Vijenac 419

Matica hrvatska, Zadnja stranica

Treća Komunikološka škola Matice hrvatske, Sljeme, 1–10. ožujka

Odgovor Matice na krizu medija

Danijel Labaš i Igor Kanižaj, članovi organizacijskog odbora

Već tri godine traje najmlađa škola Matice hrvatske – jedinstveni projekt koji okuplja najbolje studente sa studija novinarstva Fakulteta političkih znanosti i Studija komunikologije Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu.

Kada smo ovogodišnji program prezentirali istaknutim hrvatskim gospodarstvenicima, bili su iznenađeni činjenicom da pedeset uglednih predavača bez posebne financijske naknade radi deset dana s dvanaest perspektivnih studenata. Ovo je program koji na znanje ne gleda kao što to čine privatne visoke škole ili učilišta. Matica hrvatska, uz pomoć stručnjaka s Fakulteta političkih znanosti i Hrvatskih studija, razvila je znanstveno-obrazovni program koji ima neprocjenjivu vrijednost i usuđujemo se reći da je tako nešto u Hrvatskoj danas gotovo nemoguće ponoviti ili kopirati. U Školu smo utkali entuzijazam, volju i ustrajnost upravo da bismo mladima pokazali kako novac nije glavni kriterij za uspjeh.


slika Dvosmjerna komunikacija predavača i polaznika ključna je za uspješnu edukaciju


Kada smo na poticaj Branka Lovrića, pročelnika Odjela za medije, pokretali Komunikološku školu, vjerovali smo da ćemo iz godine u godinu pronalaziti studente koji će se od ostalih isticati ne samo uspjehom nego i vještinama, društvenim angažmanom, ali i vrijednostima koje zastupaju. Osmislili smo zahtjevan program koji im omogućuje da u deset dana otkriju nova znanja i izgrade načine razmišljanja kakve ne mogu sresti u redovitom studijskom programu. Posebno nas raduje da je većina naših partnera u projektu od sama početka – rektor Zagrebačkoga sveučilišta Aleksa Bjeliš, pravobraniteljica za djecu Mila Jelavić, brojni profesori s oba spomenuta fakulteta, novinari, ali i naši prijatelji iz Slovenije, Španjolske, Njemačke i Švicarske. Zahvaljujući njima Komunikološka škola MH postaje mnogo više od obična projekta.


slika Hloverka Novak Srzić,


slika Iva Gačić


slika Ivan Lovreček


Uz pomoć Zaklade Adris, spomenutih fakulteta, Zaklade Konrad Adenauer te pod pokroviteljstvom Coca-Cole, ovogodišnji program okupio je čak 27 novih predavača. Ni u kojem drugom obrazovnom programu studenti nemaju mogućnost u deset dana upoznati toliki broj predavača s mnogobrojnih ustanova, uspostaviti kontakte i stjecati praktična znanja poput javnoga nastupa ili npr. učiti o važnosti komuniciranja (ne samo tamo gdje žive, nego i tamo gdje će u budućnosti raditi). Novost u ovogodišnjem programu bila je i novinarska večer s uglednim pojedincima koji su dali poseban doprinos razvoju novinarstva. Studenti su se mogli upoznati s Antom Gavranovićem, doajenom hrvatskoga novinarstva koji je govorio o osobnim iskustvima i profesionalnom radu.

Teško je reći koji je dio škole najbolji – bogat teorijski ili pak kulturnoumjetnički program, projekcije izabranih filmova, posjet Modernoj galeriji uz jedinstveno pripovijedanje Igora Zidića, književna večer s Matom Marasom, ili možda tečaj plesa u hladnoj sljemenskoj noći. Studente smo učili koliko su važni komunikacija i susret, spremnost da upoznamo različitosti i pridonesemo stvaranju i razvoju tima. Stoga ne iznenađuje njihova predanost i ozbiljnost u radu, spremnost da prihvate nove pristupe i poglede, kao i volja da se pridruže novim idejama i pothvatima. Oni su već sada počeli razvijati nekoliko projekata, koje će uskoro početi ostvarivati unutar Matice sa svrhom da budu primjer i poticaj za snažnije uključivanje mladih.

Osim što spaja dva fakulteta s istog sveučilišta, Komunikološka škola okuplja i znanstvenike i novinare, pa je tako ove godine ukupno dvanaest novinara sudjelovalo u ostvarenju projekta. Ističemo okrugli stol o svjetonazorima u medijima na kojem su sudjelovali Ivan Miklenić, glavni urednik Glasa Koncila, Neven Šantić, pomoćnik glavnog urednika Novog lista i Mladenka Šarić, kolumnistica portala javno.hr. Ipak, najviše je sudionika bilo na okruglom stolu, na kojem smo raspravljali o politici na hrvatskim televizijama u dvorani Zagreb Hrvatskih studija na Znanstveno-učilišnom kampusu Borongaj. Hloverki Novak Srzić s HRT-a, Ivanu Lovrečeku, glavnom uredniku RTL-a i Ivi Gačić, direktorici informativnog programa Nove TV nije bilo lako ni ugodno odgovarati na provokativna pitanja o etici i kvaliteti njihova programa. Škola je pokazala i kako novinarstvo i PR ne moraju nužno biti na oprečnim stranama, što su potvrdili i stručnjaci, govornici na okruglom stolu o odnosima s javnošću: Daria Bartulin (Hauska & Partner), Zlatko Mehun (glasnogovornik Vlade RH), Sandro Baričević (Coca-Cola) te Krunoslav Borovec (načelnik Ureda ravnatelja policije). Radeći s prvim dvjema generacijama prepoznali smo nevjerojatan potencijal mladih za nove projekte i vizije, a od nas se očekuje da ih u tome trajno potičemo, usmjeravamo i ohrabrujemo. To je glavni cilj Komunikološke škole.


Komunikološka škola 2010. u brojkama


90radnih sati
55predavača i sudionika programa
42teme
30predavača s različitih institucija
17predavanja i događanja o medijima i politici
12polaznika
10dana
 8tematskih modula
 2suorganizatora
 3okrugla stola
 3pokrovitelja
 3međunarodne partnerske institucije


Surađivali: Anđelka Raguž, Goran Galić, Kristina Tomašić, Vladimir Preselj, Matea Lay, Jasmina Černeka


Vijenac 419

419 - 25. ožujka 2010. | Arhiva

Klikni za povratak