Vijenac 419

Književnost

Književni globus

piše Iva Krtalić Muiesan

Umro Miguel Delibes

ŠPANJOLSKA – Jedan od najvažnijih španjolskih književnika 20. stoljeća, Miguel Delibes, preminuo je u 89. godini u rodnom Valladolidu.

Delibesovo je socijalno angažirano djelo označila metamorfoza španjolskog društva nakon građanskog rata 1936–1939, a njegove su knjige, među njima Cinco horas con Mario (Pet sati s Mariom), Los santos inocentes (Nevini sveci) ili El hereje (Heretik), prevedene na tridesetak jezika. Više Delibesovih romana prilagođeno je za kazalište, a po desetak su snimljeni i filmovi. Španjolski premijer José Luis Rodríguez Zapatero Delibesa je nazvao „glasom zemlje osuđene na šutnju“. Za roman La sombra del ciprés es alargada (Sjena čempresa duga je) dobio je najstariju španjolsku književnu nagradu Nadal, zatim 1991. Nacionalnu nagradu, dvije godine poslije za Heretika i čuvenu nagradu Cervantes.

Dodijeljene američke nagrade kritičara

SAD – Dobitnik britanske nagrade Booker, „Wolf Hall“ Hilary Mantel, dobio je i američku Nacionalnu nagradu kritičara u kategoriji beletristike.


slika


Roman čija se radnja događa u doba kralja Henryja VIII jedan je od troje britanskih pobjednika američke nagrade: u kategoriji publicistike pobijedio je povjesničar Richard Holmes za The Age of Wonder, a u kategoriji autobiografije 92-godišnja izdavačica Diane Athill za Somewhere Towards the End. Za biografiju nagrađen je Blake Bailey za Cheever: A Life, za poeziju Rae Armantrout s Versed, a za kritiku Eula Biss za eseje o američkom životu i kulturi Notes from No Man‘s Land. Počasne nagrade dodijeljene su Joyce Carol Oates i Joan Acocella.

Umrla „teta Julia“ Vargasa Llose

PERU – Prva supruga peruanskoga pisca Maria Vargasa Llose, Bolivijka Julia Urquidi Illanes, koja mu je poslužila kao model za lik „tete Julije“ iz svjetskog bestselera, umrla je u 84. godini.

Vargas Llosa je braku s Juliom posvetio svoj djelomično autobiografski roman iz 1977. La Tía Julia y el escribidor (Teta Julia i piskaralo). Brak između 19-godišnjeg Vargasa Llose i deset godina starije Julie sklopljen je 1955. unatoč protivljenju njegove obitelji, a razvrgnut 1964, dok je par živio u Parizu. Julia Urquidi nije bila zadovoljna romanom te je napisala knjigu Lo que Varguitas no dijo (Ono što Vargić nije rekao), u kojemu je dala svoju verziju ljubavne veze.

Predane leipziške književne nagrade

NJEMAČKA – Georg Klein dobitnik je Nagrade Leipziškog sajma 2010. u kategoriji beletristike, koja se predaje prvi dan proljetnoga njemačkog književnog sajma.


slika

Nagradu vrijednu 15.000 eura dobio je za Roman unserer Kindheit (Roman našeg djetinjstva), u kojoj 56-godišnji autor priča o djetinjstvu u južnoj Njemačkoj šezdesetih godina. Helene Hegemann, 17-godišnja autorica bestselera Axolotl Roadkill, koja je zbog mladosti i optužbi za plagijat u središtu književnih polemika, ostala je bez nagrade, kao i ostali nominirani Jan Faktor, Lutz Seiler i Anne Weber. U kategoriji publicistike/esejistike pobijedio je Ulrich Raulff s Kreis ohne Meister. Stefan Georges Nachleben, a Ulrich Blumenbach nagrađen je za prijevod djela Davida Fostera Wallacea. Nagrada je predana šesti put, a lani ju je za beletristiku dobila Sibylle Lewitscharoff za Apostoloff.


Vijenac 419

419 - 25. ožujka 2010. | Arhiva

Klikni za povratak