Vijenac 417

Književnost

KNJIŽEVNI GLOBUS

Iva Krtalić Muiesan

Otvorena Salingerova korespondencija

SAD – Samo dva tjedna nakon smrti J. D. Salingera, koji je preminuo 29. siječnja u 91. godini, javnosti su postala dostupna pisma pisca koji je pola stoljeća živio daleko od očiju javnosti.

U New Yorku je izloženo jedanaest pisama koje je autor svjetskoga bestselera Lovac u žitu između 1951. i 1993. napisao prijatelju Michaelu Mitchellu. Sudeći po pismima, Salinger je i nakon bijega u izolaciju New Hampshirea često odlazio u New York, grad svog protagonista Holdena Caulfielda. Nadalje, iz pisama je vidljivo da je nastavio redovito pisati i nakon 1965, kad je prestao objavljivati, što je pobudilo nade da bi mogla biti pronađena dosad nepoznata Salingerova djela.


Polemike oko Wunderkinda

NJEMAČKA – Autorica Helene Hegemann, koja je debitantskim romanom Axolotl Roadkill sa samo sedamnaest godina postigla nenadani uspjeh kod njemačke kritike i publike, našla se na meti optužaba za plagijat.

Roman, koji je u međuvremenu nominiran i za nagradu Lajpciškog sajma knjige, navodno djelomično plagira internetski blog drugog autora. Izdavačka kuća Ullstein, koja je objavila roman, novo izdanje stoga je opremila popisom izvora, jer autorica ne niječe da se poslužila blogom, ali se poziva na slobodu preuzimanja materijala u digitalnoj eri.

Nova runda u svađi oko Kafke

NJEMAČKA / IZRAEL – Svađa izmedju Izraela i Njemačke oko ostavštine Maxa Broda i Franza Kafke dobiva sve veći zamah.

U otvorenom pismu 24 uglednih izraelskih autora i sveučilišnih profesora tražilo je da Brodova ostavština, u kojoj je i Kafkin materijal, ostane u Izraelu. Potpisnici se žale na način kako se izraelska strana predstavlja u njemačkom tisku i ukazuju na Brodov rad s temom cionizma, što ga čini „dijelom povijesti Izraela“. Pred sudom u Tel Avivu u međuvremenu se vodi proces oko toga jesu li dvije sestre, kćeri nekadašnje Brodove tajnice, prave nasljednice književnog blaga ili se ono treba predati arhivu Nacionalne biblioteke u Jeruzalemu. I Njemački književni arhiv u Marbachu, koji već posjeduje Kafkin rukopis Procesa, pokazao je interes za ostavštinu.


Vijenac 417

417 - 25. veljače 2010. | Arhiva

Klikni za povratak