Vijenac 416

Glazba

GLAZBA ZA FESTU SVETOG VLAHA

Raznoliko i dinamično svecu u čast

piše Sanja Dražić

Dubrovačkoj publici i gostima Grada često nedostaje vremena da bi prisustvovali svakom glazbenom događaju vezanu uz Festu svetog Vlaha. Jer čini se da svi, i oni najmlađi, i amateri i profesionalci, žele biti dio programa najvažnijega dubrovačkog slavlja u kojem se prožimlje svjetovno, duhovno, tradicija, suvremeno i narodno, a sve s naglašenim emocijama i uzvišenim ushićenjem. Pa ovako izgleda ovogodišnji dnevnik.

Na Festi od klapa održanoj u Kazalištu Marina Držića nastupile su dubrovačke klape Kaše, Skontradura, Libertas, Amfora, Oštro, Mareta, Fortuna i Pasika. Klapska pjesma čula se i u Sponzi gostovanjem klape Galešnik i na Festi od Maestrala u Športskoj dvorani Dubrovnik. Klapa Maestral proslavila je 40 godina, a gosti su joj bili klape Ragusa, Ragusavecchia, Subrenum, Iskon, Maslina, Šufit, Kupmanji, Kampanel i Đani Stipaničev. Nastupom nazvanim Od Shakespearea do sevdahaIbrica Jusić je u Kazalištu obilježio 45 godina karijere, a različite je generacije na koncertnom podiju u Revelinu okupila manifestacija 35 godina dubrovačkih rock-parada (Lapadske tratinčice, Victoria, Buco i Sigma, Materijalna šteta, DaRiva Toboggan, VanZe, Modeli i Valetudo).

Još jedna vrijedna obljetnica obilježena je u čast dubrovačkoga zaštitnika. U čitaonici Narodne knjižnice, popularnoj Saloči od zrcala, Dubrovački gudački kvartet proslavio je 40 godina postojanja. I to jednosatnim koncertom s Mozartovom, Dvořákovom i Miletićevom glazbom. Uz članove Kvarteta (Slobodan Begić i Mara Đurović, violine, Lidija Martinović, viola, Vanda Đanić, violončelo) svirala je solistica, klarinetistica Marija Župić. Napomenimo da Dubrovački gudački kvartet nastavlja vrijednu tradiciju komornog muziciranja nudeći stilski raznolik program.

Predstavljanje knjige In honorem Sancti Blasii autora i urednika Josipa degl’Ivellija priređena je u katedrali. Zbirku od 48 skladbi posvećenih sv. Vlahu nastalih od 1900. do danas potpisuje 26 autora. Mješoviti zbor dubrovačke katedrale i Katedralni madrigalisti koje vodi Margita Cetinić, Hrvatsko pjevačko društvo Slavulj iz Petrinje, koje vodi Josip degl’Ivellio, orguljaš Krešimir Haas, bariton Mladen Kahlina te dramski umjetnik Miše Martinović predstavili su dio sadržaja nove knjige.

Dubrovačke ljetne igre informirale su nas o onome što je bilo i onome što će biti. Naime, prvo nam je u Revelinu intendant Ivica Prlender predstavio monografiju 60 godina Igara. Na tom dvojezičnom multimedijalnom DVD-u pohranjeno je 8000 fotografija, 80 audio- i 100 videopriloga, 45 festivalskih pozornica, 1000 biografija i 7000 večernjih programa. Tom prigodom vidjeli smo i fragmente s prvih nosača zvuka i slike u produkciji Igara (Odjeci ljeta, Na taraci, Papandopulo, Acis i Galatea). Sljedećeg su nam dana u Festivalskoj palači predstavljeni novi ravnatelji, koji su nas upoznali s pretprogramom 61. dubrovačkih ljetnih igara. Ravnatelj glazbenog dijela Ivan Repušić s ponosom je za ovo ljeto najavio mnoga solistička imena, među kojima su Radovan Vlatković, Max Emanuel Cenčić, Nikolai Lugansky, Boris Berezovsky, Zoran Todorovich, Gilles Apap, Stefan Milenkovich, Giorgio Surian, Valentina Fijačko. Uz brojne komorne ansamble različita sastava vrijedno je spomenuti da će festivalska publika čuti i dvije opere: La serva padrona G. B. Pergolesija i Telemannovu Schulmeister. Okvir Igara obilježit će, kao i u prošlim sezonama, veliki orkestri: Zagrebačka filharmonija i Simfonijski orkestar Giuseppe Verdi iz Milana.

Uz gotovo svakodnevne nastupe domaćih i gostujućih gradskih glazbi i crkvenih zborova, glazbeni dio ovogodišnje Feste začinio je koncert Dubrovačkoga simfonijskog orkestra kojim je ravnao Ildous Galioulline. Pod naslovom Pozdrav Dubrovniku iz Armenije taj je nastup priređen u Revelinu i sadržajem i imenima izvođača povezao mjesto rođenja sv.Vlaha i grad koji štiti. Solist je bio virtuozni armenski violinist Khachatur Almazian, a čuli smo Sorkočevićevu Sedmu simfoniju u G-duru, suitu U Mongoliji Karena Hačaturjana i Koncert za violinu i orkestar u d-molu Arama Hačaturjana. Ove godine bilo je zaista raznoliko i dinamično!


Vijenac 416

416 - 11. veljače 2010. | Arhiva

Klikni za povratak