Vijenac 416

Književnost

KNJIŽEVNI GLOBUS

Iva Krtalić Muiesan

Nagrada Costa pjesniku Reidu

VELIKA BRITANIJA – Cijenjena britanska književna nagrada Costa u kategoriji knjige godine dodijeljena je pjesniku Christopheru Reidu za zbirku A Scattering.


slika


Za hommage preminuloj supruzi, glumici Lucindi Gane, šezdesetogodišnji Reid je dobio nagradu vrijednu 30.000 funti, čime je u utrci za knjigu godine pobijedio u konkurenciji u kojoj je bio i irski autor Colm Toibin. Njegov roman Brooklyn, pobjednik u kategoriji romana, proglašavan je favoritom. Nagrada Costa dodjeljuje se u pet kategorija, iz kojih se zatim bira knjiga godine. Osim Reida i Toibina, u konkurenciji su bili Raphael Selbourne, nagrađen u kategoriji debitantskog romana za Beauty, Graham Farmelo u kategoriji biografije s The Strangest Man: The Hidden Life of Paul Dirac, Quantum Genius i Patrick Ness u kategoriji knjige za djecu s The Ask and the Answer. Nekad poznata kao Whitbread, nagrada je osnovana 1971, a smatra se najvažnijom britanskom nagradom nakon Bookera.


Suhrkamp u Berlinu

NJEMAČKA – Možda najpoznatija njemačka izdavačka kuća, Suhrkamp Verlag, u siječnju se uz polemike književne i izdavačke scene preselila iz Frankfurta u Berlin.


slika


Na gala priredbi početkom siječnja nove je prostorije u glavnom gradu otvorila Ulla Unseld-Berkéwicz, koja kuću vodi od smrti supruga Siegfrieda Unselda. Iako su mnogi Suhrkampovi autori bili protiv preseljenja tradicijske kuće, te tvrde i da je izdavačka politika pod Unseldovom udovicom prošla prevelike promjene, berlinski gradonačelnik Klaus Wowereit smatra da će Suhrkamp „sa svojim autorima i autoricama i dalje biti ključan u intelektualnom životu zemlje“. Kako je Wowereit dodao na otvaranju, „kulturna metropola Berlin sretna je zbog Suhrkampova dolaska“. Izdavač zasad radi u zgradi u četvrti Prenzlauer Berg, a za dvije godine trebala bi biti gotova sanacija nove zgrade u četvrti Mitte.

Umro argentinski pisac Eloy Martinez

ARGENTINA – Jedan od najpoznatijih suvremenih argentinskih književnika Tomás Eloy Martínez umro je u dobi od 75 godina.


slika

Rođen 1934. u Tucumánu, Martínez je poznat po brojnim romanima, među njima Las memorias del general (Generalova sjećanja) (1996), Santa Evita (1995) ili El cantor de tango (Pjevač tanga) (2004). Napisao je i deset filmskih scenarija, radio za televiziju te pisao kolumne za New York Times, El País i La Nación. Smatra se jednim od najvećih argentinskih novinara šezdesetih i sedamdesetih godina. Zbog kritika na račun argentinske vojne diktature (1976–1983) morao je u egzil u Venezuelu. Za roman El vuelo de la reina (Kraljičin let) 2002. dobio je uglednu nagradu Alfaguara za roman.


Vijenac 416

416 - 11. veljače 2010. | Arhiva

Klikni za povratak