Vijenac 415

Likovna umjetnost

Likovni globus

Marko Kružić

Knifer u Parizu

Pariz – Mala i lijepa izložba Julija Knifera Knifer. Lignes.


slika

Autoportraits otvorena je u pariškoj Galerie Frank Elbaz u Rue Saint-Claude u blizini Beaubourga. Kustos izložbe koja donosi Knifereva djela poput meandarskih crteža i slika te autoportreta i skulpture je Arnauld Pierre, profesor na pariškoj Sorbonni. Treća je to Kniferova izložba u toj pariškoj galeriji. Kniferove radove u Parizu možete pogledati do 20. veljače. Ostalo potražite na www.galeriefrankelbaz.com.

Dubrovački fundus

Dubrovnik – Izložbom Iz fundusa Umjetničke galerije Dubrovnik, djela od kraja 19. do početka 21. stoljeća


slika

Umjetnička galerija Dubrovnik predstavlja izbor iz svoje zbirke moderne i suvremene umjetnosti u kojoj se nalaze djela dubrovačkih slikara od Vlahe Bukovca do Ivana Skvrce, klasici hrvatskoga modernog i suvremenog slikarstva cijelog prošlog stoljeća, skulpture i fotografije te recentna donacija Jana Fabrea. Izložba je otvorena do kraja veljače. O izložbi više na www.ugdubrovnik.hr/izlozbe-2009.htm.

Kina u Zagrebu

Zagreb – Trideset i sedam suvremenih kineskih umjetnika koji istražuju mogućnosti tehnike tuša u suvremenoj likovnoj umjetnosti izlažu svoje radove u Zagrebačkoj Gliptoteci na izložbi TUŠ - NE - TUŠ:


slika

Kineska suvremena umjetnost. Nositelji izložbe su Shenzhen Art Museum i Beijing Today Art Museum kao centri školovanja likovnih umjetnika u Kini, a tehnika tušem je tradicija koja je duhovno i kulturno duboko ukorijenjena u tradiciju Kine te predstavlja dominantni segment njenzina umjetničkog identiteta. Otvoreno do 14. veljače te na http://info.hazu.hr.

Impresionizam

Beč – Bečka Albertina, produljeno do sredine veljače, predstavlja izložbu Impressionismus – Wie das Licht auf die Leinwand kam.


slika

Izložba je to koja sa stotinu i sedamdeset djela impresionizma i postimpresionizma iz vlastite i zbirke Batliner te iz Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud iz Kölna pokazuje kako su se umjetnici kao što su Caillebotte, Manet, Monet, Renoir, Cézanne, Pissarro, Signac ili Van Gogh odnosili prema svjetlosti u slikarstvu. Uz vrhunska djela postavljen je i bogat didaktički materijal. Ostalo na www.albertina.at.

Povijest karikature

Knjiga povjesničara umjetnosti Frane Dulibića Povijest karikature u Hrvatskoj do 1940. godine u deset poglavlja obuhvaća povijest karikature u Hrvatskoj od početaka do 1940, ne samo kronološki nego i u srednjoeuropskom kontekstu.


slika

Od sažetoga pregleda svjetske povijesti karikature i pretpovijesti hrvatske karikature preko najvažnijih karikaturista poput Crnčića, Melkusa, Križanića ili Kljakovića do nepoznatih podataka o hrvatskim karikaturistima, uz velik broj ilustracija, Dulibić odlično prikazuje dosad slabo istraženu povijest tog specifičnog umjetničkog izričaja.


Vijenac 415

415 - 28. siječnja 2010. | Arhiva

Klikni za povratak