Vijenac 414

Druga stranica

Godišnja tiskovna konferencija Ministarstva kulture Republike Hrvatske

Veliki planovi (z)a smanjeni proračun

Nika Štriga

slika

Na godišnjoj tiskovnoj konferenciji Ministarstva kulture, održanoj 22. prosinca, ministar Božo Biškupić iznio je rezultate rada Ministarstva u 2009. te predstavio skorašnje projekte.

Iako je proračun za 2010. smanjen za 5 milijuna kuna i iznosit će milijardu i 40 milijuna kuna, zadržat će se ista razina kao i do sada, naglasio je ministar, zahvaljujući tome što su neki skupi višegodišnji projekti dovršeni u 2009. To se prije svega odnosi na MSU, najveću investiciju u kulturi od osamostaljenja Hrvatske, te na Muzej antičkoga stakla u Zadru, specijalizirani nacionalni arheološki muzej jedinstven u Europi. U istu skupinu spada i dovršenje Muzeja pračovjeka u Hušnjakovu te Muzeja grada Iloka, čije se otvaranje očekuje najkasnije u veljači. Država je također, podsjetio je ministar, otkupila Tvornicu duhana za Povijesni muzej, a ministarstvo je osiguralo posljednju ratu isplate.

Prošla je godina, naglasio je ministar, donijela značajne uspjehe na međunarodnom planu, a u tekućoj se godini očekuje dovršenje povrata kulturnih dobara otuđenih u ratu. Hrvatska je s BiH, Crnom Gorom i Srbijom pokrenula projekt nominacije stećaka na UNESCO-ovu listu, a plodna suradnja s tom institucijom rezultirala je imenovanjem dvoje naših znanstvenika na čelo europskih tijela. Tako će Nina Obuljen predsjedavati Konvencijom za zaštitu i promicanje raznolikosti kulturnih dobara u prosincu, a Jasen Mesić imenovan je ravnateljem Konferencije o podvodnoj kulturnoj baštini. Biškupić je istaknuo i značenje uvrštenja sedam hrvatskih nematerijalnih dobara u UNESCO-ov europski registar te upis hvarskoga Starigradskog polja na listu svjetske materijalne baštine. Za UNESCO-ov pak ekološki program Čovjek i biosfera u suradnji s Mađarskom Hrvatska će kandidirati rezervat Mura – Drava – Dunav.

Ministar je pozitivno ocijenio i napredovanje projekta Vlade Republike Hrvatske i Razvojne banke Vijeća Europe Ilok – Vukovar – Vučedol, istaknuvši dovršenje Muzeja vučedolske kulture arhitekta Gorana Raka, te obnovu dvorca Eltz te dvorca Odeschalchi u Iloku.

Na kraju, ministar je podsjetio na sudjelovanje hrvatskih glazbenika na 53. venecijanskom bijenalu, izložbu Suvremenoga hrvatskog kiparstva u europskim metropolama te najavio velike međunarodne projekte, izložbe suvremene kineske umjetnosti i perzijske minijature u Muzeju Mimara.


RIJEČ MINISTRA

Godina koja je postavila nove standarde


Godina 2009. je za nama te stoga valja podvući crtu i reći da je to bila godina bogata raznovrsnim i vrijednim kulturnim zbivanjima. Od kazališta, glazbe, izdavaštva, zaštite spomenika, izvrsnih izložbi, završetka velikih investicijskih projekata i još mnogih drugih kulturnih događanja.

Od brojnih ostvarenih kulturnih programa na prvom mjestu ističem upis sedam nematerijalnih dobara kulturne baštine na UNESCO-ov popis svjetske nematerijalne kulturne baštine u rujnu ove godine u Abu Dabiju. Iznimno sam ponosan na to dragocjeno priznanje Hrvatskoj kao zemlji koja je uspjela očuvati vrijedna nematerijalna dobra za buduće naraštaje.

Kada govorimo o UNESCO-u, dodjela povelje Starom Gradu na otoku Hvaru, koji se nalazi među sedam vrhunskih hrvatskih lokaliteta na listi svjetske baštine, u samu je vrhu kulturnih događaja godine.

U području investicija možemo biti iznimno zadovoljni. U prvom redu tu mislim na otvaranja Muzeja suvremene umjetnosti, najveće investicije u kulturi u posljednjih sto godina, te na Muzej antičkog stakla u Zadru, prvi specijalizirani muzej u Europi posvećen antičkom staklu, s jedinstvenom zbirkom od oko dvije tisuće različitih staklenih predmeta iz doba antike.

Kao prvu izložbu, ujedno nacionalni projekt, izdvajam izložbu Slavonija, Baranja i Srijem – vrela europske civilizacije, koja je na enciklopedijski način obuhvatila od prapovijesnih vremena do danas područje Slavonije, Baranje i Srijema. Kada govorimo o međunarodnim projektima, na prvom mjestu izdvojit ću izložbu Zagreb – München – Hrvatsko slikarstvo i Akademija likovnih umjetnosti u Münchenu, koja oduševljava brojne posjetitelje. Od domaćih posebno izdvajam Od Klovića i Rembrandta do Warhola i Picelja, izložbu vrhunskih djela nacionalne baštine koja čuva Grafička zbirka Nacionalne i sveučilišne knjižnice.

Ne smijemo zaboraviti ni hrvatski nastup na 53. venecijanskom bijenalu s temom Stvaranje svjetova. Hrvatsku su predstavljali Nikola Koydl, Zoltan Novak i Matko Vekić, izbornica je bila Biserka Rauter Plančić.

Od kazališnih projekata treba istaknuti Moličreovu dramu Građanin plemić u režiji Krešimira Dolenčića i izvedbi Drame, Opere i Baleta HNK u Zagrebu, operu Crux dissimulata (Prikriveni križ) Srećka Bradića, praizvedbu u produkciji HNK u Zagrebu i Muzičkog biennala pod ravnanjem Zorana Juranića u režiji Krešimira Dolenčića te praizvedbu Casanove u Istri Alfija Kabilja, premijerno prikazanu u HNK Rijeka u okviru 17. Zajčevih dana, pod ravnanjem Ive Lipanovića, a u režiji velikoga Krešimira Dolenčića.

Kapitalno djelo Vere Horvat Pintarić Tradicija i moderna u izdanju Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti posebno je obilježilo izdavačku djelatnost, jednako tako pažnju javnosti i struke zaokupila je knjiga Viktora Žmegača Majstori europske glazbe u izdanju Matice hrvatske, a svakako treba spomenuti i završetak velikoga projekta Hrvatske enciklopedije u jedanaest svezaka u izdanju Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža.

Božo Biškupić


Vijenac 414

414 - 14. siječnja 2010. | Arhiva

Klikni za povratak