Vijenac 414

Reportaža

Ogranak Matice hrvatske Pokupsko

Matičin pokupski preporod

piše Dragutin Pasarić

Pokupsko i djelovanje Matice hrvatske? Pitanje je koje se nameće i onomu koji ponešto zna o općini smještenoj na lijevoj obali Kupe, u srednjem Pokuplju na prometnom križanju cesta Velika Gorica – Sisak i Sisak – Karlovac. Tu, gdje se rijeka Kupa probija između Vukomeričkih gorica sa sjevera i gorskih ogranaka Banovine s juga i nudi prekrasan, a ovdje tu riječ prevode biserni, krajolik, u četrnaest naselja žive tek 2492 stanovnika (popis 2001). Dakle 300 puta ih je manje nego u hrvatskoj metropoli, odnosno središtu Zagrebačke županije, kojoj taj kraj pripada. A ogranak (osnovan 1999) u toj sredini ne samo da postoji nego istinski poput živa vrela doslovce djeluje u svim oblicima kulture življenja. Uostalom kad se pozdravljate s prvom osobom Općine Božidarom Škrinjarićem, istodobno susrećete predsjednika Ogranka Matice hrvatske. Bez dvojbe brzo će se osjetiti kako je to sretan i nadasve koristan spoj. Vrijedno je to za područje koje je povijesno i svojom crkvom-utvrdom bilo prva crta obrane, što se potvrdilo i u nedavnom Domovinskom ratu otporom usred velikih razaranja agresora.

slika Zvonimir Vila, Sveti Ivan Krstitelj – Lukinić brdo Pokupsko, bakropis i bakrorez, 2008.


slika KUD Letovanić


slika Ljubinko Đurić na violini uz pratnju Ivana Škreblina


slika Predstavljanje grafičke mape Pokupski biseri grafičara Zvonimira Vile, 17. prosinca 2009.


Počeci MH u bogatoj i zanimljivoj prošlosti

Gostoljubivi domaćini na to će vas uputiti ponosno listajući 400 stranica opsežan zbornik o prošlosti i sadašnjosti Pokupsko (urednica Agneza Szabo). Velebno djelo OMH Pokupsko objavio je 2006. I, možda nećete povjerovati, 2. veljače 2007. predstavljeno je tamo gdje je to uobičajeno za nacionalna kapitalna izdanja, u zagrebačkoj palači Dverce. Što se Matice hrvatske i pokupskih dodira tiče, oni zasigurno sežu još od 1842, kada je župnikom u Pokupskom postao poznati ilirac Pavao Štoos, koji je tu boravio punih dvadeset godina. Njegov nasljednik Stjepan Pavić, kako bilježi Izvještaj Matice hrvatske za upravnu godinu 1896, povjerenik je za MH u Pokupskom. Uz vrijednoga svećenika kao utemeljitelji upisani su učitelj Ante Arnold, Učiona pučka u Šišincu. Stoji da su utemeljitelji koji uplaćuju i učione pučke u Bučici i Taborištu, a prinosnici župnik Stjepan Harabaisa u Šišincu, trgovac Dragutin Hodalj, posjednik u Cremušnici Janko Klasnić, posjednik u Maloj Mlaki Andre Lukinić i bilježnik Marko Skender, dakle ukupno jedanaest članova.

I da je u deset godina Ogranak objavio samo zbornik Pokupsko, moglo bi se za jedno manje općinsko središte govoriti o kvalitetnom djelovanju zbog okupljanja brojnih znanstvenika u istraživanju svoje povijesti. No on je samo dio bogata programa. Ogranak je bio glavni pokretač osnivanja Općinske knjižnice i čitaonice s fondom od tri tisuće knjiga, dva računala za djelatnike i šest računala za najmlađe vježbenike. Najviše se koriste lektirni naslovi, jer knjižnica posjeduje cjelovit komplet lektire za osnovnu školu, zatim brojni popularni suvremeni beletristički naslovi, priručnici i enciklopedije te dvadesetak različitih novina i časopisa. Posebna pozornost korisnika usmjerena je i na uporabu računala. Sve knjige i časopise u vlasništvu Matice Ogranak privremeno daje na uporabu knjižnici, u koju zalaze osobito školska djeca te mladež i stanovnici pokupske općine. Matica je bila pokretač i obnove, zapravo spašavanja knjižnice pokupske Župe. Ogranak je nabavkom tri protupožarna metalna ormara omogućio pohranu vrijednih starih knjiga. Uz tu potporu bivši župnik Josip Priselac, član Ogranka, započeo je restauraciju najvrednijih starih matičnih knjiga rođenih, vjenčanih i umrlih, u Hrvatskom državnom arhivu. Uz to započela je i konzervacija svih ostalih naslova te knjižnice. Od 2000. u OMH u nakladi 500 primjeraka objavljuje Pokupsku panoramu (16 stranica tiskanih u boji). Periodičnim izlaženjem donosi teme iz kulturnog, političkog i općenito društvenog života, prati važne događaje, ovisno o prigodi donosi crtice iz povijesti, narodne običaje i sl. Dosad je izašlo deset brojeva i jedno specijalno izdanje na engleskom jeziku. Za Božić 2002. Pokupska panorama našla se i među američkim Hrvatima u New Yorku i New Yerseyju. Cilj je bio prikupiti tim putem i sredstava za popravak u ratu izgorjelih orgulja u župnoj crkvi. Podignuti su i spomenici: slavnome zagrebačkom biskupu Jurju Branjugu, koji je sredinom 18. stoljeća podigao i dao opremiti župnu crkvu u čast Sv. Ladislava, kralja, zatim pokupskom župniku i hrvatskom književniku Pavlu Štoosu te prvom hrvatskom predsjedniku Franji Tuđmanu.

Kupa – rijeka života

Ono što se u pokupskoj Matici hrvatskoj dogodilo od 2007. trebalo je čuti, ali i osjetiti na izvještajno-izbornoj skupštini Ogranka 17. prosinca 2009. Izdvajamo tek dio ostvarenih programa, a s kojima je, na skupštini nazočan, upoznat i Stjepan Sučić, potpredsjednik MH. Na poticaj pokupskog ogranka osnovana je udruga Kupa – rijeka života. Danas okuplja 54 grada i općine u porječju rijeke Kupe. O ukupnom projektu govorilo se u zagrebačkom hotelu Panorama 4. srpnja 2007. Skup je dao inicijativu Saboru o potrebi donošenja Zakona o zaštiti šireg područja rijeke Kupe. Osnovane su i četiri ekspertne skupine: za gospodarstvo i financije, ekologiju i održivi razvoj, šport i rekreaciju te ekspertna skupina za kulturu i umjetnost s poznatim dirigentom Sinišom Leopoldom na čelu. Pokupski OMH svake druge godine potkraj lipnja planira održavanje kulturnog festivala, što traži izgradnju drvene natkrivene pozornice s gledalištem od 500 sjedećih mjesta. Prvi glazbeni festival Pokuplje u pjesmi planiran je za 2011. Uz dvadesetu obljetnicu smrti Rudolfa Matza Kvartet Rucner sa solisticom Anom Rucner u listopadu 2008. održao je koncert upravo u Pokupskom. Pružio je užitak vrhunskim izvedbama djela spomenutog autora, između ostalog Gudačkog kvarteta br. IV i Elegije i humoreske. Potkraj 2008. objavljen je CD Moje Pokupsko. Nakon Kupom plovi lajdica i Božić u Pokupskom taj treći CD nastao je u suradnji s Pokupskim biserima i KUD-om Pokuplje. Autori tekstova i glazbe uglavnom su sami članovi tamburaškog sastava: Božidar Škrinjarić, Ljubinko Đurić i Ivan Potočnik. Ogranak je bio i suorganizator koncerta solista Zagrebačke opere uz pratnju Mire Flies-Šimatović, na koncertnom pianinu koji je Grad Zagreb darovao Općini Pokupsko. U Opatiji 1. svibnja 2009. organiziran je dobrotvorni koncert Pomoć prijatelju. Za potrebe liječenja Velimira Šandora nastupile su sve sekcije KUD-a Pokuplje i zbor Udruge umirovljenika Pokupski slavuji. U izvješću koje je članstvo OMH prihvatilo čulo se da su uspješno protekle već tradicionalne godišnje akcije Pokupski fašnjak i Mali pokupski fašnjak te svakogodišnja podjela knjiga najboljim učenicima.

Muzej kruha

Na već tradicionalnim Svibanjskim susretima i idućih godina gostovat će glazbeni, dramski, likovni i ostali umjetnici. Za nadolazeće razdoblje između ostaloga iz OMH potiču ideju o otkupu bivše zadružne zgrade u Pokupskom i pretvaranje tog kompleksa u Centar kulture Pavla Štoosa. Javno je iznijeta i ideja o otkupu i uređenju starog imanja za Muzej kruha, koji bi budućim naraštajima omogućio uvid u svakodnevni život naših predaka. Suradnjom s nekom od glazbenih škola u planu je omogućiti stručnu glazbenu poduku djeci u sviranju glasovira i drugih instrumenata. O tome će se u ime OMH i za kulturni preobražaj pokupskog kraja brinuti devetnaest članova upravnog odbora: Božidar Škrinjarić (predsjednik), Ilija Škrinjarić, Ivan Potočnik, Ivica Banić, Ivan Škoro, Mario Zakarija, Mirko Zgurić, Zorica Antolović, Stjepan Kolarec, Zdenka Zakarija, Dražen Barišić, Matija Škrinjarić, Gordana Medved, Siniša Reberski, Ljubinko Đurić, Zvonimir Vila, Dario Kaurić, Milivoj Škrinjarić i Željko Šetek.

Grafička mapa Pokupski biseri

Sjajnom radu OMH završnica u mandatnom razdoblju bio je zaista poseban događaj. Predstavljena je, dakako u nakladi OMH mapa grafika Pokupski biseri akademskog slikara grafičara Zvonimira Vile. Urađena na visokoj umjetničkoj razini i sama je spomenik, kao što su to i zdanja pokupskih crkvica, rariteti drvnoga graditeljstva.

Tehnikom nepromijenjenom od Gutenberga, kako je objasnio samozatajan autor više pokazujući alat kojim je radio nego vrijednosti svojih djela, zaustavio je dah i duh nakadašnje graditeljske baštine. „Nisu ih gradili poznati svjetski arhitekti, ni učeni inženjeri, već domaći ljudi, majstori paliri, tesari. Isti oni koji su gradili i male seoske drvene kuće i ostale objekte na seoskim gospodarstvima. Grubim planjkama, visokim pragovima, tesarskim vezovima, obijeljenim stijenama, prozorskim oknima i rezbarenim ukrasima kapele dočaravaju nam ugođaj u kojem su se rađale i umirale generacije naših predaka“, rekao je Škrinjarić. Mapa je Zagrepčanima već prije predstavljena u galeriji u Jurišićevoj ulici, a darovana je i kardinalu Josipu Bozaniću. U grafičkoj tehnici bakropisa donosi motive: Župna crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije, Pokupsko (1736–1739), Kapela sv. Jurja, Lijevi Štefanki (1677), Kapela Presvetog Trojstva, Pokupski Gladovec (1847), Kapela sv. Petra i Pavla, Pokupsko Cerje (1932), Kapela Duha Svetoga, Hotnja (1854, srušena 1969), Kapela sv. tri kralja, Roženica (1847, srušena 1975), Kapela sv. Ivana Krstitelja, Lukinić Brdo (1908) i Kapela sv. Ilije, Auguštanovec (1713). Iznimnom likovnom događaju pridružile su se izvedbe poznatoga virtuoza na violini Ljubinka Đurića Ljube uz pratnju na pianinu Ivana Škreblina. Na koncu u duhu božićne tradicije, etnoizvedbom, pokupski Božić u punoj izvornosti donio je nastup KUD-a iz Letovanića.

Matko Peić rekao je: „Volim sve hrvatske rijeke, Kupu ponajviše.“ S OMH Pokupsko postaje nam još bliža i draža, a biseri u njezinu krajoliku blistaviji, i uz rasprave o klimatskim promjenama – sve potrebniji.


Vijenac 414

414 - 14. siječnja 2010. | Arhiva

Klikni za povratak