Vijenac 414

Književnost

Književni globus

Piše Iva Krtalić Muiesan

Toibin dobitnik Coste za roman

VELIKA BRITANIJA – Irac Colm Toibin dobitnik je nagrade Costa, nekada poznate pod imenom Whitbread, u kategoriji romana, čime kao favorit ulazi u konačni izbor za istoimenu nagradu za knjigu godine, koja se dodjeljuje 26. siječnja u Londonu.


slika


Nagrađen je za Brooklyn, roman o mladoj Irkinji koja pedesetih godina emigrira u New York. Toibin, čija su djela prevedena na osamnaest jezika, jedan je od najcjenjenijih irskih autora svoje generacije, ali su mu dosad izmicale velike književne nagrade engleskoga govornog područja. Ipak, u konkurenciji za Costu pobijedio je i književnu senzaciju prošle godine: dobitnicu Bookera Hilary Mantel s romanom Wolf Hall. Costa je predana u još četiri kategorije, od kojih svaka dobitniku donosi 5000 funti, dok glavna nagrada donosi 25.000 funti. Za prvi roman nagrađen je Raphael Selbourne za Beauty, za poeziju Christopher Reid sa zbirkom A Scattering, dok je u kategoriji biografije pobijedio Graham Farmelo s The Strangest Man: The Hidden Life of Paul Dirac, Quantum Genius, o pioniru kvantne mehanike. Najboljom knjigom za djecu proglašena je The Ask and the Answer Patricka Nessa. Osnovana 1971, nagrada koja se dodjeljuje autorima iz Velike Britanije i Irske smatra se najuglednijom britanskom nagradom nakon Bookera.

Predana nagrada Nadal

ŠPANJOLSKA – Španjolska spisateljica Clara Sánchez dobila je Nadal, najstariju španjolsku književnu nagradu.

Nagrada vrijedna 18.000 eura 54-godišnjoj autorici dodijeljena je za roman Lo que esconde tu nombre (Što krije tvoje ime), triler o jednom preživjelom koncentracionoga logora Mauthausen, koji otkriva stari njemački bračni par, bivše naciste koji pod lažnim identitetom žive u Španjolskoj. Nagradu od 1944. u Barceloni predaje izdavačka kuća Destino tradicionalno na Sveta tri kralja, a lani ju je dobila Maruja Torres za Esperadme en el cielo (Čekajte me na nebu). Isti dan predaje se i nagrada Josep Pla za prozu na katalonskom, koju je u 42. izdanju dobila novinarka Llúcia Ramis za roman Egosurfing koji se bavi pitanjem kako nove tehnologije utječu na osobne odnose.

Stasijev dosje o Grassu kao knjiga

NJEMAČKA – Berlinska izdavačka kuća Christoph Links Verlag na proljeće će objaviti dosje koji je istočnonjemačka služba državne sigurnosti Stasi vodila o nobelovcu Günteru Grassu, kojega je promatrala od 1961.

Knjiga Günter Grass im Visier – Die Stasi Akte sadržavat će 300 stranica dokumentacije te komentare sama Grassa i brojnih suvremenika. Kako najavljuje izdavač, dosje odražava važan dio njemačko-njemačke povijesti, jer između ostaloga prikazuje i često pustolovne putove književne razmjene između istoka i zapada. Grass se na meti Stasija našao zbog više provokacija, među njima potpore istočnonjemačkom autoru Uweu Johnsonu te otvorenog pisma u kojem je kritizirao gradnju Berlinskog zida. Kontrola je prestala tek 1989.

Kineski disident osuđen na zatvorsku kaznu

KINA – Jedan od najpoznatijih kineskih boraca za ljudska prava, publicist Liu Xiaobo, osuđen je na jedanaest godina zatvora.


slika


Sud je 54-godišnjega književnog kritičara proglasio krivim za radnje sa svrhom potkopavanja države. To je najviša zatvorska kazna koju je neki kineski sud ikada dodijelio za tu optužbu. Presuda protiv Liua temelji se na njegovu suautorstvu Charte 08, apela za demokraciju i ljudska prava u Kini, koju je od lani potpisalo više tisuća ljudi, te na šest članaka koje je od 2005. do 2007. objavio na internetu. Presudu su kritizirali SAD i Europska Unija, kao i međunarodni PEN te brojne organizacije za ljudska prava.

Vijenac 414

414 - 14. siječnja 2010. | Arhiva

Klikni za povratak