Vijenac 411

Književnost

Književni globus

IVA KRTALIĆ MUIESAN

Nacionalna nagrada McCannu

SAD – Irski pisac Colum McCann dobitnik je Američke nacionalne književne nagrade za roman Let the Great World Spin (Neka se veliki svijet vrti), koji oživljava atmosferu New Yorka sedamdesetih godina.


slika


Na dodjeli nagrade McCann je visoko priznanje posvetio zemljaku, piscu Franku McCourtu, koji je kao i McCann doselio u New York, gdje je ostao do smrti u srpnju ove godine. National Book Awards veoma su cijenjene književne nagrade SAD-a, među čijim su dobitnicima William Faulkner, Philip Roth i John Updike. Predaju se u kategorijama beletristike, publicistike, poezije i knjige za djecu, a svaka je dotirana s 10.000 dolara. Nagrada za publicistiku ove je godine predana T. J. Stilesu za The First Tycoon: The Epic Life of Cornelius Vanderbilt (Prvi tajkun: epski život Corneliusa Vanderbilta). Za poeziju je nagrađen američki pjesnik Keith Waldrop za zbirku Transcendental Studies: A Trilogy (Transcedentalne studije: trilogija), a u kategoriji knjige za djecu Phillip Hoose s Claudette Colvin: Twice Toward Justice (Claudette Colvin: dvaput prema pravdi). Gore Vidal primio je nagradu za doprinos američkoj književnosti, a zbirka kratkih priča Flannery O’Connor Complete Stories, nagrađena u kategoriji beletristike 1972, proglašena je najboljom dobitnicom u šezdeset godina koliko se predaje Nacionalna nagrada.


Dodijeljena Kleistova nagrada


NJEMAČKA – Arnold Stadler dobitnik je ovogodišnje Kleistove nagrade za književnost.


slika


Stadler je ponajprije poznat po romanima čija se radnja odvija u švapskom gradu Meßkirchu, u kojem je rođen 1954, primjerice po trilogiji Einmal auf der Welt. Und dann so (Jednom na svijetu. I onda ovako). Na dodjeli nagrade koju predaje Društvo Heinricha von Kleista, pisac Péter Esterházy istaknuo je u govoru Stadlerovu hrabrost da prizna „kako nema druge mogućnosti osim govoriti istinu“. Nagrada je prvi put predana 1912, u povodu 101. obljetnice smrti Heinricha von Kleista. Među predratnim dobitnicima bili su i Carl Zuckmayer, Bertolt Brecht, Robert Musil i drugi, a nakon ponovna uvođenja nagrade 1985. Alexander Kluge, Heiner Müller, Daniel Kehlmann, Wilhelm Genazino i lani Max Goldt. Nagrada dobitniku donosi 20.000 eura.


Google izradio novu verziju sporazuma


SAD – Google i američki izdavači predstavili su ublaženu verziju kontroverznog sporazuma o objavljivanju digitaliziranih knjiga na internetu.


slika


Prema novoj verziji, sporazum bi se trebao odnositi samo na knjige čija su autorska prava registrirana u SAD-u, Kanadi, Velikoj Britaniji ili Australiji. Osim toga, Googleovim konkurentima Amazonu ili Microsoftu olakšava se pristup skeniranim knjigama. Trenutno o prijedlogu odlučuje njujorški sud. Google u sklopu projekta Google Books želi skenirati i objaviti na internetu više milijuna knjiga iz knjižnica, a novim sporazumom ta internetska tvrtka, američki autori i izdavači reagiraju na oštre kritike iz Europe i američkog ministarstva pravosuđa upućene na račun odnosa prema autorskim pravima u prvom sporazumu.


„Brnjica“ za dobitnicu Goncourta


FRANCUSKA – Izjave zastupnika u francuskom parlamentu Erica Raoulta, koji je htio zabraniti dobitnici nagrade Prix Goncourt da kritizira francuskoga predsjednika, dovele su ovih dana do polemika u Francuskoj.


slika


Oporbeni socijalisti opisuju izjave zastupnika vladajuće stranke upućene spisateljici Marie NDiaye o tome da se treba suzdržati od kritika na račun Nicolasa Sarkozyja „neprihvatljivima“, a na njezinu stranu stao je i ministar kulture Frédéric Mitterrand. Marie NDiaye je Sarkozyjevu unutarnju i migracijsku politiku opisala „monstruoznom“, što je navela kao glavni razlog zbog kojega se nakon predsjedničkih izbora 2007. s obitelji preselila u Berlin. 42-godišnja spisateljica, kojoj otac potječe iz Senegala, početkom studenoga dobila je najugledniju francusku književnu nagradu Goncourt za roman Trois femmes puissantes (Tri snažne žene).


Vijenac 411

411 - 3. prosinca 2009. | Arhiva

Klikni za povratak