Vijenac 410

Glazba

Zbor i Simfonijski orkestar HRT-a gostovali u Veneciji

Uspješna izvedba Tedeschija

Jana Haluza

Trećega studenog poslijepodne u Veneciji dva su ansambla Glazbene proizvodnje Hrvatske radiotelevizije doživjela svečano predstavljanje u krugu istaknutih sudionika talijanskog i francuskog kulturnog i društvenog života. Na preporuku umjetnika koji su u prošloj sezoni gostovali u Majstorskom ciklusu HRT-a u Lisinskom, obitelj skladatelja Alberta Brunija Tedeschija (umro 1996) odabrala je upravo naše ansamble i angažirala ih za izvedbu njegove Mise za misiju u Nyondu iz 1953. Skladbu koja nije izvođena u novije doba i koju ne poznaju ni bolji poznavatelji Brunijeva opusa taj je autor, ujedno imućni industrijalac, sakupljač umjetnina, pravnik i dugogodišnji kazališni intendant, napisao nakon misije u ondašnjoj belgijskoj koloniji Kongu oduševivši se afričkom kulturom i ritualnim muziciranjem plemena Watussi u selu Nyondo.

slika


Točno nasuprot venecijanskom Trgu Svetoga Marka, na otoku San Giorgio Maggiore u Sali degli Arazzi unutar kompleksa bivšega benediktinskog samostana, a današnje Fundacije Giorgio Cini, Zbor i Simfonijski orkestar HRT-a na dvama su uzastopnim koncertima u 17 i u 18 sati zahtjevnu partituru predstavili suradnicima, štovateljima i prijateljima skladatelja i njegove obitelji. Drvenu kvadratnu dvorani s galerijom i antiknim tapiserijama na zidovima u dva je navrata dupkom napunilo petstotinjak posjetitelja, koji su oduševljeno pozdravili naše ansamble, ali i vokalne soliste, troje mladih čeških pjevača ujednačenih koncentriranih boja iz iste praške pjevačke klase Jiřija Kotouca (sopranistica Eva Mullerova, tenor Martin Šrejma i bas Matej Chadima). Uvodnu i završnu riječ autora koja djelo stavlja u kontekst doživljaja nezaboravne Afrike uz orkestralnu je pratnju tumačio poznati njemački vagnerijanski bariton Martin Egel, a izvedbom je ravnao francuski dirigent Cyrill Diederich, dobar poznavatelj i izvođač Brunijevih djela natopljenih ekspresionizmom i utjecajima Druge bečke škole. Dodekafonski slog smješten u energične ritamske okvire koji prizivaju afrički duh i spiritualnost u tom je svojevrsnom rekvijemu bilo vrlo teško izvoditi, osobito za Zbor HRT-a, koji je sjajno prihvatio izazov i svladao intonaciju i dinamiku (zborovođa Tonči Bilić). Iz svekolikog se instrumentalnog ansambla osobito isticala udaraljkaška sekcija na čelu s Ivanom Bilić i Igorom Lešnikom te nebeski zvuk prve violine koncertnog majstora Sergeja Evseeva. Hrvatsko-češko-njemačko-francuski izvođački sastav na narudžbu obitelji Bruni Tedeschi predložio je i okupio organizator događaja Riccardo Caramella, koji je kao pijanist više puta nastupio sa Simfonijskim orkestrom HRT-a u Zagrebu. Tako su naši ansambli bili na pravoj komercijalnoj turneji koja im je pružila mogućnost novih angažmana u inozemstvu, jer se već najavljuju i moguća dalja gostovanja s tim djelom.

Oduševljenje izvedbom nije skrivala skladateljeva udovica Marisa Bruni Tedeschi, koja je prethodno toga dana potpisala ugovor predaje bogate muževe ostavštine Glazbenom institutu Fundacije Cini, u kojemu su već pohranjene ostavštine drugih istaknutih talijanskih skladatelja 20. stoljeća kao što su Ottorino Respighi, Nino Rota i Alfredo Casella. U publici je bila i prva dama Francuske, skladateljeva pokćerka Carla Bruni, dok je njezin suprug, francuski predsjednik Nicolas Sarkozy u posljednji trenutak otkazao dolazak. No već je sama mogućnost njegova dolaska privukla na sam događaj posebnu pozornost europske javnosti i mnogi su mediji najavljivali gostovanje Zbora i Simfonijskog orkestra HRT-a iz Zagreba u Veneciji, dok su sam koncert i prigodni svečani domjenak u pokrajnjoj palači Cenacolo del Palladio pred slavnom Tintorettovom Posljednjom večerom protekli u opuštenu ozračju bez protokola i policijske kontrole. Naše je ansamble prvi put čuo i pohvalno ocijenio legendarni francuski dirigent Georges Prętre, koji je stigavši u Veneciju na poziv obitelji Bruni Tedeschi prekinuo svoju trenutačnu turneju s Bečkom filharmonijom s kojom priprema i sljedeći Novogodišnji koncert u Beču 1. siječnja 2010.

Vijenac 410

410 - 19. studenoga 2009. | Arhiva

Klikni za povratak