Vijenac 410

Kulturni globus

Književnost

Iva Krtalić Muiesan

Marie Ndiaye dobila Prix Goncourt

FRANCUSKA – Francusko-senegalska spisateljica Marie Ndiaye dobila je najvažniju francusku književnu nagradu, Prix Goncourt, kao prva žena dobitnica nagrade od 1998.

Autorica (42) pobijedila je romanom Trois femmes puissantes (Tri snažne žene), u kojemu se isprepleću životne priče žena između Francuske i Senegala, a koji se bavi vezama Afrike i bivših kolonijalnih vladara, odnosima Europljana i Afrikanaca te problemom ilegalnih migracija. Nagrada autoru donosi simboličnih deset eura, ali i ugled i visoku nakladu. Rođena 1967, Marie Ndiaye, koja je odrasla u predgrađu Pariza, prvi je roman objavila već u sedamnaestoj godini, a od tada se bavi pisanjem romana, scenarija i kazališnih komada. Danas s obitelji živi u Berlinu.

Predane nagrade Francuske književne jeseni

FRANCUSKA – Osim Goncourta u Parizu su predane i ostale nagrade francuske književne jeseni, među njima Prix Médicis, koja je otišla Dannyju Laferričreu za L‘énigme du retour (Zagonetan povratak).

Autor rođen 1953. u glavnom gradu Haitija, Port-au-Princeu, živi na relaciji Montréal – Miami i objavio je dvadesetak knjiga. U L‘énigme du retour opisuje povratak na Haiti, koji je 1974. napustio u jeku diktature Jean-Claudea Duvaliera. Nagrada Médicis za najbolji strani roman dodijeljena je Daveu Eggersu za What is the What: The Autobiography of Valentino Achak Deng, životnu priču sudanskog izbjeglice. Prix Médicis zatvara tjedan književnih nagrada, u kojemu su predane i nagrada Renaudot, i to Frédéricu Beigbederu za Un roman français (Francuski roman) te nagrada Academie Française, koja je ove godine otišla romanu Les onze (Jedanaestorica) Pierrea Michona.

Büchnerova nagrada Walteru Kappacheru

NJEMAČKA / AUSTRIJA – Austrijski pisac Walter Kappacher dobio je u Darmstadtu Nagradu Georga Büchnera za ukupno književno djelo.

Njemačka akademija predala je najvažniju njemačku književnu nagradu 71-godišnjem autoru za njegovu „profinjeno komponiranu, a ipak opuštenu prozu“, u kojoj, kako obrazlaže žiri, „njeguje melankoličan pogled na svijet i ljude, odbija lažnu utjehu i upravo stoga djeluje utješno“. Rođen u Salzburgu, Kappacher je prvi roman, Morgen, objavio 1975, nakon čega su uslijedili brojni romani i zbirke priča. Pozornost šire javnosti privukao je ipak tek trideset godina poslije romanom Selina. Nagrada je dotirana s 40.000 eura, a Akademija njome odaje počast piscima i pjesnicima njemačkoga govornog područja, koji svojim radom „ključno pridonose suvremenom njemačkom kulturnom životu“. Lani ju je dobio Josef Winkler, također Austrijanac, a među ranijim laureatima bili su Friedrich Dürrenmatt, Heinrich Böll, Erich Kästner, Günter Grass, Elfriede Jelinek.

Otvoren obnovljen Schillerov muzej

NJEMAČKA – Njemački predsjednik Horst Köhler otvorio je 10. studenoga novi Schillerov Nacionalni muzej u Marbachu.

Muzej je otvoren na 250. Schillerov rođendan, koji se slavi brojnim postavama njegovih komada, znanstvenim simpozijima, izložbama i drugim priredbama diljem zemlje. Zgrada iz 1903. sanirana je u dvogodišnjem projektu vrijednu šest milijuna eura. Muzej bi s novim postavom izložbe o Schilleru (1759–1805) te književnosti 18. i 19. stoljeća trebao postati nešto poput nacionalnog arhiva njemačke književnosti. Na Schillerov rođendan predana je i Schillerova nagrada grada Marbacha borcu za ljudska prava u bivšoj Istočnoj Njemačkoj, Jensu Reichu. Nagrada se predaje osobama koje utjelovljuju etički odgovoran pojam slobode u smislu pjesnika slobode Schillera.

Vijenac 410

410 - 19. studenoga 2009. | Arhiva

Klikni za povratak