Vijenac 409

Književnost, Znanost

5. dani Mh Vukovarsko-srijemske županije: Hrvatski prirodoslovci 18

Prirodoslovci u Vukovaru

Nikola Ljubešić

U sklopu 5. dana Matice hrvatske Vukovarsko-srijemske županije u Vukovaru je 16. i 17. listopada održan znanstveni skup Hrvatski prirodoslovci 18. Glavna tema skupa bila je povijest hrvatskoga prirodoslovlja Vukovarsko-srijemske županije i osvrt na neke prirodne znamenitosti. Znanstveni skup osmislio je i organizirao Odjel za prirodoslovlje i matematiku Matice hrvatske iz Zagreba, koji je došavši u Vukovar – grad heroj, tako obilježio 18. obljetnicu djelovanja. Suorganizatori skupa bili su Ogranak Matice hrvatske u Vukovaru, Grad Vukovar i Vukovarsko-srijemska županija te Javna ustanova u kulturi Hrvatski dom Vukovar. Pod visokim pokroviteljstvom Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti radni dio znanstvenog skupa održan je u lijepo uređenoj rodnoj kući našega prvoga dobitnika Nobelove nagrade, tzv. Ružičkinoj kući u Vukovaru.

Nakon uvodne riječi pročelnice Odjela Jasne Matekalo-Draganović i pozdravnih riječi uzvanika iz grada Vukovara i Vukovarsko-srijemske županije i predstavnika Biskupije, održano je četrnaest predavanja o znamenitim prirodoslovcima iz različitih područja – kemije, farmacije, rudarstva, matematike, geologije, šumarstva, veterine, astronomije i školstva. Teme i predavači bili su Iz života i znanstvenog rada Leopolda Ružičke (Nenad Trinajstić); Milutin Milanković, u povodu 130. godišnjice rođenja i 50. godišnjice smrti (Tatjana Kren i Branko Hanžek); Julije Domac i hrvatska farmakognozija (Suzana Inić); Prof. dr. Franjo Benzinger farmakotehnolog (Ljerka Regula-Bevilacqua); Starije srijemsko rudarsko poduzetništvo, grofovi Pejačević, Pongrac i ostali (Berislav Šebečić); Stjepan Bohniček, profesor algebre i teorije brojeva (Radoslav Galić); Značaj lesnih naslaga na vukovarskom ravnjaku (Srećko Božičević); Život i djelo Josipa Kozarca (Andrija Kristić); Flora i šumska vegetacija vukovarskog područja u djelima Đure Rauša (Joso Vukelić); Matija Antun Relković, prvi stočarski i veterinarski prosvjetitelj (Vesna Vučevac-Bajt); Slavonski pučki kalendari u svjetlu astronomije, religije i kulture (Tatjana Kren); Akademik Dragutin Fleš, kemičar svjetskog ugleda (Teodor Wikerhauser); Povijest vukovarskog školstva i gimnazije (Štefanija Bičanić-Ritz).

U sklopu znanstvenog skupa predstavljen je novi broj časopisa Prirodoslovlje br. 1–2/09 (Barbara Bulat). U njemu su tiskani referati sa znanstvenog skupa, recenzirani kao znanstveni radovi – autorski pregled, izvorni znanstveni radovi i izlaganja sa znanstvenog skupa, bogato ilustrirani i s opsežnim literaturnim referencijama.

Tijekom skupa minutom šutnje odana je počast poginulim braniteljima Vukovara, sa spomenom na heroja Blagu Zadra jer je upravo toga dana obilježena obljetnica njegove pogibije. Blago Zadro pokopan je na Memorijalnom groblju uza sina Roberta, također hrvatskoga branitelja ubijena na dan pada Vukovara.

Po završetku izlaganja razvila se zanimljiva rasprava na kojoj je zaključeno da je potrebno zakonski zaštititi i adekvatno obilježi Gorjanovićev lesni profil na obali Dunava u Vukovaru; u skorije vrijeme u Vukovaru imenovati jednu ulicu, trg, park ili drvored po zaslužnom šumaru iz ovog kraja, Đuri Raušu; nastaviti prikupljati arhivsku građu vezanu uz istaknute prirodoslovce Vukovarsko-srijemske županije.

Po završetku znanstvenoga skupa članovi ogranka Matice hrvatske posjetili su gradonačelnika grada Vukovara. U otvorenom i korisnom razgovoru razmotren je niz tema vezanih uz sadašnje stanje u Vukovaru. Sudionici skupa obišli su spomenuti Gorjanovićev lesni profil te s gradonačelnikom posadili stablo lipe (dar Hrvatskih šuma, Šumarije Vinkovci) na dopušteno i već osmišljeno mjesto u gradskom parku, za sjećanje na posjet i održani skup, uz prigodnu spomen-pločicu. Stablo lipe odabrano je kao simbol dugovječnosti i kao karakteristično za vukovarski kraj.

Članovi Odjela prikupili su dvjestotinjak knjiga i darovali ih Gradskoj knjižnici u Vukovaru, uz prigodnu plaketu. Nakon obilaska barokne jezgre Vukovara, Hrvatskog doma u Vukovaru te crkve i bogate knjižnice crkve Sv. Filipa i Jakova upaljene su svijeće i položeno cvijeće kod križa na obali Dunava, Memorijalnom groblju i na Ovčari.

Na kraju su članovi Odjela posjetili Ilok i razgledali njegove znamenitosti.

Vijenac 409

409 - 4. studenoga 2009. | Arhiva

Klikni za povratak