Vijenac 408

Časopisi

HRVATSKA NIKA, Mirjana Lončar i Višnja Lovrić-Mencej, Ogranak Matice hrvatske Novska, 2009.

Novljanska Nika

Đuro Vidmarović

slika

Agilni ogranak Matice hrvatske u Novskoj objavio je korisnu knjigu pod naslovom Hrvatska Nika. Izbor zavičajnih beletrističkih, novinarskih i dokumentarnih tekstova o Domovinskom ratu. Kako je poznato, Novska je u Domovinskom ratu sve do Bljeska bila na granici s tzv. Republikom Srpskom Krajinom, što je za nju značilo živjeti u neprestanoj opasnosti od agresorske invazije. U takvim teškim uvjetima Novska je nastojala živjeti ne samo vojnim nego i društvenim životom. To znači da muze nisu šutjele, premda je stara istina da inter arma musae silent.

„Domovinski rat u Hrvatskoj – piše u predgovoru književnik Duško Lončar – trajno je inspirativno žarište hrvatskoj pisanoj riječi bez obzira kojemu stilu pripadala: povijesno-znanstvenom, novinarskom ili beletrističkom. (…) Rat je tragedija koja ranjava bit duše jednog naroda, ali u svakom čovjekovom srcu rađa snagu otpora i neprobojni štit obrane zlu, a u umu svijest da pobjeđuje samo onaj narod, koji brani svoje povijesne korijene. A Hrvati su tu, svoji na svome, kako pjesma kaže od stoljeća sedmog. Odbranili su se, ali žrtve su pale i traju u narodnom pamćenju, na stranicama narodne povjesnice i lijepe književnosti. Književnost o tome vremenu bolom je branila svoju domovinu. I pjesmom, kada je to zatrebalo.“

Hrvatska Nika Mirjane Lončar i Višnje Lovrić-Mencej podijeljena je u pet poglavlja: Poezija; Proza (kolumne, crtice, roman, eseji); Govori, članci, ratna izvješća, dokumenti; Dnevnici, pisma, reportaže i Pogovor i prilozi. Na kraju su zbirci dodani kazalo imena i pojmova, te podaci o autoricama. U poglavlju Poezija uvršteni su prilozi Tita Bilopavlovića, Alojza Buljana, Frane Ćurića, Ignacija Fostača, Duška Lončara, Josipa Lončara, Višnje Lovrić-Mencej, Marijana Nakića, Jasne Popović Poje, Mate Prelesnika, Kristine Semenjuk, Branke Suknjaić, Kate Vidmar i Đure Vidmarovića. Zavičajni tekstovi ispunjavaju poglavlje Proza: tu su radovi Tita Bilopavlovića (dva priloga), Željka Kneževića, Višnje Lovrić-Mencej, Guida Quina i Duška Lončara. Treće poglavlje donosi tekstove čiji su autori Franjo Tuđman, Željko Voborski, Branko Šimičić i Ivo Vrtarić, Franjo Horvat, Marija Cikojević, Ignacije Fostać, Josip Lončar, Rudi Stipčić i Ivan Gračaković. Dnevnici, pisma, reportaže donose Nadnevak radijske postaje Novska od 19. listopada 1991, zatim tekstove Stjepana Magdića, Sandre Koran, Elvire Grden i Franje Ćurića. Pogovor novljanskoj Hrvatskoj Niki napisao je pisac ovih redaka.

Djelo koje smo predstavili dobrodošlo je štivo, poglavito s aspekta vremenske distance. Stoga dio zbirke ima književne dosege, a drugi dio sadrži tekstove koji se smiju tretirati kao povijesna vrela. Novska je naporom naših autorica dobila knjigu na koju može biti ponosna. Marijana Lončar umirovljena je profesorica hrvatskog jezika i dugogodišnja nastavnica na Ekonomskoj školi i Gimnaziji u Novskoj. Osim nastavom, bavila se svojom strukom i kao metodičarka i feljtonistica. Višnja Lovrić-Mencej ugledna je novljanska pjesnikinja sa sedam objavljenih zbirki. Obje autorice djelatne su u novljanskom ogranku Matice hrvatske.


Vijenac 408

408 - 22. listopada 2009. | Arhiva

Klikni za povratak