Vijenac 408

Kulturni globus

Književni globus

Iva Krtalić-Muiesan

Hilary Mantel – Booker

VELIKA BRITANIJA – Engleskinja Hilary Mantel dobitnica je ovogodišnjeg izdanja Bookera, nagrade vrijedne 50.000 funti.

57-godišnja spisateljica najpoznatiju književnu nagradu engleskoga govornog područja dobila je za povijesni roman Wolf Hall, u kojemu se radnja vrti oko uspona Thomasa Cromwella na dvoru kralja Henryja VIII, a koji je žiri opisao kao „izazov“ i „moderan roman o 16. stoljeću“. Bivša socijalna radnica romanom od gotovo 700 stranica pobijedila je finaliste, književnog nobelovca i dvostrukog dobitnika Bookera J. M. Coetzeeja, dobitnicu Bookera A. S. Byatt te Adama Fouldsa, Simona Mawera i Saru Waters. Hilary Mantel prvi je roman, Mother’s Day (Majčin dan), objavila 1985, nakon čega je uslijedio niz romana, među njima A Place of Greater Safety (Mjesto veće sigurnosti), An Experiment in Love (Ljubavni eksperiment), dok je s romanom Beyond Black (Iza crnoga) 2006. ušla na popis finalistica za nagradu Orange. Nagrada Man Booker dodjeljuje se već 40 godina autoru iz zemalja Commonwealtha ili Irske, za roman godine na engleskom jeziku.

Dodijeljena književna nagrada

NJEMAČKA – Kathrin Schmidt dobila je ovogodišnju Njemačku književnu nagradu za roman Du stirbst nicht (Nećeš umrijeti), o ženi koja se budi iz kome u koju je pala nakon krvarenja u mozgu i polako se vraća u život.

Kathrin Schmidt time je u konkurenciji za 25.000 eura vrijednu nagradu pobijedila i Hertu Müller, koja se nakon Nobelove nagrade za književnost smatrala favoritom među šestero finalista. Kako stoji u obrazloženju žirija, pobjednički roman „i lakonski i jezovito opisuje unutarnji svijet bolesnice, iz kojega velikom jezičnom snagom izrasta povijest njezine obitelji, braka i jedne nepredviđene ljubavi“. 51-godišnja Kathrin Schmidt je prije sedam godina i sama nakon aneurizme pala u komu, nakon čega je ponovno morala naučiti govoriti, ali tvrdi da rad na romanu, koji doduše nosi jake autobiografske crte, ipak nije bio terapija. Burzovni savez njemačkih knjižara nagradu predaje već petu godinu, uvijek uoči otvaranja Frankfurtskoga sajma knjige. Nagrada se orijentira prema britanskoj nagradi Man Booker ili francuskoj Prix Goncourt, a predaje se romanu autora njemačkoga govornog područja objavljenu u posljednjih dvanaest mjeseci. Na popisu finalista ove godine bili su i Rainer Merkel, Norbert Scheuer, Clemens J. Setz i Stephan Thome.

Umro Raymond Federman

SAD – Američki osamdesetogodišnji autor Raymond Federman umro je u Kaliforniji.

Federman je rođen 1928. u Parizu, a nakon ulaska Wehrmachta u grad izbjegao je deportaciju jer ga je majka sakrila. Njegova obitelj ubijena je u Auschwitzu, a o svom spašavanju kasnije je pisao u romanu The Voice In the Closet (Glas u ormaru). Prvi Federmanov roman, Double or Nothing (Dvostruko ili ništa), eksperimentalno djelo o mladom francuskom emigrantu koji stiže u SAD, objavljen je 1971, a uslijedio je niz romana, priča i pjesama u kojima je Federman često tematizirao genocid, između ostaloga u Take It or Leave It (Uzmi ili ostavi) iz 1976. Nakon rata emigriravši u SAD Federman je studirao književnost, a poslije se etablirao kao poznavatelj Becketta.

Umro Cintio Vitier

KUBA – Pjesnik, esejist i romanopisac, dobitnik Nagrade Juana Rulfa 2002. i jedan od vodećih kubanskih intelektualaca, umro je u 88. godini u Havani.

Vitier je prvu zbirku Poemas (Pjesme) objavio 1938, kad je imao samo sedamnaest godina, a u dugoj karijeri bio je dobitnik brojnih nagrada, među njima Nacionalne književne nagrade 1988. i Ordena Joséa Martíja. Među najpoznatijim djelima su mu zbirke Testimonios (Svjedočenja) iz 1968, Antología poética (Pjesnička antologija) iz 1981. i Poemas de mayo a junio (Pjesme od svibnja do lipnja) iz 1990, a autor je i brojnih esejističkih djela.

Vijenac 408

408 - 22. listopada 2009. | Arhiva

Klikni za povratak