Vijenac 408

Časopisi

KLASJE NAŠIH RAVNI, časopis za književnost, umjetnost i znanost, god. XIV, br. 7–8, Ogranak Matice hrvatske Subotica

Hrvatska baština Maria Theresiopolis

Nika Štriga

slika

Klasje naših ravni, časopis subotičkog ogranka Matice hrvatske, ovogodišnji dobitnik nagrade MH Dušan Lopašić za najbolji časopis u izdanju ogranaka, i u ovome dvobroju njeguje, promiče i ističe hrvatsku kulturnu baštinu.

U povodu godišnjice (1779–2009) Slaven Bačić i Stevan Mačković pišu o Diplomi Slobodnog kraljevskog grada Maria Theresiopolis, povijesnom dokumentu kojim čije je značenje za Suboticu nadišlo vrijeme Monarhije.

Odabrane su pjesme Marijane Radmilović Putovanje oko tijela i Ivana Balenovića Zlatni kruh. Prozne tekstove potpisuju Branislav Miroslav Tomlekin (Srbislavci), Mladen Šimić (Miris benzina), a Stjepan Bartoš objavljuje drugi dio dramskog teksta naslova Kamen sreće.

Rubrika Uloge panorama donosi radove s Festivala ogranaka Matice hrvatske iz Pečuha, Osijeka, Tuzle i Subotice, održana sredinom svibnja 2009. u Subotici. Riječ je o sljedećima: Hrvatska književna panorama – danas Milovana Mikovića, Tekstualna tkanica slavonskih gradova Vere Erl, O knjizi Janje Prodan „Dijalogom kroz stoljeća“ Stjepana Blažetina te Prikaz knjige Sanje Vulić „Vitezovi hrvatskog jezika u Bačkoj“ Nace Zelića.

U rubrici Motrišta o hrvatskim časopisima u neslavenskim zemljama pišu Sanja Vulić i Jelena Gazivoda (Časopisi hrvatske manjine u gradskim sredinama neslavenskih zemalja). Lazar Francišković u tekstu Riječ razmišlja o riječi kao djelatnom principu, a Đuro Franković u radu Pakao donosi nekoliko osmeračkih i dvanaesteračkih pučkih zadušnih molitvi.

Za Istraživanja Ante Sekulić prikupio je građu o Pisanoj ostavštini Jose Šokčića u Nadbiskupskom arhivu u Zagrebu te Tragovima Arsenija Čarnojevića u Nadbiskupskom arhivu u Zagrebu. U istoj je rubrici objavljen i ulomak iz rukopisa Lemeš u osimu plemenitog ravničarskog drača Antonije Čota Rekettye.

Dvobroj na kraju donosi i nastavke tekstova Milovana Mikovića Navodi o kazalištu te Matije Evetovića Kulturna povijest bunjevačkih i šokačkih Hrvata.

Vijenac 408

408 - 22. listopada 2009. | Arhiva

Klikni za povratak