Vijenac 407

Književnost

Silvija Benković Peratova, Čuvari legende, knj. I. Drevna zemlja Nari, Liber, Rijeka, 2009.

Predaja oživljena maštom

Ljerka Car Matutinović

slika

Nakladnička kuća iz Rijeke Liber objavila je nesvakidašnju knjigu – bajku Čuvari legende (prvu u nizu), uspješan spoj maštovito sročenih legendi, obogaćenih živopisnim i nadahnutim ilustracijama same autorice, Silvije Benković Peratove.

Izmišljena zemlja Nari napučena je mitološkim bićima poput Malika, Vadica, vila Lastarica, Šumnjača i drugih i svi oni egzistiraju u svome bajkovitom svijetu, koji je prepun opasnosti kao da je preslikan iz naše suvremenosti. Tim malim, hitrim bićima koja su stvorena da čine dobro, vladaju, kao i cijelim svijetom, bogovi, a ponad svih Svantovid, drevni bog, stvoritelj, koji se suprotstavlja zlu. Autorica je osmislila četrdeset i jednu priču, koje povezane u neraskidivu cjelinu na maštovit, živ i dinamičan način promiču vječnu storiju o srazu Dobra i Zla, a Zlo je ovdje personificirano u Orkusu, bogu podzemlja, u Morini (Mori), u Kugi koja uništava sve živo.

Upravo tako i počinje ova osebujna bajka, otkrivajući sliku pustoši nakon nemilosrdna haranja Kuge. Ako je zlo napalo zemlju, treba obraniti i zemlju i ljude. Tako misle stanovnici drevne postojbine Nari, kad ujedinjeni istim težnjama kreću iskorijeniti zlo. Bez prolijevanja krvi! Samo pamet, dovitljivost, privrženost, iskrena skrb za druge, hrabrost, i iznad svega ljubav, mogu biti učinkoviti u obrani od svekolike destrukcije.

I u svakovrsnom zlovremenu uvijek se nađe izlaz. U bajci Čuvari legende, u začaranu kolopletu začudnih likova i krajolika, izlaz iz zla tražio je spas dviju duša, djevojke i mladića koje je kuga mimoišla. I tako priča teče napeto, živahno, iznenađujući čitatelja neočekivanim zapletima i rješenjima. Koristeći se izvorima iz hrvatske narodne predaje, hrvatskih mitova i legendi, ukomponiravši u viziju svoje bajke i mitološke likove iz slavenskih, grčkih pa i perzijskih mitologija, autorica je otela od zaborava samosvojnu raskoš narodnih vjerovanja i predaje, vješto vodeći svoja izmišljena i razigrana mitološka bića iz priče u priču, do sama kraja. Simboličan opis bijega iz ugrožene zemlje Nari, u slobodu i život bez straha, način je da se izbjegne krvoproliće i da se pod drugim, još neznanim nebom započne novi život. Naime, osvetoljubivi Orkus, bog podzemlja, oličenje zla, obuzet je bijesom i prijeti posvemašnjim uništenjem. Izmiču mu oni koje je htio uništiti. Simbolički kazano, izgubio je bitku, ali ne i rat, jer sukob između Zla i Dobra ne prestaje. To se vrzino kolo manifestira na bezbroj načina, koji nisu uvijek jasni.

Bajka Čuvari legende pravi je duhovni izazov, jer ovako dramaturški inscenirana, a vođena plemenitom idejom o pobjedi Dobra, zahtijeva svu čitateljevu pozornost. Ona je očita suprotnost opskurnim dječjim igricama koje su preplavile svijet, nezaustavivo sijući nasilje i smrt, a da ne spominjemo ambiciozno i dubiozno surfanje na internetskim stranicama. I mediji, kao za okladu, upravo zdušno prenose taj sirenski poziv. Čuvari legende kriju u sebi i pitanja o opstanku, o identitetu, o snovima, a u tome se mogu naći i djeca obuzeta internetskim porukama, kao i odrasli koji se još nisu odrekli svojih snova. Čuvari legende Silvije Benković Peratove jedan su dosanjan san.


Vijenac 407

407 - 9. listopada 2009. | Arhiva

Klikni za povratak