Vijenac 407

Kulturni globus

Književni globus

Iva Krtalić-Muiesan

Uži izbor za književnu nagradu

NJEMAČKA – Četvorica pisaca i dvije spisateljice ušli su u završni krug za dodjelu Njemačke književne nagrade, koju za roman objavljen u posljednjih godinu dana predaje Burzovni savez njemačkog knjižarstva.

Favoritom se na popisu finalista smatra Herta Müller s Atemschaukel, pričom o sudbini mladoga rumunjskog Nijemca kojega nakon Drugoga svjetskog rata deportiraju u sovjetski radni logor. Osim spisateljice, koja je podrijetlom iz Rumunjske, nominirani su Rainer Merkel s Lichtjahre entfernt (Svjetlosne godine daleko), priču o psihoanalitičaru koji u njujorškoj podzemnoj željeznici povlači bilancu svog života, Norbert Scheuer s Überm Rauschen, Kathrin Schmidt s Du stirbst nicht (Nećeš umrijeti)o povratku u život nakon moždanog udara, Clemens J. Setz s Die Frequenzen i Stephan Thome s romanom Grenzgang (Hod po granici). Šestero autora izabrano je s dužeg popisa finalista od dvadeset romana objavljenih od posljednjega Frankfurtskog sajma knjige u listopadu 2008. Prošle godine nagradu je dobio Uwe Tellkamp za roman Der Turm (Toranj), a prije njega Julia Franck, Katharina Hacker i Arno Geiger. Nagrada vrijedna 25.000 eura predaje se uoči otvaranja Frankfurtskoga sajma, ove godine 12. listopada.

http://www.deutscher-buchpreis.de


Umro pjesnik Munoz Rojas

ŠPANJOLSKA – Dva tjedna prije stotoga rođendana umro je španjolski pjesnik José Antonio Muńoz Rojas.

Dan prije pjesnikova rođendana 9. listopada u njegovoj rodnoj Antequeri kod Málage održava se međunarodni kongres o pjesnikovu opsežnu djelu. Muńoz Rojas dobitnik je brojnih nagrada, među njima španjolske Nacionalne pjesničke nagrade (1998) i Nagrade kraljice Sofije za iberoameričku poeziju (2002). Osim pjesničkih zbirki, objavljivao je i priče i putopise, a bio je pripadnik pjesničke skupine Generacija ’27, u kojoj su bili i Vicente Aleixandre, Federico García Lorca i Rafael Alberti.


Još jedna zabrana

KINA / NJEMAČKA – Uoči nastupa Kine kao zemlje gosta Frankfurtskog sajma knjige, i piscu Liao Yiwuu Kina je zabranila putovanje u Njemačku.

Liao Yiwu njemačkom dnevniku Süddeutsche Zeitung potvrdio je da mu je državna sigurnost zabranila put, iako je imao pozivnicu i putovnicu. Kulturna ustanova Haus der Kulturen der Welt pedesetogodišnjega pisca, koji je u domovini već zatvaran, pozvala je u Berlin, a u suradnji s Frankfurtskim sajmom Liao je 10. listopada trebao nastupiti na podijskoj diskusiji s drugim kineskim autorima. Kineski nastup uoči sajma već je doveo do polemika, nakon što je na jednom frankfurtskom simpoziju dvoje disidentskih autora pročitalo izjavu kojom se kritizirala nedovoljna sloboda mišljenja u Kini. Dio kineske delegacije napustio je simpozij, disidentima je povučena pozivnica za sajam, a u njemačkom se tisku razvila polemika oko toga je li Kinu uopće trebalo zvati kao zemlju gosta Frankfurta.


Google u problemima

SAD – Uz okapanja s europskim izdavačima, internetski koncern Google svojim planovima objavljivanja knjiga na internetu naišao je i na otpor američke vlade.

Američko ministarstvo pravosuđa pozvalo je mjerodavni sud da odbije raniji dogovor Googlea i američkih izdavača, navodeći otvorena pitanja autorskih prava i konkurencije na izdavačkom tržištu. Washington nije načelno protiv dogovora koji bi omogućio da milijuni digitaliziranih knjiga budu dostupni na mreži, stoji u izjavi Ministarstva, ali prije toga treba riješiti pravna pitanja. Prošlogodišnji sporazum američkih saveza autora i izdavača s Googleom predviđa prodaju prava na skeniranje knjiga zauzvrat za 125 milijuna dolara. Nakon jedne tužbe sud dogovor mora tek potvrditi na saslušanju 7. listopada. Više Googleovih konkurenata, među njima i Amazon, te europski izdavači i političari oštro su kritizirali monopolistički položaj koji bi si Google navodno osigurao sporazumom.

Vijenac 407

407 - 9. listopada 2009. | Arhiva

Klikni za povratak