Vijenac 407

Kulturni globus

Glazbeni globus

Mirta Špoljarić

Orkestar Concertgebouw u Zagrebu

Najbolji svjetski orkestar, kakvim ga je na završetku 2008. proglasio ugledni glazbeni časopis Gramophone, u utorak, 6. listopada, prvi je put gostovao u Hrvatskoj, nastupivši u zagrebačkoj Maloj dvorani Doma sportova, umjesto u predviđenoj Dvorani Lisinski. Nije to bilo tek obično gostovanje, riječ je o prvom dijelu novoga Mahlerova ciklusa, u okviru kojega će od 2009. do 2011. orkestar Concertgebouw prirediti izvedbu svih Mahlerovih deset simfonija, uključujući i Pjesmu o zemlji, s nekoliko dirigenata (Daniel Harding, Mariss Jansons, Ivan Fischer, Daniele Gatti, Lorin Maazel, Pierre Boulez, Bernard Haitink i Eliahu Inbal). Projekt je osmišljen u povodu 150. obljetnice rođenja (2010) i 100. obljetnice smrti (2011) skladatelja s kojim je orkestar Concertgebouw povezan gotovo od svojih početaka. Naime, već 1903. orkestar je, na nagovor Richarda Straussa, izveo Mahlerovu Prvu simfoniju. Zanimljivo je da je ta zagrebačka izvedba bila njihova 250. izvedba Mahlerove Prve. Tomu je djelu orkestar za svoj nastup u Zagrebu dodao Laške plesove Leoša Janačeka. Više o tom koncertu čitajte u sljedećem broju Vijenca.

Dani Milka Kelemena

Od 3. do 10. listopada Dani će se odvijati u znaku dviju obljetnica, 85. rođendana Milka Kelemena i 15. godišnjice festivala. Nakon svečanog otvaranja 7. listopada sa Simfonijskim orkestarom HRT-a, kojemu je ovo bio prvi nastup u Slatini, iduće večeri svirao je puhački kvintet ansambla Cantus, a 9. listopada dvoje pijanista, Renata i Ivan Karša. Poslastica festivala bit će nastup mezzopranistice Dunje Vejzović, koja će uz pijanističku pratnju Đorđa Stanettija prirediti dva koncerta, 9. listopada u Virovitici i 10. listopada u Slatini, za svečani završetak Kelemenovih dana. Spomenimo i da će biti otkrivena spomen-ploča Milku Kelemenu.

Festival komorne glazbe

Zagreb kom 4 popularno je ime Zagrebačkoga međunarodnog festivala komorne glazbe, koji će se četvrti put održati u Zagrebu, dulji i bogatiji nego dosad. Od 10. do 17. listopada u Hrvatskom glazbenom zavodu bit će održano sedam tematskih koncerata, koje su osmislili umjetnička ravnateljica Susanna Yoko Henkel i direktor festivala Dalio Despot. Slušat ćemo Stravinskijevu Priču o vojniku, talijansku večer, potom večeri Brahmsa, Beethovena i Mendelssohna, Mozartovu nedjeljnu matineju i novost nazvanu Contemporary music lounge s djelima suvremenih skladatelja.

Velika inozemna gostovanja

S obzirom na radove koji se odvijaju u Lisinskom i predviđeni datum otvaranja 16. listopada, Dvorana Lisinski najavila je da će tri večeri zaredom tri velika ansambla gostovati u Zagrebu – 17. listopada Sanktpeterburška filharmonija, 18. listopada zbor i orkestar Ruske kapele (koncerti u okviru ciklusa Lisinski subotom) te 19. listopada Varšavska filharmonija (u okviru ciklusa Svijet glazbe). S obzirom na najnovije događaje, koji mogu uzrokovati dalje odgađanje otvaranja Lisinskog, ovu najavu treba uzeti s rezervom.

50 umjetničkih godina Pavice Gvozdić

U jesen 1959. Pavica Gvozdić prvi je put održala pravi koncert s ugovorom i honorarom u pretplatničkoj sezoni Zagrebačke filharmonije, uz još dvije pijanistice, Doru Gušić i Branku Musulin, s Milanom Horvatom kao dirigentom. Pedeset godina poslije Pavica Gvozdić obilježava dugu umjetničku karijeru, a svečani koncert priredit će 20. listopada u Hrvatskom glazbenom zavodu, s posljednjim opusima Johannesa Brahmsa.

Vijenac 407

407 - 9. listopada 2009. | Arhiva

Klikni za povratak