Vijenac 407

Glazba

Popratna izdanja 39. varaždinskih baroknih večeri

Dokumentacija za buduće generacije

Mirta Špoljarić

slika

Varaždinske barokne večeri ove su jeseni odale počast svojim dvama iznimno važnim sugrađanima glazbenicima, pijanistu Jurici Muraiu i opernoj umjetnici Ruži Pospiš-Baldani, raznovrsnim, ali znakovitim, izdanjima koja prezentiraju njihov dugogodišnji rad, zasluge za razvoj glazbene umjetnosti u Hrvatskoj, s posebnim naglaskom na sudjelovanje u razvoju Varaždinskih baroknih večeri. Riječ je o vrijednim izdavačkim projektima, od kojih je jedan monografski, a drugi diskografski. Riječ je o monografiji Ruža Pospiš-Baldani, hrvatska primadona autorice Jagode Martinčević te dva diskografska izdanja posvećena pijanistu Jurici Muraiu, sakupljenim snimkama njegovih izvedbi na Varaždinskim baroknim večerima.

Oboje umjetnika, upisanih u povijest hrvatske glazbe, djeca su Varaždina i tomu su se gradu redovito vraćali, kamo god su ih umjetnički putovi nosili. Ruža Pospiš-Baldani (1942, Varaždinske Toplice) put je započela u varaždinskoj Glazbenoj školi, a završila posljednjim javnim nastupom 7. listopada 2006. na Varaždinskim baroknim večerima, kada je proslavila 45 godina umjetničkoga rada i oprostila se od svjetla pozornice. Jurica Murai (1927–1999) od samih je početaka bio neizostavni dio Varaždinskih baroknih večeri, sudjelujući u njihovu osnivanju, ali i razvoju tijekom godina aktivnoga muziciranja.

Monografiju Ruža Pospiš-Baldani, hrvatska primadona muzikologinja Jagoda Martinčević napisala je na temelju duga niza godina suradnje, poznavanja, razgovora i druženja s Ružom Pospiš-Baldani. Stoga monografija zrači velikom dozom osobnoga pristupa u načinu obrade biografske građe, vrlo je pristupačna načina pripovijedanja, u kojemu su relevantni podaci prožeti citatima umjetnice same ili pojedinih njezinih suradnika ili učitelja.

Jagoda Martinčević priču je raspodijelila u nekoliko poglavlja koja prate život i rad Ruže Pospiš-Baldani, koncentrirajući se na pojedine ključne trenutke. Među njima posebna mjesta zauzimaju suradnje s trima dirigentima – Lovrom pl. Matačićem, Herbertom von Karajanom i Karlom Richterom, djelovanje u HNK u Zagrebu, prisutnost na Varaždinskim baroknim večerima te uloga Carmen, koja ju je pratila tijekom čitave karijere. Posebno su vrijedni popisi važnijih nastupa, repertoara, snimaka, nagrada te partnera pjevača, dirigenata i redatelja, koji daju pravi uvid u opseg te iznimne glazbeničke karijere. Također valja naglasiti iznimno bogatu fotografsku građu kojom je monografija opremljena, preuzetu iz albuma obitelji Baldani i arhiva HNK u Zagrebu. Dodajmo da se monografija čita u jednomu dahu, što svjedoči o kvaliteti njezine realizacije te o primjerenosti, podjednako stručnjacima u potrazi za informacijama kao i širemu krugu čitatelja, zaljubljenika u glazbu.

Uz desetu obljetnicu Muraieve smrti, njegova supruga Ella Murai i Marijan Kraš priredili su dokumentarnu izložbu o životu i radu uglednoga glazbenika, koja je u predvorju HNK u Varaždinu bila otvorena za posjetitelje tijekom trajanja festivala. Na vrlo pregledan način izložba je predstavila umjetnički put Jurice Muraia, s odabranim programima koncerata, koje je održao diljem Europe i svijeta, izabranim kritikama, s posebnim panoima posvećenim njegovu sudjelovanju na Baroknim večerima. U nekoliko vitrina bile su izložene neke od nagrada, medalja i odličja koja je primio, knjige i publikacije o Muraiu te partiture koje je redigirao i diskografska izdanja koja je snimio. Posebno je zanimljiva bila fotografska dokumentacija Jurice Muraia s obitelji, suradnicima i prijateljima, a koliko je zapravo napravio u umjetničkome životu, posvjedočili su popisi njegovih diplomanata, nastupa uz dirigente i orkestre te djela koja je praizveo, osobito ona hrvatskih skladatelja.

Izložbi su pridružena i dva diskografska izdanja, realizirana ovom prigodom. Jedan kompaktni disk dio je serije izdanja Baroknih večeri, koji je festival objavio u suradnji s udrugom Aulos i HRT-om, a drugo izdanje objavila je kuća Croatia Records u okviru svoje serije Veliki hrvatski interpreti. Na izdanju Baroknih večeri uključene su Sonata iz Bachove Muzičke žrtve (snimka iz 1976), Ebnerova Sonata u C-duru (1984), Scarlattijeva Sonata (1980), Bachova Sonata za violinu i čembalo br. 4 u c-molu (1979) i Koncert za klavir i orkestar br. 5 u f-molu (1995), dok su na izdanju Croatia Recordsa odabrane Scarlattijeve sonate za čembalo (1980) te Händelova djela – Suita u F-duru i Suita u g-molu te Preludij, menuet i arija s varijacijama u B-duru (snimka iz 1985).

Pojedine interpretacije nedvojbeno nose pečat vrhunske kvalitete i vremena u kojemu su nastale. No kvaliteta glazbenoga sadržaja takva izdanja temeljna je, ali ne i jedina bitna komponenta.

Svako takvo izdanje mora zadovoljiti i druge kriterije koje traži diskografsko tržište, a riječ je, konkretno, o lekturi i korekturi popratnih tekstova. Naime, čak i minijaturni jezični propusti, poput pogrešno napisanih imena skladatelja, tiskarskih pogrešaka i slično, bacaju sjenu na kvalitetu cjelokupnoga izdanja. O jeziku tekstova obaju izdanja trebalo je povesti više računa jer tek dokumente koji su i u tom smislu besprijekorno načinjeni možemo nazvati vrhunskima, te ih s ponosom ostaviti za buduće generacije.

Vijenac 407

407 - 9. listopada 2009. | Arhiva

Klikni za povratak