Vijenac 398

Glazba

MLADI GLAZBENICI U MATICI HRVATSKOJ

Mladi za mlade

Zlatko Stahuljak

MLADI GLAZBENICI U MATICI HRVATSKOJ

Mladi za mlade

Violinist Tvrtko E. Galić prvu je poduku primio u obitelji, gdje je otac poznat kao graditelj violina. Nakon povratka iz Njemačke u Hrvatsku uči violinu u Ljubljani, Beču i Zagrebu. Sada je učenik Glazbene škole Pavla Markovca u razredu Davora Philipsa. Redovito nastupa u rodnom Tübingenu, gdje pohađa tečajeve komorne glazbe. Polaznik je niza tečajeva iz violine kod J. Galić, D. Schwarzberg, E. Sarbua, A. Šešeka te Marine i Leonida Sorokowa. Osvojio je nagrade na regionalnom Hrvatskom natjecanju učenika i studenata glazbe i plesa 2008. u Velikoj Gorici i Međunarodnom natjecanju mladi virtuozi – Etide i skale 2009. u Zagrebu.

slika Dora Draclin

Izuzevši izvedbu prvoga stavka koncerta pod naslovom Symphonie Espagnole, op. 21 Éduarda Laloa i Gavotte iz 3. partite za violinu solo u E-duru BWV 1006 Johanna Sebastiana Bacha, preostali dio recitala Tvrtka Emanuela Galića u ciklusu mladih glazbenika u MH u ponedjeljak, 25. svibnja, bio je ispunjen virtuoznim programom. Bila su to, 3 capriccia (14, 16 i 20) op. 1 Nicolňa Paganinija, Roman-sa Andaluza Pabla de Sarasatea i Obertas i Kujawiak Henryka Wieniawskog.

slika Tvrtko Emanuel Galić

Glasovirsku pratnju vrlo je pouzdano ostvarila Barbara Bego-Bojić, diplomantica i magistrantica Konzervatorija P. I. Čajkovski u Moskvi, koja kao solistica i komorna glazbenica nastupa širom Hrvatske, u Rusiji, Austriji i drugdje. Pedagog je u Glazbenoj školi Zlatka Balokovića u Zagrebu.

Početak nastupa Tvrtka Emanuela Galića izvedbeno nam je temperamentnom svirkom, dočarao izraz simfonizma Laloove Symphonie Espagnole, nezaobilaznog djela violinističkog repertoara, dok je nasljedujući barokni ples J. S. Bacha djelovao kao smirujući kontrast isto tako nezaobilazna repertoara solo discipline za violinu. Pri Bachu mladom je gudaču još nužno pripaziti na kultiviranje početaka dvohvata kod žabice gudala. Zahtjevna 3 capriccia Paganinija obećala su svladavanje najtežih zahtjevnosti, što se isto tako zrcalilo i u djelima violinskih virtuoza P. de Sarasatea i H. Wieniawskog, oba na kraju rasporeda uz glasovir i uz burno odobravanje pretežito mlade publike.

U drugom dijelu zajedničkoga recitala nastupila je oboistica Dora Draclin, najprije učenica Škole Pavla Markovca u razredu glasovira, a zatim iz oboe. Od 2006. niže uspjehe na državnom natjecanju u Varaždinu, Međunarodnom Lions Grand Prix u Rijeci, a zatim na Međunarodnom natjecanju Ohridski biser u Makedoniji. Uspješna je i u komornoj glazbi, a ove godine, kao studentica u razredu Branka Mihanovića na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, osvojila je nagradu na regionalnom i državnom natjecanju.

Dora Draclin predstavila se Sonatom u g-molu Carla Philippa Emanuela Bacha, Romancom i Humoreskom Carla Nielsena i Sonatom Paula Hindemitha.

Glasovirsku pratnju, posebno se istaknuvši u duo disciplini, pri Hindemithu, ostvario je Davor Ljubić, nastavnik i korepetitor Škole Pavla Markovca, diplomant MA u Zagrebu. Magistrirao je na Hochschule für Musik u Freiburgu. Nastupa kao solist i komorni glazbenik u domovini te Austriji, Njemačkoj i Sjedinjenim Državama.

Odlično vladanje oboom, bilo u pjevnim ili tehnički zahtjevnim dijelovima izvedbe, prikazala je oboistica Dora Draclin, pedagoški izvrsno vođena rasponom i programom rasporeda toga kraćeg puhačkog recitala u drugoj polovici koncerta Mladih glazbenika u Matici hrvatskoj.

Zlatko Stahuljak

Vijenac 398

398 - 4. lipnja 2009. | Arhiva

Klikni za povratak