Vijenac 390

Glazba, Matica hrvatska

MLADI GLAZBENICI U MATICI HRVATSKOJ

Guslačka nada

MLADI GLAZBENICI U MATICI HRVATSKOJ

Guslačka nada


slika Ivan Jakšeković


Ivan Jakšeković, rođen 1988. u Zagrebu, studij je započeo u dobi od devet godina kod Ljerke Volenik-Vrdoljak na Glazbenoj školi Zlatka Balokovića, a nastavio kod Silvana Kuzmina na Glazbenoj školi Pavla Markovca u Zagrebu, u čijem je razredu danas student druge godine Muzičke akademije u Zagrebu. Polazio je seminare uglednih domaćih i inozemnih pedagoga. Nastupao je uz orkestar profesora Glazbene škole Pavla Markovca, uz Zagrebački omladinski komorni orkestar (ZOKOR) pod ravnanjem Zlatana Srzića te uz Gudački komorni orkestar Muzičke akademije u Zagrebu. Stalni je član i koncertni majstor ZOKOR-a, s kojim je 2003. sudjelovao na Festivalu orkestara mladih u St. Gallenu u Švicarskoj. Nastupao je i u komornim sastavima u domovini i inozemstvu. Prošle je godine osvojio prvu nagradu na državnom natjecanju učenika i studenata glazbe i plesa u Varaždinu. Program recitala Ivana Jakšekovića, u ciklusu Mladi glazbenici u Matici hrvatskoj, u ponedjeljak 26. siječnja 2009, sastojao se od tri sonate za violinu i glasovir, Ludwiga van Beethovena, op. 12 br. 1 u D-duru, Johannesa Brahmsa, op. 78 br. 1 u G-duru i od Slavenske sonate, op. 5 Josipa Štolcera Slavenskog.

Odgovornu ulogu u disciplini dua pri glasoviru nadasve je uspješno preuzela Petra Gilming, diplomantica i magistrantica u razredu Vladimira Krpana na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, komorna glazbenica i dobitnica više visokih nagrada i priznanja za solističke nastupe. Petra Gilming umjetnička je suradnica Muzičke akademije u Zagrebu. Dugogodišnji savjestan pedagoški odgoj u razredu Silvana Kuzmina bio je odmah vidljiv na početku recitala Ivana Jakšekovića pri izvedbi zvučno i tehnički majstorski dotjerane svirke u Beethovenovoj sonati, ispunjene gudačkim nervom i napetošću. Mladi guslač treba tek pripaziti na smirivanje vrlo temperamentno izražena vibrata, kako bi to smirenje u brzim tempima pribavilo dodatni domet već postignute stilske čistoće u traženju vrhunske akademske svirke. U nastavku, unutar bramsovski ranoromantičkog pristupa raspjevanosti violine, uz gusto pisan glasovir, zvuk topla tonskog donosa Ivana Jakšekovića dao nam je osjetiti odgojen i prirodan smisao za tonske raznolikosti teksta vrlo poznate sonate u G-duru toga njemačkog skladatelja, iz njegova nezaobilazna opusa od tri sonate za violinu i glasovir, repertoara svakoga violinista. Josip Štolcer Slavenski skladao je Slavensku sonatu u Zagrebu prije ponovljena odlaska u Beograd. Sonatu je posvetio našem istaknutom guslaču Zlatku Balokoviću, pod čijim se imenom dodjeljuje prva nagrada na Međunarodnom violinističkom natjecanju Vaclav Huml u Zagrebu, a koji se deveti put odvija u Hrvatskom glazbenom zavodu ovih dana. Desetominutno jednostavačano djelo nabijeno je tonskom ugodom narodnoga melosa.

Na kraju s radošću trebamo reći kako se Ivan Jakšeković recitalom pokazao jednom od naših najmlađih guslačkih nada u dijelu našega glazbenog narodnog tijela.


Zlatko Stahuljak

Vijenac 390

390 - 12. veljače 2009. | Arhiva

Klikni za povratak