Vijenac 389

Matica hrvatska

Četrdeset godina Gradskog kazališta Jastrebarsko

U obljetnicu s novom predstavom

Četrdeset godina Gradskog kazališta Jastrebarsko

U obljetnicu s novom predstavom


Proslava četrdesete obljetnice postojanja Gradskoga kazališta Jastrebarsko započela je prigodnom izložbom u Gradskom muzeju u Jastrebarskom u studenom 2008. da bi se nastavila Kazališnim balom 17. siječnja 2009. U izradi je i monografija kazališta, Kazališni spomenar, a u tijeku su i pripreme za novu predstavu, glazbeni spektakl Nina Škrabea Potraga za krunom (Play IBM), čija će se premijera održati tijekom 2009.

Gradsko kazalište Jastrebarsko osnovano je 1968, kada je Stjepan Preprotić potaknuo osnivanje Dramske družine Tomaš Mikloušić, koja je u početka djelovala u sklopu Akademskog kluba Jastrebarsko. Prvi voditelj i redatelj jaskanskoga kazališta postao je Nino Škrabe, što je ostao do današnjih dana. Prva premijera, Šenoina Ljubica, održana je 1969. Publika je predstavu odlično prihvatila. Iznimnu ulogu u njoj je ostvarila Dubravka Maljevac, a prvu slavnu rečenicu (»Grom u babe!«) izgovorio je Stjepan Preprotić.

Najuspjelija predstava iz tog razdoblja bilo je Mesarićevo Gospodsko dijete 1971. Gušenjem Hrvatskog proljeća 1972. zabranjena je djelatnost Aka-dem-skog kluba te su članovi, na nagovor Stjepana Kokota, tada ravnatelja Narodnoga sveučilišta Ja-strebar-sko, djelovanje nastavili u sklopu Kulturno-umjetničkog društva Jastrebarsko sve do 1990. Ime družine tada je promijenjeno u Amatersko kazalište Jastrebarsko da bi 1994. konačno dobilo ime Gradsko kazalište Jastrebarsko. Na Škrabeov poticaj 1978. osnovana je i dječja Dramska družina Ivana Brlić-Mažuranić. Zahvaljujući stalnu djelovanju obiju družina kazalište je postalo zaštitnim znakom grada. Uz komedije (Ženidba, Jalnuševčani, Vatrogasci, Domagojada, Medvjed, Svoj na svom, Luda noć u hotelu Balkan, Idu svati, mlade ni), dječje klasike (Junaci Pavlove ulice, Svebor, Tom Sawyer, O’Kaj, Mačak u čizmama, Šegrt Hlapić, Eko Eko, Snježna kraljica, Čarobnjak iz Oza, Heidi, Doktor Dolittle...), igrane su i napetice (Arsen i stare čipke, Mišolovka), božićne predstave te avangardna ostvarenja u režiji Davora Paviše. Antologijske predstave Za kunu nade i Dobri vojak Švejk igrane su nekoliko sezona usprkos ratu te gostovale po Zagrebačkoj županiji i diljem Hrvatske (od Hvara do Virovitice) te u inozemstvu (Austrija, Mađarska). U vrijeme Domovinskoga rata kazalištarci su obilazili ranjenike i prognanike te organizirali božićne priredbe u humanitarne svrhe. Tijekom godina mijenjalo se i vodstvo kazališta, a od 2003. predsjednik kazališta je Zvonimir Novosel. U proteklih nekoliko godina uspješnice Ljubica, Kidaj od svoje žene i Petar Pan vidjelo je više od dvadeset tisuća gledatelja kod kuće u i inozemstvu. Glumci kazališta osvojili su mnoge nagrade u zemlji i inozemstvu, a najuspješnije predstave Ljubica i Kidaj od svoje žene nagrađene su kao najbolje predstave u Zagrebačkoj županiji, dok je redatelj, osnivač i pokretač jaskanskog kazališta, Nino Škrabe, proglašen najboljim redateljem i u Županiji i u Hrvatskoj.


Redakcija

Vijenac 389

389 - 29. siječnja 2009. | Arhiva

Klikni za povratak