Vijenac 386

Glazba

Godina 2008. u klasičnoj glazbi…

Pogled u svijet

Godina 2008. u klasičnoj glazbi…

Pogled u svijet


Protekla je godina u svijetu najviše uzburkala duhove u završnici, senzacionalnim popisom od dvadeset najboljih svjetskih orkestara u prosinačkom broju britanskog časopisa Gramophone. Novi poredak rezultat je glasovanja glazbenih kritičara koji putuju diljem svijeta i redovito prate najistaknutije orkestre na koncertnim izvedbama. Najveće je iznenađenje prvo mjesto koje nije pripalo ni Berlinskoj ni Bečkoj filharmoniji, koje su do sada bile na prvim mjestima svjetskih top-ljestvica, nego Kraljevskom Concertgebouwu iz Amsterdama. Taj nizozemski orkestar osnovan 1888. u prvom je planu glazbene scene u svijetu zahvaljujući višedesetljetnom radu Bernarda Haitinka, kojega je godine 2002. na mjestu šefa dirigenta zamijenio Mariss Jansons. Taj je letonski maestro židovskih korijena prema spomenutom popisu orkestara najbolji dirigent, jer su se na ljestvici našla čak dva njegova orkestra: uz amsterdamski Concertgebouw to je i Simfonijski orkestar Bavarskoga radija iz Münchena (6). Prvi je među američkim orkestrima, nakon Concertgebouwa, Berlinske i Bečke filharmonije te Londonskog simfonijskog orkestra (jedini britanski ansambl na popisu), Čikaški simfonijski orkestar (5), čiji je šef dirigent maestro Hatinink ove godine proslavio osamdeseti rođendan. Zanimljivo je da se na popisu nisu našli ni Filadelfijski ni Pariški orkestar, ali je zato zavidno mjesto dobio jedan od najmlađih europskih orkestara, Budimpeštanski festivalski orkestar (9), koji su godine 1983. osnovali Ivan Fischer i Zoltan Kocsis. U doba kada se orkestralni ansambli češće raspuštaju nego osnivaju, posebna je atrakcija još mlađi Ruski nacionalni orkestar, koji je djelujući od moskovskog inaugurativnog koncerta godine 1990. pod vodstvom šefa dirigenta Mihaila Pletnjova danas na toj listi na 15. mjestu, između dviju povijesnih sanktpeterburških glazbenih sila, Marijinskog orkestra (14) i Sanktpeterburške filharmonije (16). Od nama bliskijih ansambala na dvadesetom je mjestu Češka filharmonija, čiji je od ove godine novi šef dirigent Izraelac Eliahu Inbal, dok je jedini azijski orkestar među isključivo europskima i američkim na listi japanski Saito Kinen (19), orkestar maestra Seijija Ozawe.

S top-20 orkestara svijeta izostala je i Berlinska državna kapela, koju vodi maestro Daniel Barenboim, do prije dvije godine šef dirigent Čikaškoga simfonijskog orkestra. Tom je istaknutom argentinsko-izraelskom glazbeniku, koji bi sigurno bio na prvim mjestima popisa najboljih svjetskih dirigenata i pijanista, ove godine prvi put povjereno vodstvo Novogodišnjega koncerta Bečke filharmonije u zlatnoj dvorani bečkog Musikvereina. Tako će 1. siječnja 2009. dirigirati plesovima iz pera obitelji Strauss, uz ansambl uz koji ga već vežu mnogi dirigentski i pijanistički nastupi tijekom sezona, što će, prema tradiciji, izravno prenositi Austrijska televizija na šezdeset televizijskih i tristo radijskih programa svijeta.

Ova je godina obilježena mnogim ulascima i izlascima sa svjetske glazbene scene. Na vrhuncu karijere od srčanog udara 24. studenog umro ugledni britanski dirigent Richard Hickox, koji je bio šef dirigent Australske opere u Sydneyju i Melbourneu. Ove je godine u devedesetoj godini preminuo i stvoritelj slavne zgrade Sydneyske opere, danski arhitekt Jřrn Utzon. U utorak, 11. prosinca, u rodnom New Yorku stoti je rođendan doživio skladatelj Elliott Carter, jedan od glavnih predstavnika američke avangarde 20. stoljeća. Rođendan vremešnog autora proslavili su i mnogi orkestri diljem svijeta izvodeći njegovu glazbu. Njegov je mlađi kolega, argentinski skladatelj Mauricio Kagel, umro 19. rujna ove godine u dobio od 76 godina. Ovu ćemo godinu pamtiti i kao posljednju u životu proslavljenoga talijanskog tenora Giuseppea di Stefana. Njegova je švedska kolegica Birgit Nilsson prije smrti godine 2005. u Stockholmu osnovala fundaciju pod svojim imenom, sa svrhom prikupljanja novca za najveću nagradu u povijesti klasične glazbe, koja iznosi čak milijun američkih dolara. Nagrada je ustanovljena ove godine, a iduće će se dodijeliti prvom dobitniku, kojega je još za života odabrala ta operna diva. Ime je napisala na papir i spremila u omotnicu koja će se otvoriti početkom 2009. Inače, prema njezinoj želji nagrada fundacije bi se svake dvije ili tri godine trebala dodjeljivati koncertnom, opernom ili oratorijskom pjevaču, dirigentu ili nekoj kvalitetnoj opernoj produkciji ostvarenoj, kako stoji u pravilniku, »u duhu skladatelja«.

Dok je američka violinistica Hilary Hahn prema anketi časopisa Gramophone izabrana za glazbenicu godine 2008, ova će godina ući u biografiju dosad najboljega ruskog violinista Maxima Vengerova kao doba kada je zbog ozljede ramena prestao svirati violinu i gudalo zamijenio dirigentskim štapićem. Debitirao je kao dirigent 20. veljače na jubilarnom 25. izdanju Međunarodnoga violinističkog natjecanja Yehudi Menuhin u Cardiffu, a hrvatska ga je publika u toj novoj ulozi mogla vidjeti prošlog rujna u Dubrovniku, na koncertu Kraljevske filharmonije iz Londona i violinista Juliana Rachlina u sklopu 8. festivala Rachlin i prijatelji.

Jedan od prvih dirigenata mlađe generacije, Venezuelanac Gustavo Dudamel, ovoga je lipnja debitirao s Berlinskom filharmonijom. Ravnao je koncertom na ljetnoj berlinskoj šumskoj pozornici kojim je publici na otvorenome predstavio latinoamerički repertoar, a večer je izravno prenosila Njemačka televizija. Godinu će pamtiti i po prvim nastupima u dvjema velikim opernim kućama, Berlinskoj državnoj operi i milanskoj Scali, u kojima je ravnao izvedbama Puccinijeve La Bohčme. Snimio je i dokumentarni film o svojem životu, koji će pod naslovom Obećanje glazbe iduće godine biti objavljen na DVD-u.


Zagrebački odrazi


Glazbeni život u Zagrebu 2008. pamtit će se po blistavim gostovanjima. Napokon su naši koncertni agenti umrežili svoje programe s kolegama iz susjednih zemalja, tako da gotovo svi svjetski glazbenici i ansambli koji odlaze na turneje po srednjoj Europi nakon Beča ili Budimpešte svraćaju i u našu metropolu. Kao da su naslutili da će upravo Hilary Hahn biti proglašena glazbenicom godine, kreatori posjećenoga ciklusa Svijet glazbe Koncertne direkcije Zagreb (KDZ) doveli su je već početkom godine (31. siječnja) u Zagreb. Ostvarila je nezaboravnu izvedbu poznatoga Koncerta za violinu Petra Iljiča Čajkovskog, uz Škotski kraljevski nacionalni orkestar i francuskog maestra Stephanea Denčvea. Početak godine ispunili su vrhunski violinisti, dok je prema kraju prevladavao utjecaj sjajnih pijanista. Uz Hilary u Lisinskom je nastupio i violinistički veteran Gidon Kremer, koji je izveo Koncert za violinu Jeana Sibeliusa uz Ruski nacionalni orkestar i Mihaila Pletnjova, kao jedan od vrhunaca prošlosezonskog ciklusa Lisinski subotom. Među rijetkim pijanističkim recitalima osobito je zasjala večer koju je prigodom prvoga posjeta Zagrebu u organizaciji KDZ-a ostvario rusko-izraelski pijanist Yefim Bronfman. Pohvale istoj organizaciji upućujemo i za prvi zagrebački nastup romskoga violinističkog virtuoza Robyja Lakatosa i njegova uigranog ansambla, koji su uz izraelsku pjevačicu Miriam Fuks ugrijali atmosferu dvorane Lisinski. Na pozornicama u zemlji i svijetu ova je godina bila osobito uspješna za mladu hrvatsku pijanisticu Martinu Filjak, koja je osvojila mnoge nagrade, između ostalih na Međunarodnom natjecanju Maria Canals u Barceloni, čime je zaslužila i snimanje albuma za tvrtku Naxos. U domovini je samo u ovoj godini dobila tri ugledne nagrade: Vladimir Nazor, Milka Trnina i Orlando. Godinu ćemo u pijanističkom svijetu pamtiti i po koncertu na kojemu su se prvi put u istoj izvedbi udružili dvoje legendarnih hrvatskih pijanista i profesora klavira na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, Pavica Gvozdić i Vladimir Krpan, izvodeći Brahmsova djela za klavir četveroručno. »Dvopjev doajena pijanizma«, kako su događaj najavili mediji, organizirala je početkom ove sezone tvrtka Artagent i njezin voditelj Miro Poljanec u Hrvatskom glazbenom zavodu. Osim njihova zajedničkog nastupa, zagrebačka je publika s nestrpljenjem iščekivala i nastup pijanističke dive Marthe Argerich, koja je 18. studenog u ciklusu Lisinski subotom raskošnom zvukovnošću proslavila tridesetu obljetnicu zajedničkoga muziciranja s violončelistom Mischom Maiskim.


Jana Haluza

Vijenac 386

386 - 18. prosinca 2008. | Arhiva

Klikni za povratak