Vijenac 386

Književnost

KNJIŽEVNI GLOBUS

KNJIŽEVNI GLOBUS

Nagrada Cervantes Juanu Marséu

Španjolska Katalonski pisac Juan Marsé, poznat po opisima života u Kataloniji nakon Španjolskog građanskog rata, dobitnik je najviše dotirane nagrade za književnost španjolskoga govornog područja, nagrade Cervantes 2008. Danas 75-godišnji Marsé već se dulje navodi kao favorit za ovu nagradu. Po više njegovih romana, koji su prevedeni na niz jezika, snimljeni su filmovi, primjerice Últimas tardes con Teresa (Posljednje večeri s Teresom), o nesretnoj ljubavi mlade bogatašice i radnika, ili El amante bilingüe (Dvojezični ljubavnik). Pravim imenom Juan Faneca Roca, Marsé je rođen u Barceloni, gdje je proveo najveći dio života. Nakon što je objavio više priča u književnim časopisima, prvi je roman, Encerrados con un solo juguete (Zatvoreni s jednom igračkom), objavio 1960. Cervantes, koji se predaje od 1975. i vrijedan je 125.000 eura, smatra se nekom vrstom španjolskog Nobela za književnost, a dodjeljuje se za cjelokupno djelo nekog autora. U travnju je predaje španjolski kralj Juan Carlos u Alcalá de Henares, rodnom mjestu Miguela de Cervantesa.

Leipciška nagrada Karlu Schlögelu

Njemačka Povjesničar i publicist Karl Schlögel dobio je Leipcišku književnu nagradu za europsko razumijevanje 2009. Nagrada vrijedna 15.000 eura predaje mu se za upravo objavljeno djelo Terror und Traum. Moskau 1937 (Teror i san. Moskva 1937), u kojemu Schlögel istražuje godine staljinističkoga terora i nudi sliku Moskve tridesetih godina prošloga stoljeća. Nagrada će mu biti predana prigodom otvaranja Leipciškog sajma knjiga 11. ožujka. Schlögel je rođen 1948. Nagradu za europsko razumijevanje od 1994. predaje grad Leipzig, pokrajina Saska i Burzovna udruga njemačkoga knjižarstva autorima koji su pridonijeli međusobnom razumijevanju u Europi.

Alex Ross dobitnik Guardianove nagrade za debitante

Velika Britanija Hvaljena povijest glazbe 20. stoljeća Alexa Rossa ovogodišnji je dobitnik nagrade lista Guardian za prvu knjigu. The Rest Is Noise (Ostalo je buka), kaleidoskopski pregled glazbe prošloga stoljeća od Mahlera do La Monte Younga. Predsjednica žirija Guardianove nagrade Claire Armitstead opisala je kao »jasnu i ozbiljnu, ali pristupačnu knjigu«. Glazbeni kritičar časopisa New Yorker, Ross je u prikazu muzičke povijesti djela Mahlera, Schönberga ili Johna Cagea stavio u kulturni i politički kontekst, ali je pružio i živi opis zvuka glazbe o kojoj piše. Rođen 1968, Ross je studirao na Harvardu, a muzičkom kritikom počeo se baviti prije desetak godina.

Márquez završava novi roman

Kolumbija Bliski prijatelj Gabriela Garcíe Márqueza potvrdio je medijima da kolumbijski nobelovac radi na novom romanu, čime je odagnao bojazni da je zauvijek prestao pisati. Nova knjiga bit će ljubavna priča, rekao je pisac Plinio Apuleyo Mendoza, koji je dodao da je 81-godišnji nobelovac vrlo samokritičan. Márquez je prije dvije godine izjavio kako prestaje pisati, riječima da je »2005. godina bila prva u mom životu u kojemu nisam napisao ni retka«.

Turski intelektualci ispričavaju se Armencima

Turska Skupina turskih intelektualaca i pisaca započela je prikupljanje potpisa ispričavajući se armenskom narodu za genocid 1915. Rušeći jedan od najjačih tabua turskoga društva, skupina je formulirala otvoreno pismo koje poziva sve Turke da potpišu online-peticiju u kojoj stoji: »Moja savjest ne prihvaća nijekanje Velike katastrofe kojoj su Armenci izloženi 1915. Odbijam nepravdu i solidariziram se s osjećajima i boli moje armenske braće. Ispričavam im se.« Peticija inače izbjegava riječ genocid, te umjesto toga pokolj koji su nad milijun i pol Armenaca počinili turski vojnici naziva Velikom katastrofom. Turska je već progonila nobelovca Orhana Pamuka.


Iva Krtalić Muiesan

Vijenac 386

386 - 18. prosinca 2008. | Arhiva

Klikni za povratak