Vijenac 386

Glazba, Kolumne

JAZZ AD LIBITUM

Inventura jazza u 2008.

JAZZ AD LIBITUM

Inventura jazza u 2008.


slika


Napraviti valorizaciju kvalitetnijih zbivanja na našoj dosta neorganiziranoj pozornici jazza tijekom ove godine i nije baš lako. Lakše je izdvojiti nekoliko onih koji se smatraju najvažnijim, a ne moraju uvijek biti i najbolji. Jedan je od razloga za to i određena zatvorenost pojedinih organizatora, koja iz nekih teže razumljivih razloga prelazi već u neku vrst izolacionizma, što se uz ostalo očituje i u nepotrebnom pretrpavanju pojedinih datuma u godini bez ikakvih međusobnih dogovora o terminima održavanja brojnih festivala, koncerata i ostalih aktivnosti na polju jazza u nas. Ipak, inventuru valja započeti nastupom britanskoga saksofonista Chrisa Pottera i njegova sastava Underground, koji je zamijenio najavljena, proslavljenog američkog alt-saksofonista Leeja Konitza. U sklopu je istog Ciklusa jazza u Maloj dvorani Lisinski, mjesec poslije nastupio vrlo moderan duo francuskog multiinstrumentalista Michela Portala s francusko-američkim pijanistom Jackyjem Terrasonom. U tom modernom konceptu na granici jazza i suvremene glazbe, Portal pokazuje određen pomak prema fenomenu ovoga prvog. U ožujku bilježimo Spring Jazz Festival u Osijeku, s gostovanjima mađarskih i domaćih skupina, kao i početak drugoga dijela sezone HGM Big banda s američkim solistima, trombonistom Slideom Hamptonom i saksofonistom Daveom Liebmanom, što je bio i uvod u jazzom bremenit travanj s trećim izdanjem ženskoga festivala jazza Jazzarella s nekoliko kvalitetnih gostovanja, ali ipak ispod razine prošlogodišnjeg. U istom mjesecu održana je u maloj dvorani Lisinski i već tradicionalna Proljetna revija jazza, iz programa koje vrijedi izdvojiti nastup portugalske vokalistice Marije Joao s norveškim pijanistom Ianom Gunnarom Hoffom, koji se pojavio i u varaždinskom Tjednu jazza te s jednom večeri posvećenoj pokojnom gitaristu Damiru Dičiću.

Terminsku je gužvu u tom razdoblju upotpunio i klupski Springtime Jazz Fever. Mjesec dana poslije, u svibnju, vrijedi zabilježiti originalan i zanimljiv koncert koji je predstavio spoj zvuka big banda i folka, s jedne je strane u tom neuobičajenom projektu dirigenta i aranžera Silvija Glojnarića bio Big band HRT-a, a s druge Ansambl narodnih plesova i pjesama Lado. U zagrebačkom je klubu Sax novi disk, Monster In The Garden, predstavio naš istaknuti klarinetist i saksofonist Miro Kadoić, a u Lisinskom je poznati zagrebački trubač, krilničar, aranžer i vokalist Ladislav Fidri s Orkestrom Hrvatske vojske pokazao kako se velikoorkestralni jazz može kvalitetno interpretirati i s korpusom kojem ta glazba nije primarna obveza. Sredinom je svibnja u Koncertnoj dvorani varaždinskoga HNK održan 14. festival tradicionalnog jazza, vrlo kvalitetna i jedina stilski profilirana manifestacija međunarodnog značaja i tradicije u nas, sa zapaženim koncertom američke blues i jazz pjevačice Karen Carroll. Tijekom ljeta jazz seli u Istru i na našu obalu, u rasponu od već afirmirane međunarodne škole i jazz-festivala u Grožnjanu, do niza manjih jazz-susreta u Vodicama, Lošinju, Kastvu, Šibeniku te ponovno u istarskim Balama, gdje festival organizira naš poznati internacionalac, gitarist i skladatelj Ratko Zjača. Jesenska jazz-gužva u metropoli započinje već potkraj rujna održavanjem New Zagreb Jazz Meetinga s vrlo dobrim domaćim snagama, The Cool-Jazz Duom i Kvartetom Denisa Razumovića Razza. Nastavlja se 8. Liburnia Jazz Festivalom u Opatiji, dvotjednim Hrvatskim jazz saborom, koji u B.P. Clubu okuplja domaće, mahom mlađe jazz snage, te 18. međunarodnim danima jazza u Lisinskom, iz programa kojeg valja izdvojiti nastupe američkog trubača, sljednika legendarnoga Dizzyja Gillespieja, Jona Faddisa, te proslavu 85. obljetnice života našega gitarista i pedagoga Aleksandra Bubanovića. U Lisinskom je u tom razdoblju nastupio i poznati talijanski trubač Enrico Rava sa svojim kvintetom, a spomenutu je ovojesensku jazz-gužvu u Zagrebu na neki način zaključio 4. Vip Zagreb Jazz Festival, koji predstavlja u načelu samo po jedan koncert svake večeri, ali po kakvoći, tipu organizacije, mjestom održavanja, izvrsnim posjetom publike i nekim drugim elementima nadilazi sve ostale manifestacije jazza u metropoli. Iz programa tog festivala vrijedi izdvojiti nastupe američkog bubnjara Roya Haynesa i pijanista Brada Mehldaua kojega krasi i poseban europski jazz-štih te svakako nastup međunarodnoga trija zagrebačkog pijanista Matije Dedića. Ove je jeseni naš gitarist Ratko Zjača u New Yorku završio snimanje najnovijega diska s istaknutim američkim jazz-glazbenicima, kontrabasistom Johnom Patituccijem i bubnjarem Alom Fosterom. Pri kraju ovog teksta vrijedi svakako spomenuti sezone nastupa Big banda Hrvatske Radiotelevizije i Big banda HGM-a s gostima, koje se održavaju u Lisinskom i studiju Basjić HRT-a na Prisavlju, a izravnim su prijenosima dostupne i širem krugu slušatelja.

Bilo je tijekom 2008. i drugih, za naše prilike važnih jazz-manifestacija, poput primjerice riječkoga Jazz Timea, tako da taj glazbeni segment nije više dostupan samo ljubiteljima jazza u Zagrebu, a u relativnom mnoštvu događanja u kojem ima doduše očiglednih razlika u kvaliteti, ne bi u ovom kronološkom tekstu valjalo posezati za vrednovanjem pojedinih sastava i nastupa. I u jazzu mogu ukusi biti itekako različiti.


Mladen Mazur

Vijenac 386

386 - 18. prosinca 2008. | Arhiva

Klikni za povratak