Vijenac 385

Matica hrvatska

SREDIŠNJICA

SREDIŠNJICA

Klerik, latinist i historiograf

Odjel za povijest Matice hrvatske u suradnji s Centrom za komparativno-historijske i interkulturne studije Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu organizirao je 24. studenoga raspravu Serafin Crijević – klerik, latinist i historiograf: Prolegomena za tropuće historiografije Dubrovačke Republike u povodu izlaska knjige Seraphinus Maria Cerva, Prolegomena in sacram metropolim Ragusinam: editio princeps (priredio Relja Seferović), objavljene u izdanju Zavoda za povijesne znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Dubrovniku i Dominikanskog samostana sv. Dominika. U raspravi su sudjelovali Franjo Šanjek, Darko Novaković, Olga Perić, Nenad Vekarić, Zdenka Janeković-Römer, Relja Seferović, a voditelji su bili Željko Holjevac i Drago Roksandić.

Predavanje o Bachu

U sklopu Glazbene slušaonice 25. studenoga održano je predavanje o Johannu Sebastianu Bachu uz 1. partitu za klavir u B-duru, BWV 825 u izvođenju Marie Joăo Pires i 2. partitu za klavir u c-molu, BWV 826 u izvođenju Glenn Goul.

Ikonografija zavjetnih slika

Odjel za povijest Matice hrvatske predstavio je 26. studenoga knjigu Meri Kunčić Od pošasti sačuvaj nas / Utjecaj osmanske opasnosti i kužnih epidemija na ikonografiju zavjetnih slika: primjer Splita i Trogira u XV. i XVI. stoljeću. Program je vodio Željko Holjevac, a o knjizi su govorili Drago Roksandić, Borislav Grgin, Ivan Jurković i Magdalena Najbar-Agičić.

Hrvatska heraldika

Stoljetne borbe protiv Turaka ostavile su neizbrisiv trag u hrvatskoj heraldici, koja se od druge polovice 15. stoljeća obogaćuje novim specifičnim simbolima. U postojećoj heraldičkoj literaturi takvi simboli još nisu jasno determinirani i često su nazivani samo ratničkim. Predavanje Mateje Brstilo-Rešetar Grbovi vojnog plemstva – svjedočanstva ratova s Turcima, održano 27. studenoga, u sklopu Salona Matice hrvatske, predstavilo je rezultate heraldičke, povijesne i likovne analize grbova vojnoga plemstva iz grbovnika Ivana pl. Bojničića i Zbirke Hrvatskoga povijesnog muzeja, čijom se klasifikacijom, a potom i određivanjem posebne tipologije pojavljivanja lika Turčina kao grbovnoga simbola, nastoji što jasnije odrediti hrvatsko heraldičko nazivlje s temom ratovanja protiv Turaka.

Ciklus Trusno tlo

Akademik Ante Stamać održao je 2. prosinca treće predavanje iz ciklusa Trusno tlo znanosti o književnosti.


A. Č–K.

Vijenac 385

385 - 4. prosinca 2008. | Arhiva

Klikni za povratak