Vijenac 382

Književnost

KNJIŽEVNI GLOBUS

Nagrada Booker Aravindu Adigi

KNJIŽEVNI GLOBUS

Nagrada Booker Aravindu Adigi

slika


Velika Britanija Indijski pisac Aravind Adiga dobitnik je najcjenjenije britanske književne nagrade Man Booker za debitantski roman The White Tiger (Bijeli tigar).

Knjiga priča je o Balramu Halwaiju, sinu vozača rikše, kojega san o bijegu iz siromaštva vodi u New Delhi i Bangalore. Adiga je rođen u Madrasu, a školovan je u Velikoj Britaniji. Karijeru je počeo kao novinar u listu »Financial Times«, za koji je radio u Washingtonu i New Yorku, da bi se 2003. vratio u Indiju i postao dopisnik tjednika »Time«. Jedan od najmlađih dobitnika Bookera, Adiga je četvrti indijski laureat Bookera od 1969, nakon Salmana Rushdieja, Arundhati Roy i Kiran Desai, a ujedno i treći autor kojemu je ta nagrada predana za debitantski roman. Nagrada se predaje piscima iz Britanije, Irske ili neke zemlje Commonwealtha, i dobitniku donosi 50.000 funti.

Nobelova nagrada Le Cléziou

Švedska Francuski autor Jean-Marie Gustave Le Clézio ovogodišnji je dobitnik Nobelove nagrade za književnost.

Švedska akademija 68-godišnjeg je pisca u obrazloženju opisala kao »autora poetske pustolovine i osjetilne ekstaze, istraživača ljudskosti izvan dominantne civilizacije.« Rođen u Nici, Le Clézio, kojeg je francuski predsjednik Nicolas Sarkozy opisao kao »dijete svih kontinenata« s obitelji je kao dijete odselio u Nigeriju. Studirao je u Britaniji, a poslije je književnost predavao na Tajlandu, u Meksiku i Sjedinjenim Državama. Ovogodišnja je nagrada dodijeljena u sjeni polemike koju je izazvao tajnik akademije Horace Engdahl napadom na američku književnost.

Njemačka književna nagrada Uweu Tellkampu

slika


Njemačka Uwe Tellkamp dobitnik je ovogodišnje Njemačke književne nagrade, vrijedne 25.000 eura.

Tellkamp je nagrađen za roman Der Turm, kojim je pobijedio finaliste Dietmara Dartha, Sherka Fataha, Iris Hanku, Rolfa Lapperta i Inga Schulza. Roman, čija se radnja događa u bivšoj Istočnoj Njemačkoj, kroz povijest jedne drezdenske obitelji govori o temama otpora i prilagodbe pojedinaca u sustavu. Tellkamp je rođen 1968. u Dresdenu, a nakon odsluženja vojnoga roka zbog političke nepouzdanosti izgubio je studijsko mjesto. Nakon ujedinjenja Njemačke nastavio je studij u Leipzigu, New Yorku i Dresdenu, a zatim je radio kao liječnik. Za svoje je književno djelo već dobio Nagradu Ingeborg Bachmann. Njemačka književna nagrada, koju predaje Burzovni savez knjižara, osnovana je 2005.

Nagrada Don Quijote Carlosu Fuentesu i Luli

Španjolska Brazilski predsjednik Luiz Inácio Lula da Silva i meksički pisac Carlos Fuentes dobitnici su Međunarodne nagrade Don Quijote de la Mancha za obogaćenje kultura na objema stranama Atlantika.

Lula da Silva nagrađen je za institucionalnu potporu širenju španjolskoga jezika u Brazilu, zemlji u kojoj trenutno devet milijuna ljudi studira taj jezik. Carlos Fuentes nagradu je dobio za svoje književno i esejističko djelo. Nagrada, koju dodjeljuju vlada pokrajine Castille i Zaklada Santillana, predana je u Toledu, na svečanosti na kojoj su bili i španjolski kraljevski par i španjolski premijer José Luis Rodríguez Zapatero. Dotirana je s 25.000 eura.

Umrla Christa Reinig

Njemačka Christa Reinig, spisateljica poznata po romanu Entmannung, umrla je u dobi od 82 godine.

Rođena Berlinčanka pjesme je počela objavljivati potkraj četrdesetih godina, a prvu je kratku priču, objavila 1946. U bivšoj Istočnoj Njemačkoj bila je suočena s problemima jer se nije htjela uklopiti u socrealističku šablonu. Godine 1964. iskoristila je put na zapad radi primanja književne nagrade grada Bremena, kako bi ostala u Saveznoj Republici Njemačkoj. Osim po pričama i pjesničkim zbirkama te romanima. Reinig je bila poznata i po prijevodima ruske književnosti. Christa Reinig dobila je i odličje za zasluge SR Njemačke.

Jewel of Medina našao američkog izdavača

SAD Kontroverzna knjiga o proroku Muhamedu Jewel of Medina pronašla je u Sjedinjenim Državama novog izdavača nakon što se prvi povukao zbog prosvjeda.

Njujorški izdavač Beaufort Books pustio je roman na američko tržište devet dana prije najavljena termina, uz obrazloženje da tako želi smanjiti opasnost od nasilnih prosvjeda. Američki izdavač Random House zaustavio je izdavanje ljubavne priče proroka Muhameda i njegove žene Ajše iz bojazni od islamističkih prosvjeda. Ta je odluka inače bila oštro kritizirana. Nakon toga prava za SAD kupio je Beaufort, koji je knjigu namjeravao izdati 15. listopada, ali je termin promijenjen nakon napada u Londonu.


Iva Krtalić Muiesan

Vijenac 382

382 - 23. listopada 2008. | Arhiva

Klikni za povratak